statystyki

Rolnicy poszkodowani w nawałnicach zwolnieni ze składek KRUS

autor: Grzegorz Kowalczyk22.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 22.08.2017, 09:29

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomoże rolnikom poszkodowanym w wyniku wichur i nawałnic, które przeszły przez północne regiony Polski. Będą mogli ubiegać się o odroczenie płatności do KRUS, rozłożenie jej na raty, a nawet umorzenie części lub całości należności.

Prezes KRUS Adam Sekściński, zadeklarował pomoc w liście skierowanym do rolników. Poszkodowani będą mogli również wnioskować o zmianę warunków wcześniej przyznanych ulg w zakresie odprowadzanych składek – np. zmieniając termin spłaty rat. – To standardowe działanie podejmowane już wcześniej przy powodziach bądź suszach – mówi Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy chcący skorzystać z pomocy będą musieli złożyć indywidualny wniosek we właściwym oddziale regionalnym albo placówce terenowej KRUS. Pisma zostaną rozpatrzone w uproszczonym trybie na podstawie protokołów strat stworzonych przez komisje powołane wcześniej przez wojewodę. Jednak część rolników najprawdopodobniej zrezygnuje z ubiegania się o taką pomoc.

– Nie sądzę, żeby wszyscy pokrzywdzeni chcieli korzystać z tych możliwości. Odroczenia nie zmieniają zasadniczo sytuacji poszkodowanych. Prędzej czy później należności trzeba będzie zapłacić – podkreśla prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane