statystyki

TK potwierdził prawo ZUS do podważania wysokości pensji

autor: Łukasz Chruściel, Paula Koczara09.03.2018, 19:00
Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę.

Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę.źródło: ShutterStock

Skoro to od niej zależy wysokość świadczeń ubezpieczeniowych, to musi istnieć sposób jej weryfikacji – uznał trybunał. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy nie powinien tego robić wyłącznie sąd.

Ukazało się uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2017 r., w którym Trybunał uznał, że ZUS ma prawo do ustalania innej niż wynikająca z umowy o pracę wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (sygn. akt P 9/15). W praktyce oznacza to, że ZUS może kwestionować wysokość wynagrodzenia ustalonego w treści umowy o pracę, a w konsekwencji podstawę wymiaru składek, która wpływa na wysokość należnego zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Niestety, w efekcie wyrok ten może doprowadzić do tego, że ZUS zacznie podważać także inne stosunki cywilnoprawne.

Umowy nie kwestionowano

Wyrok został wydany wskutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zostało sformułowane przy okazji rozpoznawania odwołań płatników składek, wobec których ZUS wydał decyzje ustalające podstawę wymiaru składek w wysokości niższej niż wynagrodzenie wynikające z umów o pracę. ZUS przeprowadził u płatników kontrole i stwierdził, że ubezpieczeni pracownicy przed powstaniem niezdolności do pracy podlegali ubezpieczeniom społecznym przez krótki okres, a uzyskiwane przez nich wynagrodzenie było bardzo wysokie. W uzasadnieniach decyzji ZUS podniósł, że okoliczności faktyczne spraw wskazują na to, że wynagrodzenie z tytułu umów o pracę zostało ustalone na tak wysokim poziomie ze względu na dążenie ubezpieczonych do uzyskania wyższych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, przez co postanowienia te naruszały zasady współżycia społecznego. ZUS powołał się przy tym na art. 58 par. 2 kodeksu cywilnego. Co ciekawe, w omawianych sprawach nowa podstawa wymiaru składek została ustalona w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym, co warto podkreślić, ZUS jednocześnie nie kwestionował ważności zawartych umów o pracę ani samego wykonywania obowiązków pracowniczych.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • Voxveritas(2018-03-10 06:05) Zgłoś naruszenie 102

  jednym z kryterium wyborczej porażki PO-wców, wcześniej SLD-owców i wszystkich poprzednich oligarchii rządzących w Polsce, było właśnie utrzymywanie patologicznego systemu emerytalno-rentowego w postaci absurdalnej machiny zwanej ZUS która pochłania gro niekontrolowanych wpływów ze składek i sieje biurokratyczny zamęt, utrzymywania chorych przywilejów emerytalnych dla wszelkiej maści służebników aktualnej i byłych oligarchii, kosztem najbiedniejszych i najgorzej zarabiających, którym w imię "solidarności społecznej" podnoszono wiek emerytalny. Patologiczny ten system jest jedną z przyczyn właśnie upadku wszystkich band rządzących, co prawda mało kto kojarzy te fakty, ale społeczeństwo polskie jest coraz bardziej świadome i zaczyna rozumieć, że to jest właśnie główna przyczyna bezrobocia, niskich płac i demoralizacji społecznej kombinatorów emerytalnych oraz wszelkiej maści kombinacji z umowami o pracę a w konsekwencji upokarzających świadczeń emerytalnych. I ostrzegam PIS; jeśli nie zmieni tej patologii, nie zlikwiduje wszystkich ale wszystkich przywilejów emerytalnych, wprowadzając zdrowy i sprawiedliwy system składek emerytalno-rentowych, to za 4 lata albo dużo szybciej odejdzie w niebyt polityczny jak geniusze z PO.

  Odpowiedz
 • Voxver(2018-03-10 06:12) Zgłoś naruszenie 91

  Oto dowód że wszelkie legislacje usankcjonowane następnie przez system państwa oraz Wszelkie pseudo reformy, absurdu zwanego ZUS ( system emerytalny z przypadłościami) w dzisiejszym wydaniu to pudrowanie truchła, który jest tak obrośnięty kłamstwem, absurdem oraz politycznym matactwem, do tego stopnia, że kompromituje naród i jego pseudo elity. Przyzwolenie na utrzymywanie takiej patologii, łamiącej zasady konstytucyjnej równości praw i zwykłej przyzwoitości to dowód zniewolenia narodu, rządzonego przez oligarchiczne mafie bojące się tylko uprzywilejowanych beneficjentów tego systemu a ukształtowanych jeszcze za leninowsko-stalinowskiej sprawiedliwości społecznej

  Odpowiedz
 • wyborca(2018-03-10 08:58) Zgłoś naruszenie 70

  A co z emeryturami specjalnymi przyznawanymi przez Premierów poszczególnych rządów?.N.p posłanka Krzywynos były premier Olszówka itd?Przyznano im od 6000,00 zł do prawie 10000,00 zł .Czy im też ZUZ zakwestionuje?????.

  Odpowiedz
 • J.W. Ż(2018-03-10 12:02) Zgłoś naruszenie 20

  Ot i TK pokazał się w jedynie słusznej odsłonie. To "dobry" początek aby podważyć wszystkie wynagrodzenie i znacznie zmniejszyć emerytury!

  Odpowiedz
 • Stach(2018-03-11 11:25) Zgłoś naruszenie 10

  A co jeśli ktoś nie płaci składek na chorobowe dla osoby współpracującej w małej firmie (dla osoby z rodziny), czy może ustalić dla tej osoby podstawę do opłacania składek na ubezpieczenie społ. i zdrowotne w dowolnej wysokości, np. 200% średniego wynagrodzenia, i czy wtedy ZUS to zakwestionuje ?

  Odpowiedz
 • kuba(2018-03-10 20:06) Zgłoś naruszenie 11

  TRYBUNAŁ lekarstwem na wszystko.Po co nam jakieś sady i inne prokuratury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane