Podwyżka kryterium dochodowego w pomoc społecznej: Od października wzrośnie zasiłek stały

autor: Michalina Topolewska24.05.2018, 07:34; Aktualizacja: 24.05.2018, 08:24
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Nowe progi dochodowe oznaczają też zmiany w dotacji, jaką budżet państwa przeznacza na jednego uczestnika zajęć w środowiskowych domach samopomocy .źródło: ShutterStock

Podwyżka kryterium dochodowego w pomocy społecznej spowoduje wzrost dotacji dla środowiskowych domów samopomocy. Więcej osób skorzysta też z bezpłatnych posiłków.

514 zł na osobę w rodzinie oraz 634 zł dla osoby samotnej to obowiązujące obecnie kwoty progów dochodowych, które uprawniają do wsparcia z pomocy społecznej. Od 1 października będą wyższe. Zgodnie z przedstawioną przez rząd propozycją, mają one wynosić odpowiednio 528 zł oraz 701 zł.

Jednocześnie art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.) przewiduje, że wysokość progów ma wpływ na to, ile wynoszą niektóre świadczenia. To powiązanie sprowadza się do tego, że ich wysokość rośnie o 50 proc. sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe. Dotyczy to zasiłku stałego, minimalnej i maksymalnej wysokości świadczenia przeznaczonego dla cudzoziemców oraz kwoty stanowiącej podstawę pomocy pieniężnej dla osoby, która usamodzielnia się po opuszczeniu placówki należącej do systemu pomocy społecznej. Zaproponowana przez rząd podwyżka spowoduje wzrost tych świadczeń o 41 zł. W efekcie zasiłek stały będzie wynosił 645 zł miesięcznie, minimalne i najniższe świadczenie dla cudzoziemca 647 zł i 1376 zł, a wspomniana podstawa – 1763 zł. Zmianie ulegnie też wartość miesięcznego dochodu z jednego hektara przeliczeniowego, która obowiązuje osoby utrzymujące się z gospodarstwa rolnego. Co do zasady ten dochód rośnie o 25 proc. kwot, o które wzrosły kryteria. Obecnie jest to 288 zł, a od października będzie to 308 zł.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (44)

  • GOSC(2019-03-21 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy tutaj widzimy, że te progi dochodowe są.... szkoda pisać.Także dobrze jakbyśmy tutaj pisali też rozwiązania,nie tylko opisywali rzeczywistość. Mój pomysł to : Zlikwidować Mopr-y i ich pracowników. Pieniążki, które miał mopr rozlokować częściowo do Zus-u. Resztę podzielić do fundacji pomocowych i Caritasu ( osób odp. tam za pomoc charytatywną). Osoba chora wtedy mogłaby ubiegać się o pomoc z tych trzech miejsc. W ZUS-ie byłyby ograniczenia,np. jeżeli chodzi o ilość chorób u danego pacjenta , czy jego ogólny stan, tu liczyłaby się opinie lekarza POZ. Renty tutaj przyznawane to byłoby przynajmniej od 1100 zł wzwyż. W tych pozostałych jednostkach też by się przedstawiało opinię lekarza POZ,ale tutaj można by uzyskać pomoc nawet przy lekkich schorzeniach, bez progów dochodowych( ewentualny próg te 1000zł). Oczywiście tutaj te pieniążki nie byłyby spore.Tutaj także mogliby się zgłaszać bezrobotni zdrowi zarejestrowani w urzędzie bez prawa do zasiłku. Wystarczyłoby zaśw. z urzędu pracy.Oczywiście taki bezrobotny zdrowy byłby pod większą presją urzędu pracy jeżeli chodzi o znalezienie pracy. ZUS można odciążyć finansowo zwalniając orzeczników -lekarzy.Tak jak wcześniej pisałam wtedy lekarze POZ , po zebraniu przez chorego od specjalistów opisów leczenia wydawaliby orzeczenie co do stanu zdrowia pacjenta. Zresztą ten lekarz ma najczęstszy kontakt z danym chorym i najwięcej o nim wie i kieruje do specjalisty.Także nie wymagałoby to od nich jakiegoś dużego poświęcenia czasu,wystarczy spojrzeć w kartę chorego i przeczytać parę zdań opinii specjalisty a później napisać jedno zdanie-czy ktoś nadaje się do pracy czy nie. Z likwidacji MOPR-u i lekarzy orzeczników ZUS mamy więcej pieniędzy dla chorych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bazi(2019-03-08 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    zasiłek stały 645 zł to kpiny gdzie 13 renta zasiłku stałego ja się pytam bo z tego co widzę to tylko ci co pobierają z zusu kasę dostaną a co z zasiłkiem stałym rence opadają, ale wymyslili na zasiłku jest wiecej ludzi jak na recie to kpina

    Odpowiedz
  • bazi(2019-03-08 15:11) Zgłoś naruszenie 10

    zasilek stały to kpina 645 zl dają a jak pujdziesz gdzieś sobie dorobić to zabierają kasę to ja się pytam jak żyć bez pracy za 645zl

    Odpowiedz
  • bazi(2019-03-08 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    co z tymi co biąrą zasiłek stały o nich rząd zapomniał to nie sprawiedliwe jak dają wszystkim to wszystkim oni zostali sami sobie z zasiłkiem 645 ,00 zł to żenada

    Odpowiedz
  • Krystyna(2019-01-29 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jak za takie pieniądze można żyć?

    Odpowiedz
  • Piotr(2019-01-22 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy niby zasilek staly jest 648 zl?. Ja dostalem podwyżke ale na kwote 548zl wiec o co tu chodzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bulwar(2018-11-08 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Rozbój w biały dzień,41zł.

    Odpowiedz
  • mbacheryvz@gmail.com (2018-10-18 16:20) Zgłoś naruszenie 10

    I jak tu nie kraść skoro ta jałmużna nie starcza nawet na wykupienie leków, a co z utrzymaniem???

    Odpowiedz
  • V(2018-10-04 13:21) Zgłoś naruszenie 43

    za PO NIC NIE BYLO JESZE KRADLI I WYSPRZEDALI POLSKE I LUDZIE BALI SIE ODEZWAC BO ZAMYKALI ZA BATONIK ,JAK TERAZ DOSTALI 500 300 I PODWYZKI ITD -TO ***** ODEZWALY SIE ZE ZLE-WIEC POWINNO PO ZADZIC ZNOWU I BEDZIE MORDOBICIE I BEZPRAWIE I BEDZIE -OK -CO ZA CIEMNOTA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kaska (2018-09-28 10:38) Zgłoś naruszenie 50

    Mój mąż ma znaczny stopień niepelnosprawnosci dostaje zasiłek staly 196 i okresowy 342 szok

    Odpowiedz
  • lary(2018-09-25 09:47) Zgłoś naruszenie 06

    Niezła kwota Nic nie robił całe życie, a teraz na starość dostaje zasiłek stały od którego nie musi odprowadzać żadnego podatku i dodatkowo kwalifikuje się jeszcze do innych świadczeń. Co innego emeryt przepracował 35 lub 40 lat ma emeryturę niewiele wyższą z której musi zapłacić podatek który przeznaczony będzie na zasiłek stały. A może by tak pomyśleć żeby wszyscy emeryci dostawali zasiłek stały od Państwa + emeryturę którą sobie wypracowali z ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dorothy(2018-09-20 22:47) Zgłoś naruszenie 60

    co za śmieć to wyliczył niech on zd.chnie

    Odpowiedz
  • kumkum(2018-09-04 16:50) Zgłoś naruszenie 42

    mi przyznano zaś. .pielęgnacyjny 153 zł ale doliczono go do dochodu i wyszło na to że teraz otrzymuje mniej niż przed zasiłkiem czy ktoś umie to zrozumieć bo ja nie ........................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Miki(2018-08-30 16:00) Zgłoś naruszenie 182

    Zasiłek stały powinien byś chociaż jak najniższa krajowa. Mam stopień umiarkowany i za 604 zł wegetuje wybierając co miesiąc by zapłacić czynsz bo na leki już nie wystarcza.Niepelnosprawny w Polsce to odłam spoleczny.Gdyby nie dobrzy ludzie dawno umarł bym z głodu i braku lekarstw

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MIYO(2018-08-29 16:01) Zgłoś naruszenie 82

    Te podwyzki- resztki ze stolu panskiego to prawe i sparwiedliwe??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zdozpaczona(2018-08-26 13:45) Zgłoś naruszenie 80

    To dopiero gimnastyka wyżyć z zasiłku stałego jest wybór umrzeć z głodu czy z braku lekarstwo bo wiadomo po opłatach zagadka kupić leki czy jedzenie życzę Gowin owi takich dylematow

    Odpowiedz