statystyki

Niepełnosprawni: Sprzeczne interpretacje w sprawie dopłat do pensji muszą być wyjaśnione

28.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:28
niepełnosprawni

Rozbieżności związane z tym, czy firmie należy się dopłata do pensji, czy nie, powinny być przez biuro jednoznacznie wyjaśnione.źródło: ShutterStock

Firma może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia osoby, która w momencie zatrudnienia była zdrowa, a uzyskane przez nią orzeczenie wskazuje na niepełnosprawność powstałą przed tą datą. Pracodawcy są zaskoczeni, bo wcześniejsze stanowisko biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) wykluczało taką możliwość.

Kwestia, która budzi wątpliwości przedsiębiorców dotyczy obowiązującego od 1 lipca br. art. 26b ust. 6a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. poz. 721 ze zm.). Przewiduje on możliwość uzyskania dopłaty do pensji pracownika, u którego niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia. W przypadku takiej osoby nie trzeba bowiem udowadniać, że wystąpił tzw. efekt zachęty polegający na wykazaniu, że u pracodawcy doszło do wzrostu zatrudnienia w porównaniu do ostatnich 12 miesięcy.

Dotychczas przedstawiane przez BON stanowisko wskazywało, że wspomniany art. 26b ust. 6a powinien być interpretowany ściśle, zgodnie z jego brzmieniem. Tym samym do uzyskania dopłaty do pensji konieczne jest spełnienie dwóch warunków, które zakładają, że pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności powinno być wydane po dacie zatrudnienia oraz że dysfunkcja zdrowotna powstała po podjęciu pracy (moment ten jest określany na orzeczeniu). Tym samym, jeśli np. zatrudniona od stycznia 2016 r. osoba dostarcza w grudniu br. pracodawcy dokument, w którym powiatowy zespół ds. orzekania stwierdził, że uszczerbek na zdrowiu powstał u niej w 2014 r., a stopień niepełnosprawności jest ustalany od 1 listopada tego roku, to pracodawcy nie przysługuje na nią dofinansowanie do pensji.

Taki sposób postępowania wynikał z odpowiedzi, jakiej BON udzielił w maju br. Mateuszowi Brząkowskiemu, radcy prawnemu z Kancelarii TGC Corporate Lawyers oraz Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (w styczniu br.). Jednak odmienne stanowisko BON przedstawił, odpowiadając w grudniu na pytanie Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Był w nim przywołany konkretny przypadek pracownika, który został zatrudniony 1 października 2016 r. jako osoba zdrowa. Następnie 10 października dostarczył wydane 7 października orzeczenie zaliczające go do lekkiego stopnia niepełnosprawności z dniem 31 sierpnia br. Na pytanie, czy na taką osobę firmie należy się dopłata do pensji bez wykazywania efektu zachęty, BON odpowiedziało, że w opisanej sytuacji pracodawca może ubiegać się o subsydia płacowe na podstawie art. 26b ust. 6a ustawy.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane