Dialog społeczny czekają zmiany. Prezydent Duda przedstawił propozycje

autor: Paulina Szewioła31.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:44
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Wzmocnienie uprawnień partnerów społecznych, poszerzenie listy członków Rady Dialogu Społecznego oraz zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich RDS.

To główne założenia nowych przepisów, które wczoraj przedstawił prezydent Andrzej Duda. Chodzi o nowelizację ustawy o RDS i innych instytucji dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240). Zmienione przepisy rozszerzają kompetencje przewodniczącego Rady o prawo wystąpienia do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej. Będzie to możliwe w przypadku niejednolitego stosowania przepisów podatkowych w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych, wydanych w takich samych stanach faktycznych lub prawnych.

Projekt zakłada także wprowadzenie zasady, zgodnie z którą obowiązkowe będzie konsultowanie z RDS projektów programów, strategii i dokumentów planistycznych. Została dodana też kompetencja umożliwiająca radzie nadzwyczajne wystąpienie do Sejmu i Senatu z informacją dotyczącą istotnych spraw będących w obszarze jej zainteresowania. Ponadto nowela zakłada włączenie głównego inspektora pracy do udziału w pracach RDS. Dziś może w nich uczestniczyć jedynie na zaproszenie jej przewodniczącego.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • stary pracownik(2017-10-31 16:05) Zgłoś naruszenie 10

    Wieloletni pracownicy to "nikt",nie trzeba z nimi się liczyć?! Frankowicze, rezydenci itp. to już inna kasta. Ktoś kto przepracował nawet 45 lat a nie ma wieku emerytalnego niech pracuje aż padnie, będzie problem z głowy! Takie Prawo i Sprawiedliwość.Co na to rada dialogu ?

    Odpowiedz
  • ależ bez żadnych ulg i dziur,widzę to na wstępie(2017-10-31 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    już czarno.Lepiej niech pozostanie jak jest w obecnym stanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane