statystyki

Warsztat Terapii Zajęciowej: Mniej biurokracji przy udzielaniu ulg

autor: Michalina Topolewska12.04.2018, 18:00
– Celem tej poprawki jest ograniczenie obowiązków administracyjnych po stronie pracodawców – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.

– Celem tej poprawki jest ograniczenie obowiązków administracyjnych po stronie pracodawców – mówiła Joanna Borowiak, poseł PiS.źródło: ShutterStock

Osoby pełniące funkcje w zarządzie podmiotu prowadzącego warsztat terapii zajęciowej (WTZ) będą mogły być jednocześnie jego pracownikami.

Taka poprawka została wprowadzona – na wniosek Prawa i Sprawiedliwości – do rządowego projektu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511). Wczoraj zajmowali się nim posłowie z komisji polityki społecznej i rodziny. Pierwotnie projekt przewidywał, że zgodnie z dodawanym do ustawy art. 10ab członkowie władz np. organizacji pozarządowych, które prowadzą warsztat, nie będą mogły być jego pracownikami. Propozycja wzbudziła jednak w trakcie wcześniejszej dyskusji nad nowelizacją duże kontrowersje, dlatego ten przepis został wczoraj wykreślony. Akceptacji nie zyskały zaś inne poprawki zgłaszane przez posłów opozycji, odnoszące się do funkcjonowania WTZ, w tym m.in. tworzenia rady społecznej i realizowanych przez nią zadań, reguł jego finansowania oraz organizowania w nim zajęć klubowych.

Komisja przyjęła natomiast inną poprawkę, złożoną przez PiS, dotyczącą art. 22, który reguluje kwestie związane z otrzymywaniem ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jego nowelizacja zakłada, że przedsiębiorstwa przyznające obniżenia będą musiały wraz z każdą fakturą przekazywać swojemu kontrahentowi informację o zasadach nabywania i korzystania z obniżeń oraz możliwości złożenia oświadczenia o chęci skorzystania z tego uprawnienia. Posłowie postanowili zmienić ten zapis w taki sposób, że wspomniane pismo będzie przekazywane klientowi tylko raz do roku. W jego treści – poza warunkami, które trzeba spełnić, aby uzyskać ulgę – firma będzie musiała dodatkowo zawrzeć informację o możliwości złożenia przez kontrahenta oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane