statystyki

Sąd przyzna pełnomocnika, ignorując ustalenia ZUS

autor: Marcin Nagórek09.03.2017, 08:17; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:24
ZUS

Osoby zaskarżające decyzję ZUS do sądu administracyjnego nie muszą uiszczać kosztów sądowych.źródło: ShutterStock

Dostałem od ZUS decyzję ponownie odmawiającą umorzenia składek. Chciałem złożyć skargę do sądu administracyjnego, a także wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz o pełnomocnika z urzędu. Czy mam na to szansę? ZUS napisał w decyzji, że mam majątek o wartości kilkuset tysięcy złotych i pracuję, więc nie jestem w złej sytuacji finansowej. Czy sąd weźmie to pod uwagę?

Zwolnienie z kosztów sądowych może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Taki wniosek jest wolny od opłat sądowych. Wnioskodawca powinien przekonać sąd o tym, że jego sytuacja materialna nie pozwala na pokrycie kosztów toczącego się postępowania (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2014 r., sygn. akt I GZ 513/14). Jest to jednak ogólna zasada. Od tej zasady istnieją wyjątki, z których jeden dotyczy skarg wnoszonych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Osoby zaskarżające decyzję ZUS do sądu administracyjnego nie muszą uiszczać kosztów sądowych. Składanie wniosku o zwolnienie z kosztów jest więc niepotrzebne.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane