statystyki

Niepełnosprawni skorzystają z zajęć klubowych

autor: Michalina Topolewska10.05.2018, 18:00
Do projektu zgłoszonych zostało 17 poprawek.

Do projektu zgłoszonych zostało 17 poprawek.źródło: ShutterStock

Osoby, które opuściły warsztat terapii zajęciowej (WTZ), bo znalazły pracę, będą mogły korzystać z jego dalszego wsparcia poprzez uczestnictwo w zajęciach klubowych.

Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.), której drugie czytanie odbyło się na wczorajszym posiedzeniu Sejmu. Zawarte w niej zmiany dotyczą głównie zasad funkcjonowania WTZ i korzystania z elastycznych form zatrudnienia przez rodziców niepełnosprawnych dzieci (są one drugim etapem realizacji rządowego programu „Za życiem”). Ponadto w ustawie znalazły się modyfikacje odnoszące się do warunków udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Do projektu zgłoszonych zostało 17 poprawek. Wśród tych autorstwa PiS najważniejsza dotyczyła rozszerzenia zakresu ulgi rehabilitacyjnej. Z kolei posłowie opozycji zaproponowali doprecyzowanie przepisów regulujących działalność zakładów aktywizacji zawodowej (ZAZ) oraz rezygnację z likwidacji dwuinstancyjności procedury odwoławczej. W projekcie zaproponowano bowiem, aby od decyzji prezesa PFRON nie przysługiwało tak jak obecnie odwołanie do ministra rodziny pracy i polityki społecznej, tylko ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezesa funduszu. Pracodawca będzie mógł też od razu złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ZuzaS(2018-05-11 13:31) Zgłoś naruszenie 20

    Zawsze cieszą mnie informacje na temat zmian na korzyść osób niepełnosprawnych. Na rynku coraz więcej firm otwiera się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, np wielki szacunek dla agencji reklamowej Tech-Media, która mocno się angażuje w tej sprawie. Czasem osoby pełnosprawne nie zdają sobie sprawy z tego, że jedynie delikatna zmiana może dla kogoś być szalenie ważna. Jaka? Np w kuchni wygospodarowanie blatu (nie szafki), pod który zmieści się wózek inwalidzki, żeby można było podjechać i samodzielnie zrobić sobie herbatę. Bądźmy otwarci na innych, warto ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane