statystyki

Sejm nadal pracuje nad likwidacją 30-krotności

autor: Bożena Wiktorowska23.11.2017, 07:22; Aktualizacja: 23.11.2017, 08:35
Drugie czytanie rządowego projektu stało się także okazją do zgłoszenia poprawek.

Drugie czytanie rządowego projektu stało się także okazją do zgłoszenia poprawek.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia pracodawcy będą musieli płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wszystkich przychodów swoich pracowników. W Sejmie w błyskawicznym tempie toczą się prace nad rządowym projektem likwidacji górnego limitu opłacania składek na te ubezpieczenia.

Wczoraj odbyło się drugie czytanie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1974). Większość parlamentarna murem stanęła za rządową propozycją likwidacji przepisu zakładającego, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (obecnie to 127 890 zł). W zamian nowe renty i emerytury w przyszłości mają być płacone bez żadnych ograniczeń.

Zdaniem posła Tadeusza Cymańskiego (PiS), krytyka nowych rozwiązań jest dowodem kryzysu solidaryzmu społecznego. – Nie ukrywamy, że te pieniądze są potrzebne na cele społeczne – podkreślał poseł Cymański. Jednocześnie przypomniał, że nowe zasady będą dotyczyć tylko 2 proc. Polaków. A obecnie 98 proc. ubezpieczonych płaci składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wszystkich swoich przychodów z pracy.

– Więc dlaczego wybrańcy mają nie płacić? – pytał retorycznie.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane