statystyki

Obowiązkowe składki od polisy na życie

autor: Bożena Wiktorowska03.04.2018, 17:00
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Jednocześnie ZUS podkreślił, że nie ma żadnych podstaw do porównania cesji z polisy na życie do nagrody jubileuszowej.źródło: ShutterStock

Były pracodawca musi zapłacić składkę od komercyjnego ubezpieczenia na życie składającego się z części ochronnej i inwestycyjnej. Nie może się zasłaniać tym, że osoba korzystająca z takiej ochrony już przebywa na emeryturze.

W październiku ubiegłego roku przedsiębiorca zwrócił się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie opłacania składek. Problem dotyczył obowiązku zapłacenia daniny od ubezpieczenia na życie, którą został objęty prezes spółki. W ocenie firmy pytającej taka forma dodatkowego ubezpieczenia powinna być objeta identycznym zwolnieniem jak nagroda jubileuszowa. ZUS nim wydał ostateczną decyzję, musiał ustalić stan faktyczny.

Okazało się, że firma kilka lat temu wykupiła swojemu prezesowi ubezpieczenie na życie. Miało ono charakter ochronno-inwestycyjny. Składki wpłacane wyłącznie przez pracodawcę były dzielone przez ubezpieczyciela na część ochronną oraz inwestycyjną. Po zakończeniu ubezpieczenia spółka zatrudniająca ubezpieczonego miała dokonać na jego rzecz cesji praw wynikających z polisy ubezpieczeniowej lub przekazać mu wszystkie pieniądze zgromadzone na rachunku inwestycyjnym. Od kwoty zgromadzonej na rachunku podstawowym (ochronnym) zostały już odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Okazało się też, że umowa o pracę z prezesem została rozwiązana, mężczyzna przeszedł na emeryturę, ale firma – ze względu na jego dużą wiedzę i doświadczenie, nadal korzystała z jego wsparcia – zawarła z nim umowę na świadczenie usług w zakresie zarządzania.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane