statystyki

Dostęp do taniej siły roboczej zmienia mapę bijącego rekordy rynku magazynowego

autor: Małgorzata Kwiatkowska18.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:31
praca pracownik

Więksi inwestorzy uważniej przyglądają się też Polsce wschodniej.źródło: ShutterStock

Pierwsze podsumowania półrocza wśród deweloperów magazynowych wskazują, że branża ma szansę pobić rekord popytu na takie powierzchnie. MLP Group pochwaliło się właśnie, że w tym czasie wynajęło w sumie 97,8 tys. mkw. – W zaledwie pół roku osiągnęliśmy poziom ubiegłorocznej komercjalizacji, a zgodnie z zapowiedziami to był plan minimum na cały bieżący rok. Dlatego z pewnością przekroczymy ten plan, i to znacznie – deklaruje Agnieszka Góźdź z MLP Group.

Anna Głowacz z firmy doradczej Axi Immo podaje, że wstępne dane dla całego rynku wskazują, iż wynik za pierwsze półrocze 2016 r. na poziomie 1,39 mln mkw. wynajętej powierzchni został w tym roku pobity o przynajmniej 500 tys.–600 tys. mkw. W całym 2016 r. najemców znalazło 3 mln m kw. hal. – Wydaje się, że ten rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego – ocenia specjalistka Axi Immo.

Boom na magazyny napędzają m.in. dobra komunikacja i rozwinięta sieć drogowa oraz niższe koszty w porównaniu z Europą Zachodnią. Za rekordy najmu coraz częściej odpowiadają firmy szukające jednorazowo powyżej 30 tys. mkw. Kilka kwartałów wcześniej dominował najem mniejszych powierzchni do 15 tys. i średnich o wielkości do 30 tys. To skutek m.in. coraz większego popytu na magazyny ze strony spółek e-commerce oraz sieci handlowych w związku z rosnącą sprzedażą internetową.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane