statystyki

Od 20 maja przedsiębiorca łatwiej zgłosi się do ubezpieczeń

autor: Anna Kwiatkowska11.05.2017, 10:33; Aktualizacja: 11.05.2017, 11:53
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Przedsiębiorca będzie musiał zawiadomić o tym bezpośrednio ZUS i złożyć odpowiednie dokumentyźródło: ShutterStock

Rozpoczęcie działalności nie będzie już wymagało wizyty w urzędzie gminy i ZUS. Dokumenty rejestrujące i zgłoszeniowe będzie można złożyć w jednym miejscu.

W ubiegłym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), która miała ułatwić zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dodano do niej art. 36b, na mocy którego osoba chcąca prowadzić firmę i dokonująca rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie mogła dołączyć do wniosku o wpis składanego do urzędu gminy (dzielnicy, miasta) dane niezbędne do zgłoszenia przedsiębiorcy oraz jego rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Nie będzie więc potrzeby odwiedzania zarówno urzędu, jak i placówki ZUS, jak było dotychczas. Takie samo ułatwienie zastosowano w przypadku likwidacji działalności gospodarczej (wyrejestrowania z CEIDG), a co za tym idzie – wyrejestrowania z ubezpieczeń. Przedsiębiorca będzie mógł także przekazać urzędowi gminy dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń. W podobny sposób prowadzący działalność będzie mógł zgłosić zmianę danych. Zgodnie z przepisami tylko przez ZUS można zmienić dane wskazane w art. 36 ust. 14 ustawy systemowej (dotyczące tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania). Przedsiębiorca będzie musiał zawiadomić o tym bezpośrednio ZUS i złożyć odpowiednie dokumenty. Za dzień dokonania zgłoszeń lub zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach będzie uznawany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG wraz z żądaniem dokonania tych zgłoszeń lub zmiany danych wykazanych w zgłoszeniach na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Ciekawostką jest to, że art. 36b obowiązuje od roku, ale zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy wprowadzającej nowelizację dokonywanie zgłoszeń przez przedsiębiorców w tak uproszczony sposób będzie możliwe dopiero od 20 maja tego roku. 


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane