Tak wygląda życie niepełnosprawnych w Polsce: 500 zł dodatku nie rozwiąże ich problemów

autor: Jakub Janiszewski19.05.2018, 20:00
Z czasem orientuje się, że w Polsce dostępna oferta terapeutyczna jest żałośnie ograniczona. Dominuje paradygmat behawioralny – wzmacniać i nagradzać pozytywne zachowania, lekceważyć niechciane.

Z czasem orientuje się, że w Polsce dostępna oferta terapeutyczna jest żałośnie ograniczona. Dominuje paradygmat behawioralny – wzmacniać i nagradzać pozytywne zachowania, lekceważyć niechciane.źródło: ShutterStock

Osoby niepełnosprawne w Polsce najczęściej nie są nawet podmiotem debaty. Ich potrzeby rozpatruje się jako źródło kłopotów opiekuna.

Katarzyna obiecywała sobie, że w sobotę pójdzie pod Sejm, ale zanim tam dotarła, opadła z sił. Aż ją samą to zdziwiło. Dzień jak co dzień, tyle że rano musiała Krzysia zaprowadzić do psychiatry. Nic pilnego, po prostu opinia. Konieczna, bo trzeba się okresowo stawić w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności zgodnie w wymogami ustawowymi. Pokazać dzieciaka, przedstawić kwity i powiedzieć, że żaden cud się nie zdarzył. Jak miał autyzm orzeczony w wieku lat trzech, tak dalej go ma w wieku lat szesnastu. Dostaje się na tej podstawie orzeczenie o niepełnosprawności i 150 zł miesięcznie. Tak już po raz piąty, bo orzeczenie wydają raz na parę lat.

Tych wizyt w sprawie orzeczeń Katarzyna szczególnie nie znosi, bo za pierwszym razem, gdy tam poszli, Krzyś rzucił się na ziemię, nie chciał się podnieść, krzyczał, a następnie zamknął się w sobie i cofnął w rozwoju o dobrych kilka miesięcy.

Katarzyna nigdy do końca nie zrozumiała, co takiego wydarzyło się na tym korytarzu. Przypuszcza, że chodziło o wielogodzinne czekanie i ostre światło jarzeniowe. Dla większości ludzi neutralne, co najwyżej nieprzyjemne, ale dla jej syna – po prostu nie do zniesienia. To częste u osób z autyzmem. Ich układ nerwowy jest tak przeciążony, że niektóre reakcje wydają się niewspółmierne do bodźców. Toteż kiedy pomyślała sobie w tę sobotę, że za moment znowu będą musieli trafić na ten korytarz i swoje odstać, zrobiło się jej słabo.

Pod Sejm jednak ostatecznie dotarła. Obejrzała tę garstkę rodziców i niepełnosprawnych, posłuchała rzewnych śpiewów z obozowiska KOD-u, wkurzyła się i poszła. Bo to wszystko wydaje się jej żenujące. Ta nieobecność opozycji, ta gadanina Rafalskiej i wysiłek KOD-u, by ten protest upolitycznić. Tymczasem edukacja, rehabilitacja i cały system wsparcia osób niepełnosprawnych w Polsce leży, i to od lat. Właściwie w ogóle nie ma tu systemu. Z tej perspektywy Katarzynie jest wszystko jedno, kto akurat sprawuje władzę. Ten temat ma w sobie minimalny potencjał polityczny. Gdyby było inaczej, już by się to dawno zmieniło i nikt nie musiałby leżeć na parlamentarnym korytarzu.

Owszem, gdy na początku usłyszała o proteście, bardzo chciała pójść do tych kobiet. Rozbiła się, tak jak wielu chętnych, o system sejmowych przepustek. Dziś rozbiłaby się o kordon policji, ale teraz jej chęci mocno zmalały. Nie żeby nie rozumiała desperacji protestujących. Ma po prostu coraz więcej wątpliwości odnośnie do ich postulatów. I nie chodzi już tylko o 500 zł dodatku, choć trudno zrozumieć, dlaczego akurat tyle (łatwo się domyślić, w jaki sposób ta kwota stała się ostatnimi czasy podstawową miarą potrzeb społecznych), ale o prawie całkowitą nieobecność postulatów systemowych. Zupełnie jakby wszyscy niepełnosprawni to byli ci na wózkach, a efektywne wsparcie dawało się opędzić jakąś sztywną, równą stawką. Potrzeby niepełnosprawnych są tak różne i tak szerokie, że ten pomysł jest nie tylko absurdalny. Jest zwyczajnie śmieszny.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (30)

 • JPIII(2020-03-11 16:47) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Poseł Hartwich. Pytanie. Co zrobiła Pani będąc obecnie posłem dobrego na rzecz ludzi niepełnosprawnych?. Mam wrażenie, że zachwyciła się Pani władzą i ogromem pieniędzy jako poseł. Zdradziła Pani niepełnosprawnych, mimo, że na ich zbolałych grzbietach wdrapała się Pani do sejmu. Mam wrażenie, że obecnie zachowuje się Pani jak zdrajca Judasz. Z uśmiechem licząca mamonę której nigdy Pani takiej nie miała. Powiem Pani na zakończenie, to wszystko może się w niwecz obrócić, a zemsta pokrzywdzonych jest zazwyczaj słodka

  Odpowiedz
 • krol(2018-05-21 22:00) Zgłoś naruszenie 34

  Kiedy Marszałek Sejmu wystawi rachunek hotelowy i koszty ochrony dla mieszkajacych w budynku Parlamentu ? Czy posłanka,która ich zaprosiła i wprowadziła wykonuje należycie obowiązki gospodarza-pokrywa koszty pobytu "gości" ? Czy to jeszcze Budynek Parlamentu,czy dom otwarty ? Gdzie na swiecie mozliwe bezkarne takie zachowania ?

  Odpowiedz
 • gość(2018-05-21 07:48) Zgłoś naruszenie 70

  Śmieszy mnie jak słyszę, że Ci ludzie dostaną pomoc bez kolejki itp. Widać, że nasz rząd nie korzystał nigdy albo bardzo dawno z publicznej opieki zdrowotnej (nie ze szpitali MSW w W-wie). Wiadomo, że osoby z niepełnosprawnością potrzebują opieki różnych specjalistów, chirurg, neurolog itp. Czy ktoś sobie wyobraża że taka osoba dzwoni dzisiaj i jutro ma wizytę? Do neurologa czeka się 8 miesięcy po udarze. Rozumiem, że taką osobę wykreślą z kolejki i wstawią niepełnosprawnego? Nie piszę tego złośliwie, współczuje takim osobom, ale trzeba patrzeć realnie na naszą służbę zdrowia. A nie stanąć przed kamerą i kłamać że będą mieli teraz wszystko zapewnione od ręki!

  Odpowiedz
 • Olga(2018-05-20 21:48) Zgłoś naruszenie 83

  Problemem nie jest pomaganie takim rodzinom ,problemem jest jak pomagać aby pomoc nie była naduzywana przez oszustów. U mnie trzech "niepelnosprawnych" leni co cale zycie sa na rencie walą pod garażem codziennie gorzołke i potrafią dla niej wszystko naprawić ,grila też. Tyle że posprzątać już nie umieją bo to Ich hańbi.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-05-20 12:57) Zgłoś naruszenie 165

  Niepełnosprawni mają po prostu wyłączność na "ciężkie życie". Innym się żyje lekko i radośnie i nikt nie jest tak nieszczęśliwy jak oni. Idąc ulicą nie zauważysz człowieka z jednym płucem lub z jedną nerką, którzy walczą o każdy miesiąc życia. Nie zobaczysz umęczenia chorych na "zwyczajne" choroby, ale zobaczysz "nadzwyczajny" brak ręki lub nogi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sdsd(2018-05-20 11:26) Zgłoś naruszenie 297

  Biedacy to do Sejmu protestować nie przyszli, biedni z niepełnosprawnymi mieszkają po wsiach w ruderach i nawet na bilet do W-wy ich nie stać....

  Odpowiedz
 • i to postępują tak katolicy(2018-05-20 11:09) Zgłoś naruszenie 145

  a Kaczyński uciekł do szpitala aby się nie spotkać z chorymi bo i tak im nie da, bo to nie jest jego elektorat, bo chorzy zazwyczaj nie głosują tak jak za darmo 500+,

  Odpowiedz
 • baranisko(2018-05-20 10:53) Zgłoś naruszenie 34

  do czytelnik(dzisiaj 09:35) - ale baranie pisowce dają, a chorzy przymierają glodem

  Odpowiedz
 • Dejzunia(2018-05-20 10:44) Zgłoś naruszenie 83

  Oczywiście, po co im te mieszne 500, obiecać im że system się zmieni w 2050 roku

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kuba(2018-05-20 10:29) Zgłoś naruszenie 251

  Nikt nie mówi głośno,że na utrzymanie niepełnosprawnego często się składa cała rodzina ( ci,którzy jeszcze o nim "nie zapomnieli"). Koszty leków to 300-400 zł miesięcznie. Często trzeba skorzystać z prywatnej wizyty lekarza-specjalisty (nie tylko stomatologa). Rodziny niepełnosprawnych żyją najczęściej w głębokim ubóstwie.

  Odpowiedz
 • Kris(2018-05-20 10:26) Zgłoś naruszenie 1510

  Fakty zamiast powielania fałszywych mitów. Poprzedni rząd podniósł świadczenie opiekuńcze o 840 zł i to w warunkach kryzysu ekonomicznego i w trakcie zmagań o obniżenie deficytu budżetowego. Ten rząd ma luksusową sytuację budżetową i podniósł rentę socjalną raptem o 150 zł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a(2018-05-20 09:53) Zgłoś naruszenie 177

  Niech walczą. Jedni dostają po 10 do 20 tys. co m-c. + nagrody, dodatki zwroty za benzynę, bonusy, darmowe pożyczki. Inni żyją za 2 - 3 tys. netto a nawet za 1000 netto. Pełno teraz przepasionego kleru i świętych zakonnic. Dla kobiet i niepełnosprawnych dano piekło za życia i obiecano raj po śmierci. Ludzie PIS i Watykaniści nienawidzą kobiet i dzieci. Tworzą dla nich obóz koncentracyjny zwany domem rodzinnym.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • czytelniczka(2018-05-20 09:39) Zgłoś naruszenie 1217

  tyle czasu to bym nie wytrzymała ze zdrowym dzieckiem, mają mamuśki siłę i męcza biedne schorowane dzieci w takich warunkach

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • marta(2018-05-20 08:30) Zgłoś naruszenie 199

  Mnóstwo niepełnosprawnych nie może wyjść z domu , nie ma na chleb....nie jesteśmy cywilizowanym krajem....nikt nie zwolni armii krwiożerczych , psychopatycznych urzędasów którzy mieli "rozwiązać problem "...przecież to wyborcy i psiapsiele wszelkiej władzy....w tej chwili , kolejny program "dostępność+" zapełni ich portfele a pieniądze na niego zostaną zabrane najsłabszym bo przecież nie mają prawa do głosu...Nie oszukujmy się , na najbardziej nieporadnych sporo się zarabia...

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • patologiczny rzad(2018-05-20 07:28) Zgłoś naruszenie 2112

  ale na 500-+ dla ,młodych zdrowych jak byk dzieci i ich rodziców pisowce katolickie chrześcijańskie to mają, gdzie te pieniądze są też przeznaczane na wódę papierosy itp. używki, bo jak rodzic nie pracuje to chyba mu to z sufitu nie spada

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • rodzina(2018-05-19 22:36) Zgłoś naruszenie 010

  A btu nas w powiecie w bloku taki huk dzieci nie moga spac bo tluka sie klimatyziarze tymi pompami wyja kable zagluszajace prace maszyn i tak w blokach huczy dudni bo maszyny zagluszane kablami wycie niemilosierne a tu 150zl szczela i zyj z dziecmi za te pieniadze .I tak powinno byc tez na doroslego 500+ a tu grosze daja a w takim huku to jak dzieci moga sie rozwijac?Noce nieprzespane i do tego bol glowy z huku maszyn i roznych agregatow bo to maszyneria blokowa nie daje spokoju w dzien a w nocy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane