statystyki

Partnerzy społeczni krytycznie o Funduszu Pracy na 2018 r.

autor: Michalina Topolewska26.09.2017, 17:00
Zastrzeżenia RDS budzi przeznaczenie 70 mln zł z FP na pokrycie kosztów działalności asystentów rodziny, zajmujących się realizacją rządowego programu „Za życiem”

Zastrzeżenia RDS budzi przeznaczenie 70 mln zł z FP na pokrycie kosztów działalności asystentów rodziny, zajmujących się realizacją rządowego programu „Za życiem”źródło: ShutterStock

Rada Dialogu Społecznego (RDS) podjęła uchwałę w sprawie przyszłorocznego budżetu Funduszu Pracy (FP). Nie zgadza się m.in. na zmniejszenie puli przeznaczonej na aktywizację osób bez pracy i Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) oraz pokrywanie z jego środków wydatków, które nie służą przeciwdziałaniu bezrobociu.

Zawarty w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. plan finansowy FP, a w zasadzie zaproponowane przez rząd kierunki wydatkowania zgromadzonych w nim pieniędzy, od samego początku budziły kontrowersje (DGP pisał o tym 18 września 2017 r. nr 180). Pracodawcy i związki zawodowe w swojej uchwale zwracają uwagę, że w sytuacji najniższego od 26 lat bezrobocia i braku problemów ze znalezieniem pracowników zmniejszenie o 14 proc. (931 mln zł) środków dla samorządów na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu jest zjawiskiem niekorzystnym. Może to być przeszkodą w aktywizowaniu osób długotrwale bezrobotnych.

RDS negatywnie oceniła też spadek wydatków na KFS, które w przyszłym roku mają być niższe o prawie połowę w porównaniu do roku bieżącego. Partnerzy społeczni wskazują, że fundusz ten jest podstawowym narzędziem do rozwijania i aktualizowania kompetencji pracowników oraz dostosowywania kwalifikacji do potrzeb rynkowych. Jego rola w tym zakresie jest na tyle ważna, że w czerwcu br. RDS podjęła uchwałę, w której związki zawodowe i pracodawcy zgodnie rekomendowali zwiększenie limitu środków KFS do 4 proc. w 2018 r. i docelowo 6 proc. w 2019 r. Decyzja rządu stoi więc w sprzeczności z tym postulatem.

Kolejna kwestia, która budzi sprzeciw partnerów społecznych, dotyczy zmniejszenia środków na działanie podejmowane przez pośredniaki w stosunku do pracodawców, takie jak docieranie z informacjami o zmianach w przepisach i zapotrzebowaniu na pracowników oraz pieniędzy zarezerwowanych na wynagrodzenia dla pracowników wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy (będzie ich o 50 mln zł mniej).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane