statystyki

500+: Nowe zasady współpracy przy koordynacji świadczeń

autor: Michalina Topolewska13.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:43
500+ pieniądze

Aby procedury z tym związane przebiegały sprawniej, resort przekazały gminom wytyczne.źródło: ShutterStock

Zanim gmina przekaże do wojewody wniosek o 500 zł na dziecko, z którego wynika, że członek rodziny przebywa za granicą, powinna najpierw zgromadzić i dołączyć do niego komplet dokumentów. W szczególności tych, które dotyczą jego aktywności zawodowej.

Taki sposób postępowania został przedstawiony w piśmie Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, skierowanym do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wskazuje ono zasady współpracy między gminami i wojewodami przy rozpatrywaniu wniosków o świadczenia rodzinne i wychowawcze, które są objęte unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Od początku br. to właśnie do wojewodów samorządy muszą przekazywać te wnioski o świadczenia, w których osoba starająca się o ich uzyskanie zaznaczyła, że ona sama lub drugi rodzic przebywa w innym kraju UE (wcześniej trafiały do marszałków województw). Jego urzędnicy zaś ustalają decyzję, czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji, oraz który kraj jest właściwy do wypłaty pieniędzy na dzieci.

Aby procedury z tym związane przebiegały sprawniej, resort przekazały gminom wytyczne. Wyjaśnia w nich, że gmina, przyjmując wniosek o 500 zł na dziecko lub świadczenia rodzinne, powinna skompletować go tak, jakby sama była władna rozpoznać sprawę. To oznacza, że przed przekazaniem go wojewodzie pracownik samorządowej jednostki ma za zadanie przeanalizować formularz oraz załączniki, w tym oświadczenia, pod kątem tego, czy są właściwie wypełnione i czy nie brakuje jakichś dokumentów. Tym samym to rolą gminy jest zweryfikowanie jaki charakter ma pobyt członka rodziny za granicą (turystyczny lub leczniczy jest wyłączony z koordynacji). Co ważne, w dokumentacji powinny znaleźć się informacje o osobie, która wyjechała z Polski, w tym m.in. kraj pobytu i adres zamieszkania oraz dane o jej aktywności zawodowej, np. pracodawcy oraz formie zatrudnienia. MRPiPS przypomina przy tym, że w zależności od indywidualnej sytuacji mogą być potrzebne różne dokumenty.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Na skr(2019-01-10 09:51) Zgłoś naruszenie 10

  Czekam od roku. Właśnie siedzę w urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu okazuje się że od stycznia 2017 moje dokumenty nie zostały nawet otwarte.

  Odpowiedz
 • John Snow(2018-03-13 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Minister, dlaczego zwala pani obowiązki wojewodów na samorządy gminne? Zgodnie z przepisami ustawy to wojewoda prowadzi postępowanie w sprawach związanych z koordynacją. Żaden przepis ustawy nie nakłada w tej kwestii jakichkolwiek obowiązków na gminy. Gmina wręcz nie ma prawa prowadzić jakiegokolwiek postępowania (w tym zbierania dowodów) w tych sprawach, bo są one zgodnie z ustawą we właściwości rzeczowej wojewodów. Wytycznymi chcecie zastąpić przepisy ustawowe? Moze tym się dziennikarze zainteresują?

  Odpowiedz
 • Kinga(2018-11-26 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego urzed wojewodzki w gdansku od pol roku nie potrafi wyslac pisma do mnie i do gops ze koordynacja nie obejmuje dwujki dzieci i instytucja wlasciwa do wydania decyzji jest gops gmina. To jakas porazka. Zmiana z urz marszalkkwskiego na urz wojewodzki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane