statystyki

Utrata alimentów nie zmniejsza dochodu przy 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska12.03.2018, 18:00
Podobne regulacje od kilku lat funkcjonują przy ustalaniu uprawnień do świadczeń rodzinnych.

Podobne regulacje od kilku lat funkcjonują przy ustalaniu uprawnień do świadczeń rodzinnych.źródło: ShutterStock

Posłowie chcą, aby każda utrata alimentów była uwzględniana w badaniu sytuacji dochodowej rodziny ubiegającej się o 500 zł na pierwsze dziecko. Resort rodziny nie planuje jednak takiej zmiany przepisów.

Ta kwestia została podniesiona w interpelacji poselskiej (nr 19135) złożonej przez Krzysztofa Gadowskiego i Tomasza Piotra Nowaka. Co do zasady jest tak, że przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko brane są pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego okres świadczeniowy, na który składany jest wniosek. Wśród nich są m.in. alimenty otrzymywane na dzieci oraz wsparcie wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego (FA) w przypadku ich bezskutecznej egzekucji. Jednocześnie, gdy sytuacja rodziny po wspomnianym roku kalendarzowym ulega zmianie, bo przestaje ona uzyskiwać jeden z dochodów, przepisy ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1369 ze zm.) przewidują specjalną procedurę. W efekcie może się okazać, że osoba, która początkowo przekraczała kryterium uprawniające do 500 zł, zaczęła je spełniać. Co ważne, w art. 2 pkt 19 ustawy wymienione są okoliczności, które mogą być potraktowane jako utrata dochodu. Należy do nich m.in. utrata zasądzonych alimentów lub świadczeń wypłacanych w ich zastępstwie, ale tylko jeśli zaprzestanie ich otrzymywania jest spowodowane śmiercią zobowiązanego do tego rodzica.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane