statystyki

Partnerzy społeczni krytycznie o Funduszu Pracy na 2018 r.

autor: Michalina Topolewska26.09.2017, 17:00
Zastrzeżenia RDS budzi przeznaczenie 70 mln zł z FP na pokrycie kosztów działalności asystentów rodziny, zajmujących się realizacją rządowego programu „Za życiem”

Zastrzeżenia RDS budzi przeznaczenie 70 mln zł z FP na pokrycie kosztów działalności asystentów rodziny, zajmujących się realizacją rządowego programu „Za życiem”źródło: ShutterStock

Rada Dialogu Społecznego (RDS) podjęła uchwałę w sprawie przyszłorocznego budżetu Funduszu Pracy (FP). Nie zgadza się m.in. na zmniejszenie puli przeznaczonej na aktywizację osób bez pracy i Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) oraz pokrywanie z jego środków wydatków, które nie służą przeciwdziałaniu bezrobociu.

Zawarty w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. plan finansowy FP, a w zasadzie zaproponowane przez rząd kierunki wydatkowania zgromadzonych w nim pieniędzy, od samego początku budziły kontrowersje (DGP pisał o tym 18 września 2017 r. nr 180). Pracodawcy i związki zawodowe w swojej uchwale zwracają uwagę, że w sytuacji najniższego od 26 lat bezrobocia i braku problemów ze znalezieniem pracowników zmniejszenie o 14 proc. (931 mln zł) środków dla samorządów na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu jest zjawiskiem niekorzystnym. Może to być przeszkodą w aktywizowaniu osób długotrwale bezrobotnych.

RDS negatywnie oceniła też spadek wydatków na KFS, które w przyszłym roku mają być niższe o prawie połowę w porównaniu do roku bieżącego. Partnerzy społeczni wskazują, że fundusz ten jest podstawowym narzędziem do rozwijania i aktualizowania kompetencji pracowników oraz dostosowywania kwalifikacji do potrzeb rynkowych. Jego rola w tym zakresie jest na tyle ważna, że w czerwcu br. RDS podjęła uchwałę, w której związki zawodowe i pracodawcy zgodnie rekomendowali zwiększenie limitu środków KFS do 4 proc. w 2018 r. i docelowo 6 proc. w 2019 r. Decyzja rządu stoi więc w sprzeczności z tym postulatem.

Kolejna kwestia, która budzi sprzeciw partnerów społecznych, dotyczy zmniejszenia środków na działanie podejmowane przez pośredniaki w stosunku do pracodawców, takie jak docieranie z informacjami o zmianach w przepisach i zapotrzebowaniu na pracowników oraz pieniędzy zarezerwowanych na wynagrodzenia dla pracowników wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy (będzie ich o 50 mln zł mniej).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane