Kiedy za opiekę nad chorym rodzicem otrzymasz zwolnienie i zasiłek

autor: Agnieszka Brzostek13.03.2018, 07:00
teściowa opieka senior

Razem ze zwolnieniem pracownik powinien dostarczyć druk ZUS Z-15, czyli wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego.źródło: ShutterStock

Pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy za opiekę nad chorą matka lub ojcem nawet wtedy, gdy rodzice nie mieszkają sami, ale drugi domownik jest osobą chorą, niezdolną do pracy albo niesprawną fizycznie lub psychicznie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • asa(2018-03-13 09:49) Zgłoś naruszenie 285

    Wyrok TK z 2014 roku w sprawie opiekunow dorslych osob niepelnosprawnych wciaz niezrealizowany. Kwota zasilku dla opiekuna 520 zl od lat taka sama mimo gwaltowenego wzrostu cen zywnosci, ale co tu pisac o zywnosci, gdy 520 zl nie starczy nawet na comiesieczny haracz dla Panstwa czyli oplate czynszu za mieszkanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • krakowiaczek ci ja (2019-02-15 21:52) Zgłoś naruszenie 241

    Polska była , jest i pozostanie krajem wyjątkowo wrednym dla swych obywateli . Zawsze rządzonym przez głupców i ludzi podłych . Nieliczne wyjątki są jedynie potwierdzeniem tej reguły . Uczciwy człowiek , który zaplącze się w politykę jest szybko wycinany , lub sam odchodzi zniesmaczony tym co ujrzał .

    Odpowiedz
  • Just(2018-07-03 14:14) Zgłoś naruszenie 2313

    dlaczego rodzina ma się opiekować? niech opiekuje się państwo, a rodzina płaci 50% z 520 zł!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kuba(2018-05-20 10:42) Zgłoś naruszenie 211

    Renty dla niepełnosprawnych (stopień znaczny) ZUS przyznaje po spełnieniu licznych warunków. Mieliśmy wielkie bezrobocie, niepełnosprawny był 1 dzień nie zgłoszony do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ( w okresie 5 lat przed chorobą) - RENTY NIE MA! Dla państwa polskiego NIE ISTNIEJE, niech zdycha.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Korwinista Wolnościowiec(2018-03-13 11:25) Zgłoś naruszenie 1223

    czyli prawo do eutanazji nie obowiązuje w faszystowskiej Polsce. Każy kochy powinien mieć przedstaione obowiązkowo propozycje taniej eutanazji a po jednoznacznym odrzuceniu powinien być zdany na wybrany los bez socjalizmu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kowol(2018-12-28 16:00) Zgłoś naruszenie 83

    Polska to dziwny kraj, jak zagra jedno to drugie stanie na przeszkodzie, jest lepiej jak było ale jest na tyle źle, że nie można powiedzieć, że jest dobrze. Polska miała dobrą premier to jakiś pomysłodawca kolekcjoner zła to zmienił nie mając w powyższym zakresie świadomości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bajka(2018-10-22 07:43) Zgłoś naruszenie 50

    Mam chorych rodziców (ojca z demencją i matkę z parkinsonem), w domu jest siostra z przewlekłą depresją. Nie mogę podjąć pracy, ponieważ wymagają nieustannej opieki praktycznie 24 godziny na dobę. Czy przysługuje mi dodatek z opieki społecznej? Proszę o informacje. Bajka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pokrzywdzona(2019-01-21 22:05) Zgłoś naruszenie 40

    Mam matkę lat-87 po 2-ch udarach która nie chodzi i nie kontaktuje z otoczeniem. Mąż wyjechał za granicę i nie mam z nim żadnego kontaktu. Nie mogę iść do pracy bo matkę potrzebuje opiek przez 24 godz. na dobę. Cz przysługuje mi jakiś zasiłek opiekuńczy ? Matka ma 1200 zł renty.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Justi(2018-12-11 13:33) Zgłoś naruszenie 21

    A co z osobami które mieszkają z partnerem?Ojciec chory na demencję.Czy osoba niespokrewniona też ma prawo do jakiegokolwiek zasiłku.Nie może podjąć pracy bo musi się zajmować schorowanym ojcem partnera 24h na dobę.Zaznaczam nie chcemy oddać do domu opieki.

    Odpowiedz