statystyki

Dodatkowe dni wolne dla niepełnosprawnego także po uzyskaniu kolejnego orzeczenia

autor: Michalina Topolewska30.05.2017, 18:00
Osobie z umiarkowanym lub znacznym stopniem dysfunkcji zdrowotnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Osobie z umiarkowanym lub znacznym stopniem dysfunkcji zdrowotnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.źródło: ShutterStock

Zatrudniony, który po przerwie w posiadaniu umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ponownie go uzyskał, nie musi przepracowywać roku, aby mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni wolnego.

Tak wynika z odpowiedzi Biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) na pytanie dotyczące art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Zgodnie z nim osobie z umiarkowanym lub znacznym stopniem dysfunkcji zdrowotnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Co istotne, prawo do niego jest nabywane przez niepełnosprawnego pracownika po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do jednego ze wspomnianych stopni.

Spełnianie tego warunku budzi wśród pracodawców wątpliwości. Dotyczą one sytuacji, gdy osoba po upłynięciu ważności orzeczenia o umiarkowanej niepełnosprawności uzyskuje nowy dokument, tyle że wskazujący na lekki jej stopień, a po jakimś czasie ponownie dysponuje orzeczeniem stwierdzającym umiarkowany uszczerbek na zdrowiu.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • do Michaliny Topolewskiej autora art,(2017-05-30 23:13) Zgłoś naruszenie 31

    Proszę nie używać takich skrótów jak "niepełnosprawny" bo brzmi to jakby to był jakiś gatunek ludzi. Winno się pisać: osoba z niepełnosprawnością. Dziennikarz powinien wiedzieć jak używać j.polskiego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane