statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy ZUS może ukarać płatnika niepłacącego składek

autor: Anna Kwiatkowska, Marcin Nagórek12.04.2018, 09:36; Aktualizacja: 12.04.2018, 10:05
W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek?

W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek?źródło: ShutterStock

● W jakim przypadku ZUS może wystąpić do sądu o ukaranie płatnika niepłacącego składek

● Co oznacza zwrot „bezpodstawne stwierdzenia” w decyzji odmawiającej świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego

● Dlaczego żona odpowiada za długi męża wobec ZUS

● Czy do wniosku o zasiłek opiekuńczy trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia innych domowników

● Prowadzę działalność gospodarczą. ZUS przeprowadził u mnie kontrolę, po której wystąpił do sądu o ukaranie mnie grzywną 2 tys. zł za niepłacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za dwóch pracowników. Zaległości nie były z mojej winy, miałem problemy z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów i trudną sytuację rodzinną. Czy mimo to mogę zostać ukarany?

Płatnik może podlegać odpowiedzialności wykroczeniowej na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 1a oraz art. 98 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Wynika z nich, że kto jako płatnik składek albo osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny. Jej górna granica to 5 tys. zł, dolna zaś wynika z regulacji art. 24 kodeksu wykroczeń i wynosi 20 zł.

Warto zwrócić uwagę na ust. 3 art. 98 ustawy systemowej, który ma znaczenie techniczne. Zgodnie z nim bowiem tej samej karze podlega ten, kto dopuszcza się czynów określonych w ust. 1 przy opłacaniu składek lub dokonywaniu wpłat z innych tytułów, do których poboru jest zobowiązany ZUS, m.in. zdrowotnych. Z art. 32 tej ustawy wynika z kolei, że do składek m.in. na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie: ich poboru, egzekucji, wymierzania odsetek za zwłokę i dodatkowej opłaty, przepisów karnych, dokonywania zabezpieczeń na wszystkich nieruchomościach, ruchomościach i prawach zbywalnych dłużnika, odpowiedzialności osób trzecich i spadkobierców oraz stosowania ulg i umorzeń, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne.

Powoływane przed przedsiębiorcę argumenty przemawiające jego zdaniem za brakiem winy w opłacaniu składek, czyli zaległości kontrahentów, nie mogą jednak stanowić usprawiedliwienia braku tych płatności i uchylać odpowiedzialności karnej. Podobne stanowisko zawarto w wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie z 8 lutego 2018 r. (sygn. akt IX W 4147/17), który rozpatrując sprawę przedsiębiorcy z podobnymi problemami (pogorszenie koniunktury i chory członek rodziny), uznał go za winnego zarzucanych czynów w postaci niepłacenia składek. W uzasadnieniu podano zaś, że doszło do naruszenia m.in. art. 98 ust. 1 pkt 1a oraz art. 98 ust. 3 w zw. z art. 32 ustawy systemowej.

Wina przedsiębiorcy raczej jest przesądzona. Kwestią otwartą pozostaje jednak wymiar kary. Zgodnie z art. 33 k.w. organ orzekający wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do ukaranego. Przewidziano okoliczności łagodzące, a wśród nich są takie, jak działanie sprawcy wykroczenia pod wpływem ciężkich warunków rodzinnych lub osobistych, działanie z pobudek zasługujących na uwzględnienie.

Przedsiębiorca może zostać ukarany przez sąd grzywną za niepłacenie składek. Dodatkowe okoliczności mogą jedynie wpłynąć na wymiar kary.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane