statystyki

Ulga na start ubezpiecza zdrowotnie całą rodzinę

autor: Bożena Wiktorowska16.04.2018, 17:00
Po upływie 6 miesięcy ulgi na start przez 24 miesiące kalendarzowe początkujący przedsiębiorca może opłacać składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Po upływie 6 miesięcy ulgi na start przez 24 miesiące kalendarzowe początkujący przedsiębiorca może opłacać składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Zainteresowani skorzystaniem z ulgi na start muszą zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego, a po zakończeniu okresu promocyjnego – wyrejestrować się.

30 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646). Daje ona możliwości niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia nowej działalności. Początek tego okresu stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli przypada on pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten zostaje wliczony do okresu trwania ulgi. Natomiast jeśli działalność gospodarcza zostanie rozpoczęta w trakcie miesiąca, czas ulgi zaczyna biec dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca (np. jeśli działalność ruszyła 15 kwietnia, bieg półrocznego terminu ulgi zacznie się 1 maja).

ZUS wyjaśnia, że zwolnienie z obowiązku płacenia daniny dotyczy nie firmy, ale tylko osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Dlatego obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nią współpracujące oraz zatrudnieni pracownicy czy zleceniobiorcy.

Co ważne – takie okresowe zwolnienie nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne. W tym roku najniższa składka wynosi 319,94 zł – jest miesięczna i niepodzielna, czyli musi być opłacana w pełnej wysokości, niezależnie od liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane