statystyki

Zasiłek dla bezrobotnych po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny

autor: Michalina Topolewska15.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:12

Osoba, która w związku ze śmiercią niepełnosprawnego członka rodziny utraci pomoc finansową na opiekę nad nim, będzie mogła po 1 stycznia 2017 r. ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Będzie to możliwe zarówno wtedy, gdy zgon nastąpi po, jak i przed tą datą.

Tak wynika z wyjaśnienia przygotowanego dla DGP przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które dotyczy ustawy z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. poz. 1940). Zgodnie z jej przepisami od nowego roku grupa uprawnionych, która będzie mogła otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, rozszerzy się o osoby, które przestały otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, z powodu śmierci niepełnosprawnego krewnego. Okres zajmowania się takim członkiem rodziny będzie bowiem potraktowany jak czas zatrudnienia, o ile wynosił minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wpis do ewidencji bezrobotnych.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane