statystyki

Orzecznicy ZUS nie chcą ujawniać stanu majątkowego

autor: Paulina Szewioła22.11.2017, 07:08; Aktualizacja: 22.11.2017, 09:30
zus3

zus3źródło: ShutterStock

Jawność oświadczeń majątkowych jest istotna w stosunku do osób, które podejmują ważne decyzje administracyjne. A takimi podmiotami są na pewno lekarze orzecznicy ZUS – oceniają eksperci.

Cały czas trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego, firmowanej przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika. Propozycje w nim zawarte wywołują spore kontrowersje. Jedna z nich dotyczy obowiązku składania oświadczeń o stanie majątkowym przez lekarzy orzeczników ZUS. Zawierają one nie tylko informacje o ich zarobkach, ale też np. o pieniądzach, które oszczędzili. A to się orzecznikom nie podoba. Tym bardziej że ich oświadczenia mają być publikowane na stronie BIP. Według doniesień prasowych w związku z tym odejście z pracy zapowiedziało większość orzeczników oraz członków komisji lekarskiej.

Pokaż, lekarzu

Autorzy projektu wskazują w jego uzasadnieniu, że w Polsce ok. 500 tys. osób jest zobowiązanych do składania oświadczeń o stanie majątkowym. Jednak ze sferą publiczną powiązanych jest znacznie więcej osób i z uwagi na zakres wykonywanych czynności one również powinny podlegać takiemu obowiązkowi. W przygotowywanym akcie wymienieni zostali m.in. lekarze rzeczoznawcy KRUS, członkowie komisji lekarskiej ZUS lub KRUS oraz właśnie orzecznicy. To od ich decyzji uzależnione jest np. uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy, czy też świadczenia rehabilitacyjnego. Mają więc realny wpływ na wydatkowanie publicznych funduszy. – Lekarze orzecznicy są objęci tym obowiązkiem z racji ryzyka korupcyjnego, na jakie mogą zostać narażeni – tłumaczy Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • nie będzie bólu dla uczciwych---pokaż swe oblicze(2017-11-22 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    a ja cię POdliczę.Łaska-- to iść z pętlą do laska...........niech ludziska ujżą sprawiedliwość orzeczników ZUS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane