statystyki

Rolnicy poszkodowani w nawałnicach zwolnieni ze składek KRUS

autor: Grzegorz Kowalczyk22.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 22.08.2017, 09:29

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomoże rolnikom poszkodowanym w wyniku wichur i nawałnic, które przeszły przez północne regiony Polski. Będą mogli ubiegać się o odroczenie płatności do KRUS, rozłożenie jej na raty, a nawet umorzenie części lub całości należności.

Prezes KRUS Adam Sekściński, zadeklarował pomoc w liście skierowanym do rolników. Poszkodowani będą mogli również wnioskować o zmianę warunków wcześniej przyznanych ulg w zakresie odprowadzanych składek – np. zmieniając termin spłaty rat. – To standardowe działanie podejmowane już wcześniej przy powodziach bądź suszach – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy chcący skorzystać z pomocy będą musieli złożyć indywidualny wniosek we właściwym oddziale regionalnym albo placówce terenowej KRUS. Pisma zostaną rozpatrzone w uproszczonym trybie na podstawie protokołów strat stworzonych przez komisje powołane wcześniej przez wojewodę. Jednak część rolników najprawdopodobniej zrezygnuje z ubiegania się o taką pomoc.

– Nie sądzę, żeby wszyscy pokrzywdzeni chcieli korzystać z tych możliwości. Odroczenia nie zmieniają zasadniczo sytuacji poszkodowanych. Prędzej czy później należności trzeba będzie zapłacić – podkreśla prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane