statystyki

Dostęp do taniej siły roboczej zmienia mapę bijącego rekordy rynku magazynowego

autor: Małgorzata Kwiatkowska18.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:31
praca pracownik

Więksi inwestorzy uważniej przyglądają się też Polsce wschodniej.źródło: ShutterStock

Pierwsze podsumowania półrocza wśród deweloperów magazynowych wskazują, że branża ma szansę pobić rekord popytu na takie powierzchnie. MLP Group pochwaliło się właśnie, że w tym czasie wynajęło w sumie 97,8 tys. mkw. – W zaledwie pół roku osiągnęliśmy poziom ubiegłorocznej komercjalizacji, a zgodnie z zapowiedziami to był plan minimum na cały bieżący rok. Dlatego z pewnością przekroczymy ten plan, i to znacznie – deklaruje Agnieszka Góźdź z MLP Group.

Anna Głowacz z firmy doradczej Axi Immo podaje, że wstępne dane dla całego rynku wskazują, iż wynik za pierwsze półrocze 2016 r. na poziomie 1,39 mln mkw. wynajętej powierzchni został w tym roku pobity o przynajmniej 500 tys.–600 tys. mkw. W całym 2016 r. najemców znalazło 3 mln m kw. hal. – Wydaje się, że ten rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego – ocenia specjalistka Axi Immo.

Boom na magazyny napędzają m.in. dobra komunikacja i rozwinięta sieć drogowa oraz niższe koszty w porównaniu z Europą Zachodnią. Za rekordy najmu coraz częściej odpowiadają firmy szukające jednorazowo powyżej 30 tys. mkw. Kilka kwartałów wcześniej dominował najem mniejszych powierzchni do 15 tys. i średnich o wielkości do 30 tys. To skutek m.in. coraz większego popytu na magazyny ze strony spółek e-commerce oraz sieci handlowych w związku z rosnącą sprzedażą internetową.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane