statystyki

Decyzja o likwidacji ZFŚS uruchamia lawinę pytań

autor: Jadwiga Sztabińska23.02.2017, 08:43; Aktualizacja: 23.02.2017, 09:03
dokument, firma

Wyobraźmy sobie, że na chwilę podjęcia decyzji o nietworzeniu ZFŚS w funduszu nadal są zgromadzone środki finansowe. Czy wówczas mamy do czynienia z jego prawdziwą likwidacją, czy jedynie z fikcją prawną?źródło: ShutterStock

Dwa tygodnie temu pisaliśmy, że fundusz socjalny można zlikwidować nawet w trakcie roku. Po tym tekście pojawiły się wątpliwości – co się dzieje po podjęciu decyzji w tej sprawie. O odpowiedzi i wyjaśnienia poprosiliśmy ekspertów. Przypomnijmy: od 1 stycznia 2017 r. obowiązek posiadania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) spoczywa na pracodawcach zatrudniających co najmniej 50, a nie – jak wcześniej – 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Firmy, których załoga mieści się w tych widełkach, mogą zatem skasować fundusz, o ile zakładowa organizacja związkowa nie wnioskuje o jego utrzymanie (pozbawione takiego uprawnienia są jednak jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe). Takie prawo daje im art. 3 ust. 3a i 3b oraz art. 4 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm., dalej: ustawa o ZFŚS). ⒸⓅ

FUNDUSZ NIE ZNIKA Z DNIA NA DZIEŃ

WĄTPLIWOŚĆ 1. Wyobraźmy sobie, że na chwilę podjęcia decyzji o nietworzeniu ZFŚS w funduszu nadal są zgromadzone środki finansowe. Czy wówczas mamy do czynienia z jego prawdziwą likwidacją, czy jedynie z fikcją prawną?

– To nie tyle fikcja prawna, co raczej proces odroczony w czasie – odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat specjalizujący się w prawie pracy.

Jego zdaniem, decyzja pracodawcy o likwidacji funduszu socjalnego uzgodniona z działającymi u niego związkami zawodowymi lub – w przypadku ich braku – z przedstawicielem wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy to dopiero początek, jeśli na koncie ZFŚS są wciąż pieniądze. Muszą być one wykorzystane na cele działalności socjalnej z uwzględnieniem kryteriów socjalnych takich jak: sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

– Podjęcie przez pracodawcę decyzji o nietworzeniu ZFŚS nie powoduje zaprzestania jego działalności z dnia na dzień – wtóruje mu Łukasz Chruściel, radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch Ius Laboris Poland. Dodaje, że najczęściej jest ona podejmowana, gdy na rachunku bankowym funduszu wciąż znajdują się niewykorzystane środki.

– Wielu pracodawców sądzi, że w takiej sytuacji zakończenie procedury likwidacji ZFŚS pozwoli im przejąć środki na nim zgromadzone i wykorzystać je na cele bieżącej działalności. Jest to błędny pogląd – przestrzega mecenas. I uzasadnia to treścią art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS. Przepis ten stanowi, że środki funduszu mogą być wykorzystane aż do ich wyczerpania, tylko na działalność socjalną organizowaną na rzecz osób uprawnionych, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego.

AŻ DO OSTATNIEJ ZŁOTÓWKI

WĄTPLIWOŚĆ 2. Kiedy przypada rzeczywisty termin zamknięcia działalności funduszu?


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane