statystyki

Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

autor: Izabela Nowacka04.01.2018, 09:31; Aktualizacja: 04.01.2018, 10:01
Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcy

Zniesienie limitu podstawy składek to straty i dla pracownika, i dla pracodawcyźródło: ShutterStock

Propozycja wprowadzenia tych zmian już w 2018 r. wywołała gwałtowny sprzeciw. Oznaczałoby to nie tylko niższe pensje dla dobrze zarabiających, lecz także wyższe wydatki dla firm. Senat zdecydował o wydłużeniu vacatio legis do 2019 r.

ODPOWIEDŹ

Na podpis prezydenta oczekuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która znosi górną granicę rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, ale będzie ona obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2019 r. Data wejścia w życie została bowiem w ostatniej chwili zmieniona po protestach przedsiębiorców, którzy domagali się przede wszystkim wycofania nowelizacji, a chociażby wydłużenia vacatio legis. Dzięki temu mogą zaplanować wydatki na 2019 r., bo na zmianę budżetu na 2018 r. było już za późno. Dziś pokazujemy, jak zmieniłyby się wydatki firm i przychody pracowników, gdyby zgodnie z pierwotną propozycją limit został zniesiony już w 2018 r.

Jak jest obecnie

Przypomnijmy, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób będących m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej (art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; dalej ustawa systemowa). Limit 30-krotności w 2018 r. wynosi 133 290 zł.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane