statystyki

Pracodawca opłaci składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych: Istotne są podstawowe obowiązki

autor: Paulina Szewioła30.01.2017, 16:30
ZUS

ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.źródło: ShutterStock

Pracodawca musi opłacać za pracownika składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, nawet jeżeli nie wykonuje on prac szczególnych stale, przez pełny obowiązujący go dobowy wymiar czasu pracy.

Spółka z branży transportu, która organizuje przewozy w oparciu o własne terminale kontenerowe, zatrudnia pracowników, którzy dokonują przeładunków m.in. przy użyciu suwnic, co jest kwalifikowane jako praca o szczególnym charakterze. Przedsiębiorca podkreśla jednak, że osoby te realizują też inne obowiązki – obsługują np. urządzenia przeładunkowe i wózki widłowe. Tym samym wykonują pracę o szczególnym charakterze tylko w niektóre dni miesiąca. Wszyscy są jednak zatrudnieni w oparciu o jedną umowę o pracę i urodzili się po 31 grudnia 1948 r. W opinii spółki nie ma do nich zastosowania ustawa o emeryturach pomostowych, ponieważ nie wykonują pracy o szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu. Dlatego firma nie nalicza za nich składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane