statystyki

Utrata alimentów nie zmniejsza dochodu przy 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska12.03.2018, 18:00
Podobne regulacje od kilku lat funkcjonują przy ustalaniu uprawnień do świadczeń rodzinnych.

Podobne regulacje od kilku lat funkcjonują przy ustalaniu uprawnień do świadczeń rodzinnych.źródło: ShutterStock

Posłowie chcą, aby każda utrata alimentów była uwzględniana w badaniu sytuacji dochodowej rodziny ubiegającej się o 500 zł na pierwsze dziecko. Resort rodziny nie planuje jednak takiej zmiany przepisów.

Ta kwestia została podniesiona w interpelacji poselskiej (nr 19135) złożonej przez Krzysztofa Gadowskiego i Tomasza Piotra Nowaka. Co do zasady jest tak, że przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko brane są pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres świadczeniowy, na który składany jest wniosek. Wśród nich są m.in. alimenty otrzymywane na dzieci oraz wsparcie wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego (FA) w przypadku ich bezskutecznej egzekucji. Jednocześnie, gdy sytuacja rodziny po wspomnianym roku kalendarzowym ulega zmianie, bo przestaje ona uzyskiwać jeden z dochodów, przepisy ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1369 ze zm.) przewidują specjalną procedurę. W efekcie może się okazać, że osoba, która początkowo przekraczała kryterium uprawniające do 500 zł, zaczęła je spełniać. Co ważne, w art. 2 pkt 19 ustawy wymienione są okoliczności, które mogą być potraktowane jako utrata dochodu. Należy do nich m.in. utrata zasądzonych alimentów lub świadczeń wypłacanych w ich zastępstwie, ale tylko jeśli zaprzestanie ich otrzymywania jest spowodowane śmiercią zobowiązanego do tego rodzica.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane