Podwyżka kryterium dochodowego w pomoc społecznej: Od października wzrośnie zasiłek stały

autor: Michalina Topolewska24.05.2018, 07:34; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:24
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Nowe progi dochodowe oznaczają też zmiany w dotacji, jaką budżet państwa przeznacza na jednego uczestnika zajęć w środowiskowych domach samopomocy .źródło: ShutterStock

Podwyżka kryterium dochodowego w pomocy społecznej spowoduje wzrost dotacji dla środowiskowych domów samopomocy. Więcej osób skorzysta też z bezpłatnych posiłków.

514 zł na osobę w rodzinie oraz 634 zł dla osoby samotnej to obowiązujące obecnie kwoty progów dochodowych, które uprawniają do wsparcia z pomocy społecznej. Od 1 października będą wyższe. Zgodnie z przedstawioną przez rząd propozycją, mają one wynosić odpowiednio 528 zł oraz 701 zł.

Jednocześnie art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.) przewiduje, że wysokość progów ma wpływ na to, ile wynoszą niektóre świadczenia. To powiązanie sprowadza się do tego, że ich wysokość rośnie o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe. Dotyczy to zasiłku stałego, minimalnej i maksymalnej wysokości świadczenia przeznaczonego dla cudzoziemców oraz kwoty stanowiącej podstawę pomocy pieniężnej dla osoby, która usamodzielnia się po opuszczeniu placówki należącej do systemu pomocy społecznej. Zaproponowana przez rząd podwyżka spowoduje wzrost tych świadczeń o 41 zł. W efekcie zasiłek stały będzie wynosił 645 zł miesięcznie, minimalne i najniższe świadczenie dla cudzoziemca 647 zł i 1376 zł, a wspomniana podstawa – 1763 zł. Zmianie ulegnie też wartość miesięcznego dochodu z jednego hektara przeliczeniowego, która obowiązuje osoby utrzymujące się z gospodarstwa rolnego. Co do zasady ten dochód rośnie o 25 proc. kwot, o które wzrosły kryteria. Obecnie jest to 288 zł, a od października będzie to 308 zł.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (45)

  • Mr X(2018-06-06 00:17) Zgłoś naruszenie 464

    Kpina ta pseudo podwyzka.Mozna z glodu umrzec

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • radek(2018-06-16 19:58) Zgłoś naruszenie 124

    to zasiłek stały na rękę bedzie wynosił 645 złotych ????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-06-16 22:08) Zgłoś naruszenie 433

    ten rząd nie dba o ludzi chorych i jeszcze liczą progi dochodowe niech sami wyżyją za te pięniodze śmiechu warte kupią leki opłacą opłaty mieszkanie a za co żyć a wszystko droge

    Odpowiedz
  • kaczor(2018-06-26 17:11) Zgłoś naruszenie 331

    tylko zapominają dodać że mops z zasiłku stałego potrąca 153 zasiłku pielęgnacyjnego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • agata(2018-06-30 14:01) Zgłoś naruszenie 170

    Kpima tylko w polsce tak moze byc ludzie umrzec tylko za malo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Radek(2018-06-30 17:31) Zgłoś naruszenie 342

    Jak zasiłek stały będzie wynosił 645złotych porażka

    Odpowiedz
  • Iga(2018-07-05 09:01) Zgłoś naruszenie 160

    Żenada z tą podwyżką nie rozumiem dlaczego ludziom niepełnosprawnych ze stopniem umiarkowanym często są to osoby z zaburzeniem psychicznym potrąca się zasiłek pielęgnacyjny z czego ci ludzie mają żyć grupa strajkujaca w sejmie walczyli tylko sobie osoby chore na schizofrenia znowu pozostawieni sami sobie

    Odpowiedz
  • Dino(2018-07-10 20:29) Zgłoś naruszenie 202

    Wdupsko sobie wloza taka podwyżkę ludzie bede kraść A najlepiej brać na konto ministerstwa niech placa za ludzi to jest paranoja kpina itp dlatego polska to kraj rozpaczy i nędzy

    Odpowiedz
  • WISARIONOWICZ(2018-07-16 09:01) Zgłoś naruszenie 270

    BIDY CIĄG DALSZY !

    Odpowiedz
  • Tak Tak(2018-08-12 14:59) Zgłoś naruszenie 165

    Już biegnę głosować na podłą zmianę oby temu kaczorowi ziemia ciężką była

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Od tak(2018-08-12 15:02) Zgłoś naruszenie 146

    Już biegnę głosować na podłą zmianę oby temu kaczorowi ziemia ciężką była

    Odpowiedz
  • Mój nick(2018-08-15 12:16) Zgłoś naruszenie 62

    700PLN+około 200PLN na jedzenie no i dopłaty do czynszu, gazu, prądu, to tak dla rozjaśnienia. Oczywiście mowa o osobie samotnie gospodarujacej. Na dłuższą jednak metę to są głodowe ochłapy. "Jak tu żyć za 10000PLN-to chyba na prowincji...."

    Odpowiedz
  • Bidok(2018-08-23 17:14) Zgłoś naruszenie 211

    Za czynsz płacę 571zl i zostaje mi 33 zł z604 które dostaję z Mopsu z zasiłku stałego choroba nie pozwala mi pracować ,ta wieczna wegetacja już mnie zabija i wieczne żebranie o wszystko Śmieszne pieniądze proponują na podwyżkę o to im chodzi żeby pozbyć się nas ludzi nikomu niepotrzebnym

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zdozpaczona(2018-08-26 13:45) Zgłoś naruszenie 80

    To dopiero gimnastyka wyżyć z zasiłku stałego jest wybór umrzeć z głodu czy z braku lekarstwo bo wiadomo po opłatach zagadka kupić leki czy jedzenie życzę Gowin owi takich dylematow

    Odpowiedz
  • MIYO(2018-08-29 16:01) Zgłoś naruszenie 92

    Te podwyzki- resztki ze stolu panskiego to prawe i sparwiedliwe??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Miki(2018-08-30 16:00) Zgłoś naruszenie 182

    Zasiłek stały powinien byś chociaż jak najniższa krajowa. Mam stopień umiarkowany i za 604 zł wegetuje wybierając co miesiąc by zapłacić czynsz bo na leki już nie wystarcza.Niepelnosprawny w Polsce to odłam spoleczny.Gdyby nie dobrzy ludzie dawno umarł bym z głodu i braku lekarstw

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kumkum(2018-09-04 16:50) Zgłoś naruszenie 42

    mi przyznano zaś. .pielęgnacyjny 153 zł ale doliczono go do dochodu i wyszło na to że teraz otrzymuje mniej niż przed zasiłkiem czy ktoś umie to zrozumieć bo ja nie ........................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dorothy(2018-09-20 22:47) Zgłoś naruszenie 60

    co za śmieć to wyliczył niech on zd.chnie

    Odpowiedz
  • lary(2018-09-25 09:47) Zgłoś naruszenie 06

    Niezła kwota Nic nie robił całe życie, a teraz na starość dostaje zasiłek stały od którego nie musi odprowadzać żadnego podatku i dodatkowo kwalifikuje się jeszcze do innych świadczeń. Co innego emeryt przepracował 35 lub 40 lat ma emeryturę niewiele wyższą z której musi zapłacić podatek który przeznaczony będzie na zasiłek stały. A może by tak pomyśleć żeby wszyscy emeryci dostawali zasiłek stały od Państwa + emeryturę którą sobie wypracowali z ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kaska (2018-09-28 10:38) Zgłoś naruszenie 51

    Mój mąż ma znaczny stopień niepelnosprawnosci dostaje zasiłek staly 196 i okresowy 342 szok

    Odpowiedz