statystyki

SN: ZUS powinien wspierać rodziców adopcyjnych

autor: Michał Culepa12.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:04
Sądy podzieliły opinię ZUS i oddaliły kolejno odwołanie i apelację.

Sądy podzieliły opinię ZUS i oddaliły kolejno odwołanie i apelację.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła wniosku Małgorzaty M. o zasiłek macierzyński, który został odrzucony przez ZUS. Pani M. prowadziła od 2009 r. działalność gospodarczą, natomiast w 2014 r. rozpoczęła, wraz z mężem, starania o adopcję dziecka.

Stosowny wniosek do sądu rodzinnego złożyła w czerwcu, zaś od lipca 2014 r. zawiesiła działalność gospodarczą. Powodem był m.in. zamiar podjęcia opieki nad córką, przebywającą wówczas jeszcze pod opieką zawodowej rodziny zastępczej. Dziecko trafiło do domu kobiety w lipcu, zaś formalnie piecza nad nim (w postaci postanowienia o zabezpieczeniu osobistej styczności z małoletnią), została jej powierzona przez sąd miesiąc później, w sierpniu. W październiku kobieta wznowiła działalność gospodarczą, a ostateczne postanowienie sądu w sprawie przysposobienia córki zapadło w kwietniu 2015 r.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j Dz.U. z 2017 r. poz. 1368) zasiłek macierzyński przysługuje także tej ubezpieczonej, która – w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego – przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia (lub dziecko do 10. roku, jeżeli objęte jest odroczeniem obowiązku szkolnego) i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Kluczową kwestią było tu ustalenie, kiedy właściwie Małgorzata M. przyjęła na wychowanie swoją przyszłą córkę. Zdaniem ZUS decydujące było postanowienie sądu z sierpnia 2014 r. o zabezpieczeniu osobistej styczności pani M. z dzieckiem. Wówczas jednak miała ona zawieszoną działalność gospodarczą, więc – z punktu widzenia ustawy – nie była ubezpieczona, a co za tym idzie nie przysługuje jej zasiłek macierzyński dla rodzica adoptowanego dziecka. Tak uznał ZUS i wniosek o zasiłek oddalił.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane