statystyki

Jak skorygować błędnie wypłacony zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

autor: Izabela Nowacka26.05.2017, 16:00
Jeśli zdarzenie, w którym uczestniczył i został poszkodowany pracownik, zostało uznane za wypadek przy pracy i został wypłacony zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a po kontroli ZUS się okazało, że świadczenie to nie przysługuje, należy go przekwalifikować na wynagrodzenie chorobowe i niższy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego

Jeśli zdarzenie, w którym uczestniczył i został poszkodowany pracownik, zostało uznane za wypadek przy pracy i został wypłacony zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a po kontroli ZUS się okazało, że świadczenie to nie przysługuje, należy go przekwalifikować na wynagrodzenie chorobowe i niższy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowegoźródło: ShutterStock

Pracownik od 6 do 31 marca 2017 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za 26 dni został wypłacony 100-proc. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, ponieważ niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, który zdarzył się w pracy. Potwierdzał to protokół powypadkowy.

Po kontroli okazało się jednak, że protokół zawiera uchybienia (brak kilku danych) i ZUS zakwestionował zasiłek wypadkowy. Mamy skorygować dokumenty do ZUS oraz ustalić na nowo, jakie świadczenie przysługiwało z tego tytułu – wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek 80 proc. Okazało się, że pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe za 23 dni, a za 3 dni zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Podstawa wymiaru świadczeń wynosi 4314,50 zł, już po odliczeniu 13,71 proc. z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez ubezpieczonego (wynagrodzenie zasadnicze brutto – 5000 zł). Jak prawidłowo rozliczyć marzec i sporządzić korekty do ZUS?

ODPOWIEDŹ

Jeśli zdarzenie, w którym uczestniczył i został poszkodowany pracownik, zostało uznane za wypadek przy pracy i został wypłacony zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a po kontroli ZUS się okazało, że świadczenie to nie przysługuje, należy go przekwalifikować na wynagrodzenie chorobowe i niższy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. W tym celu należy:

● skorygować imienne raporty ZUS RSA oraz ZUS RCA,

● opłacić zaległe składki na ubezpieczenia społeczne powstałe na skutek zaliczenia w ich ciężar 100-proc. zasiłku wypadkowego oraz zapłacić składkę zdrowotną od wynagrodzenia chorobowego.

Obowiązki pracodawcy

W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić m.in. ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn zdarzenia. Robi to powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Podejmuje on niezbędne czynności w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia, dokonuje jego oględzin, zbiera informacje od świadków, zasięga opinii lekarza, aż wreszcie dokonuje prawnej kwalifikacji wypadku zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, mające związek z pracą i powodujące uraz lub śmierć. Wszystkie te czynniki muszą wystąpić łącznie.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół sporządza – nie później niż w 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół powypadkowy. Jeśli ukończony dokument nie budzi zastrzeżeń, to pracodawca zatwierdza go nie później niż w ciągu pięciu dni.

Jednak ustalenia pracodawcy i jego zespołu nie zawsze są akceptowane przez ZUS. Tak może być w razie kontroli lub np. przy rozpatrywaniu wniosku o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. ZUS może zakwestionować zdarzenie jako wypadek przy pracy, co dla pracodawcy oznacza określone konsekwencje, jeśli wypłacił pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.

Zakładowy protokół powypadkowy stwierdzający wypadek przy pracy jest podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Jednym z nich jest zasiłek chorobowy wynoszący 100 proc. podstawy wymiaru. Zasiłek ten przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. W opisanym przypadku zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego został wypłacony przez płatnika po zatwierdzeniu protokołu. Jednak jak się później okazało, ta kwalifikacja była nietrafiona. Być może nie zostały sprawdzone i wyjaśnione wszystkie istotne szczegóły, które zaważyły na prawie do zasiłku wypadkowego, lub brakowało rzetelnej oceny zdarzenia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane