statystyki

Od 20 maja przedsiębiorca łatwiej zgłosi się do ubezpieczeń

autor: Anna Kwiatkowska11.05.2017, 10:33; Aktualizacja: 11.05.2017, 11:53
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Przedsiębiorca będzie musiał zawiadomić o tym bezpośrednio ZUS i złożyć odpowiednie dokumentyźródło: ShutterStock

Rozpoczęcie działalności nie będzie już wymagało wizyty w urzędzie gminy i ZUS. Dokumenty rejestrujące i zgłoszeniowe będzie można złożyć w jednym miejscu.

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), która miała ułatwić zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dodano do niej art. 36b, na mocy którego osoba chcąca prowadzić firmę i dokonująca rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie mogła dołączyć do wniosku o wpis składanego do urzędu gminy (dzielnicy, miasta) dane niezbędne do zgłoszenia przedsiębiorcy oraz jego rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Nie będzie więc potrzeby odwiedzania zarówno urzędu, jak i placówki ZUS, jak było dotychczas. Takie samo ułatwienie zastosowano w przypadku likwidacji działalności gospodarczej (wyrejestrowania z CEIDG), a co za tym idzie – wyrejestrowania z ubezpieczeń. Przedsiębiorca będzie mógł także przekazać urzędowi gminy dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń. W podobny sposób prowadzący działalność będzie mógł zgłosić zmianę danych. Zgodnie z przepisami tylko przez ZUS można zmienić dane wskazane w art. 36 ust. 14 ustawy systemowej (dotyczące tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania). Przedsiębiorca będzie musiał zawiadomić o tym bezpośrednio ZUS i złożyć odpowiednie dokumenty. Za dzień dokonania zgłoszeń lub zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach będzie uznawany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG wraz z żądaniem dokonania tych zgłoszeń lub zmiany danych wykazanych w zgłoszeniach na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Ciekawostką jest to, że art. 36b obowiązuje od roku, ale zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy wprowadzającej nowelizację dokonywanie zgłoszeń przez przedsiębiorców w tak uproszczony sposób będzie możliwe dopiero od 20 maja tego roku. 


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane