statystyki

Obniżki pensji w samorządach szybciej niż w Sejmie. Wystarczy zmiana rozporządzenia

autor: Leszek Jaworski11.04.2018, 10:09; Aktualizacja: 11.04.2018, 10:27
Z wypowiedzi szefa PiS-u nie wynika, jak duże mają być cięcia płac samorządowców.

Z wypowiedzi szefa PiS-u nie wynika, jak duże mają być cięcia płac samorządowców.źródło: ShutterStock

Pensje w dół w ciągu dwóch miesięcy? Tego chce Jarosław Kaczyński. Jeśli dotrzyma obietnicy, to włodarze nowe pobory mogą dostać jeszcze w tej kadencji. Jedyny problem to zgoda radnych.

Dwa miesiące – to bardzo niewiele czasu, biorąc pod uwagę proces legislacyjny w parlamencie. Cięcia wynagrodzeń samorządowców mogą być przeprowadzone dużo szybciej. Dlaczego? Otóż zarobki samorządowców nie są określone ustawowo. Pragmatyka zawodowa, czyli ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 902 ze zm., dalej u.p.s.), ustala tylko górny limit zarobków, co oznacza, że chodzi o wszystkie składniki pensji (tj. wynagrodzenie zasadnicze i dodatki) [ramka]. Przy czym w tej regulacji znajduje się delegacja dla Rady Ministrów, która w drodze rozporządzenia określa warunki i sposób wynagradzania samorządowców zatrudnionych w drodze wyboru i powołania. A co ciekawe, prace nad nowym rozporządzeniem płacowym właśnie trwają, bo obecnie obowiązujący akt wykonawczy traci moc już 19 maja 2018 r. Projekt nowego rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie przewiduje ono co prawda rewolucji w zarobkach samorządowców (jeśli, to minimalne ruchy w górę przy najniższych stanowiskach), ale by osiągnąć zapowiadany przez prezesa PiS efekt, wystarczyłoby w nowych przepisach płacowych znacznie obniżyć widełki wynagrodzenia zasadniczego. Albo ograniczyć skalę wypłacanego dodatku funkcyjnego. Zapowiadany skutek da się więc osiągnąć bez zmiany ustawy o pracownikach samorządowych.

Maksymalne zarobki

Górny pułap zarobku marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa, a także starosty, wicestarosty i pozostałych członków zarządu powiatu, jak również wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie może przekroczyć w okresie miesiąca siedmiokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z ustawą budżetową na 2018 r. kwota bazowa wynosi 1789,42 zł. Zatem wynagrodzenie nie może przekraczać brutto kwoty 12 525,94 zł (1789,42 zł x 7= 12 525,94 zł). Zakładając obniżkę o 20 proc., da to ok. 10 020 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze – wybrane przykłady


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-04-11 11:09) Zgłoś naruszenie 60

    I znalazła się metoda jak wygrać wybory samorządowe. Gdy się dobrze obniży uposażenia to część kandydatów sama zrezygnuje. A swoim da się potem nagrody i skompensuje te obniżki. Brawa dla pomysłowych.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane