statystyki

TK potwierdził prawo ZUS do podważania wysokości pensji

autor: Łukasz Chruściel, Paula Koczara09.03.2018, 19:00
Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę.

Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę.źródło: ShutterStock

Skoro to od niej zależy wysokość świadczeń ubezpieczeniowych, to musi istnieć sposób jej weryfikacji – uznał trybunał. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy nie powinien tego robić wyłącznie sąd.

Ukazało się uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2017 r., w którym Trybunał uznał, że ZUS ma prawo do ustalania innej niż wynikająca z umowy o pracę wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (sygn. akt P 9/15). W praktyce oznacza to, że ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia ustalonego w treści umowy o pracę, a w konsekwencji podstawę wymiaru składek, która wpływa na wysokość należnego zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Niestety, w efekcie wyrok ten może doprowadzić do tego, że ZUS zacznie podważać także inne stosunki cywilnoprawne.

Umowy nie kwestionowano

Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę. ZUS przeprowadził u płatników kontrole i stwierdził, że ubezpieczeni pracownicy przed powstaniem niezdolności do pracy podlegali ubezpieczeniom społecznym przez krótki okres, a uzyskiwane przez nich wynagrodzenie było bardzo wysokie. W uzasadnieniach decyzji ZUS podniósł, że okoliczności faktyczne spraw wskazują na to, że wynagrodzenie z tytułu umów o pracę zostało ustalone na tak wysokim poziomie ze względu na dążenie ubezpieczonych do uzyskania wyższych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, przez co postanowienia te naruszały zasady współżycia społecznego. ZUS powołał się przy tym na art. 58 par. 2 kodeksu cywilnego. Co ciekawe, w omawianych sprawach nowa podstawa wymiaru składek została ustalona w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym, co warto podkreślić, ZUS jednocześnie nie kwestionował ważności zawartych umów o pracę ani samego wykonywania obowiązków pracowniczych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • Voxveritas(2018-03-10 06:05) Zgłoś naruszenie 102

  jednym z kryterium wyborczej porażki PO-wców, wcześniej SLD-owców i wszystkich poprzednich oligarchii rządzących w Polsce, było właśnie utrzymywanie patologicznego systemu emerytalno-rentowego w postaci absurdalnej machiny zwanej ZUS która pochłania gro niekontrolowanych wpływów ze składek i sieje biurokratyczny zamęt, utrzymywania chorych przywilejów emerytalnych dla wszelkiej maści służebników aktualnej i byłych oligarchii, kosztem najbiedniejszych i najgorzej zarabiających, którym w imię "solidarności społecznej" podnoszono wiek emerytalny. Patologiczny ten system jest jedną z przyczyn właśnie upadku wszystkich band rządzących, co prawda mało kto kojarzy te fakty, ale społeczeństwo polskie jest coraz bardziej świadome i zaczyna rozumieć, że to jest właśnie główna przyczyna bezrobocia, niskich płac i demoralizacji społecznej kombinatorów emerytalnych oraz wszelkiej maści kombinacji z umowami o pracę a w konsekwencji upokarzających świadczeń emerytalnych. I ostrzegam PIS; jeśli nie zmieni tej patologii, nie zlikwiduje wszystkich ale wszystkich przywilejów emerytalnych, wprowadzając zdrowy i sprawiedliwy system składek emerytalno-rentowych, to za 4 lata albo dużo szybciej odejdzie w niebyt polityczny jak geniusze z PO.

  Odpowiedz
 • Voxver(2018-03-10 06:12) Zgłoś naruszenie 91

  Oto dowód że wszelkie legislacje usankcjonowane następnie przez system państwa oraz Wszelkie pseudo reformy, absurdu zwanego ZUS ( system emerytalny z przypadłościami) w dzisiejszym wydaniu to pudrowanie truchła, który jest tak obrośnięty kłamstwem, absurdem oraz politycznym matactwem, do tego stopnia, że kompromituje naród i jego pseudo elity. Przyzwolenie na utrzymywanie takiej patologii, łamiącej zasady konstytucyjnej równości praw i zwykłej przyzwoitości to dowód zniewolenia narodu, rządzonego przez oligarchiczne mafie bojące się tylko uprzywilejowanych beneficjentów tego systemu a ukształtowanych jeszcze za leninowsko-stalinowskiej sprawiedliwości społecznej

  Odpowiedz
 • wyborca(2018-03-10 08:58) Zgłoś naruszenie 70

  A co z emeryturami specjalnymi przyznawanymi przez Premierów poszczególnych rządów?.N.p posłanka Krzywynos były premier Olszówka itd?Przyznano im od 6000,00 zł do prawie 10000,00 zł .Czy im też ZUZ zakwestionuje?????.

  Odpowiedz
 • J.W. Ż(2018-03-10 12:02) Zgłoś naruszenie 20

  Ot i TK pokazał się w jedynie słusznej odsłonie. To "dobry" początek aby podważyć wszystkie wynagrodzenie i znacznie zmniejszyć emerytury!

  Odpowiedz
 • Stach(2018-03-11 11:25) Zgłoś naruszenie 10

  A co jeśli ktoś nie płaci składek na chorobowe dla osoby współpracującej w małej firmie (dla osoby z rodziny), czy może ustalić dla tej osoby podstawę do opłacania składek na ubezpieczenie społ. i zdrowotne w dowolnej wysokości, np. 200% średniego wynagrodzenia, i czy wtedy ZUS to zakwestionuje ?

  Odpowiedz
 • kuba(2018-03-10 20:06) Zgłoś naruszenie 11

  TRYBUNAŁ lekarstwem na wszystko.Po co nam jakieś sady i inne prokuratury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane