statystyki

Pracodawca opłaci składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych: Istotne są podstawowe obowiązki

autor: Paulina Szewioła30.01.2017, 16:30
ZUS

ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.źródło: ShutterStock

Pracodawca musi opłacać za pracownika składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, nawet jeżeli nie wykonuje on prac szczególnych stale, przez pełny obowiązujący go dobowy wymiar czasu pracy.

Spółka z branży transportu, która organizuje przewozy w oparciu o własne terminale kontenerowe, zatrudnia pracowników, którzy dokonują przeładunków m.in. przy użyciu suwnic, co jest kwalifikowane jako praca o szczególnym charakterze. Przedsiębiorca podkreśla jednak, że osoby te realizują też inne obowiązki – obsługują np. urządzenia przeładunkowe i wózki widłowe. Tym samym wykonują pracę o szczególnym charakterze tylko w niektóre dni miesiąca. Wszyscy są jednak zatrudnieni w oparciu o jedną umowę o pracę i urodzili się po 31 grudnia 1948 r. W opinii spółki nie ma do nich zastosowania ustawa o emeryturach pomostowych, ponieważ nie wykonują pracy o szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu. Dlatego firma nie nalicza za nich składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane