statystyki

Sejm nadal pracuje nad likwidacją 30-krotności

autor: Bożena Wiktorowska23.11.2017, 07:22; Aktualizacja: 23.11.2017, 08:35
Drugie czytanie rządowego projektu stało się także okazją do zgłoszenia poprawek.

Drugie czytanie rządowego projektu stało się także okazją do zgłoszenia poprawek.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia pracodawcy będą musieli płacić składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wszystkich przychodów swoich pracowników. W Sejmie w błyskawicznym tempie toczą się prace nad rządowym projektem likwidacji górnego limitu opłacania składek na te ubezpieczenia.

Wczoraj odbyło się drugie czytanie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1974). Większość parlamentarna murem stanęła za rządową propozycją likwidacji przepisu zakładającego, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (obecnie to 127 890 zł). W zamian nowe renty i emerytury w przyszłości mają być płacone bez żadnych ograniczeń.

Zdaniem posła Tadeusza Cymańskiego (PiS), krytyka nowych rozwiązań jest dowodem kryzysu solidaryzmu społecznego. – Nie ukrywamy, że te pieniądze są potrzebne na cele społeczne – podkreślał poseł Cymański. Jednocześnie przypomniał, że nowe zasady będą dotyczyć tylko 2 proc. Polaków. A obecnie 98 proc. ubezpieczonych płaci składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wszystkich swoich przychodów z pracy.

– Więc dlaczego wybrańcy mają nie płacić? – pytał retorycznie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane