statystyki

Zasiłek dla bezrobotnych po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny

autor: Michalina Topolewska15.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.12.2016, 09:12

Osoba, która w związku ze śmiercią niepełnosprawnego członka rodziny utraci pomoc finansową na opiekę nad nim, będzie mogła po 1 stycznia 2017 r. ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Będzie to możliwe zarówno wtedy, gdy zgon nastąpi po, jak i przed tą datą.

Tak wynika z wyjaśnienia przygotowanego dla DGP przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), które dotyczy ustawy z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. poz. 1940). Zgodnie z jej przepisami od nowego roku grupa uprawnionych, która będzie mogła otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, rozszerzy się o osoby, które przestały otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, z powodu śmierci niepełnosprawnego krewnego. Okres zajmowania się takim członkiem rodziny będzie bowiem potraktowany jak czas zatrudnienia, o ile wynosił minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających wpis do ewidencji bezrobotnych.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane