Koszty zatrudnienia pracownika, czyli ile pracodawca zapłaci składek do ZUS w 2017 roku

autor: Agnieszka Brzostek05.12.2016, 07:00; Aktualizacja: 26.01.2017, 10:45
kontrola, praca

Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie pracownika to zaledwie 60 proc. wydatków, jakie ponosi pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę. Do pozostałych kosztów zaliczają się miedzy innymi składki na ubezpieczenie społeczne - zobacz, ile wyniosą w 2017 roku.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Zespól SEKA S.A.(30 minut temu) Zgłoś naruszenie 10

    Masz problem z przygotowaniem wniosku do ZUS czy sporządzeniem regulaminu wynagrodzenia?Eksperci z SEKA S.A. mogą zająć się Twoimi sprawami! Więcej: https://www.seka.pl/outsourcing-kadrowo-placowy?utm_source=WOMM_outsourcing_kadrowo_placowy_KF

    Odpowiedz
  • pan_nikt(2017-07-15 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę mi uświadomić gdzie idą moje pieniądze... Zarabiam 2200 na rękę, a ZUS, w ostatnim liście z symulacją przyszłej emerytury, informuje mnie że do niego idzie tylko 400 zł. Szok, to co się dzieje z częścią pracodawcy jaką płaci za mnie, gdzie te pieniądze idą??

    Odpowiedz
  • ade(2017-02-08 13:17) Zgłoś naruszenie 60

    dlaczego emeryci zatrudnieni na umowę zlecenia płacą wszystkie składki ZUS ? przecież to nie ma sensu , emeryturę już mają, renty nie dostaną a za wypadek dostana z własnego ubezpieczenia , co za system jak to nazwać?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • smutne nasi dziadkowie ,rodzice harowali dosłownie(2017-02-06 13:43) Zgłoś naruszenie 50

    na chleb .... nie było wyróżnień ...aczkolwiek kto pracował fizycznie na kraj otrzymywał większe wynagrodzenie i ludzie co miały wykształcenie inż ....bo był z nich pożytek..... urzędy czyli administracja państwowa czy politycy otrzymywały wynagrodzenie średnio krajowe grupa wyróżniona to lekarze ,pielęgniarki ,nauczyciele itp mieszkania od ręki .... bo potrzebni-teraz firma prywatna szpitale dalej to traw -za niska cenę wykopują nam, domy ... administracja i politycy jego pobory są 10 krotna lub wyższe do średniej krajowej ...źle rządzą nie powinniście kasy pobierać bo nasz majątek rozgrabiać...ale trutniom super się żyje na socjalu i +500zł kiedy emeryt będzie miał zaszczyt otrzymywać taka dotacje za dzieci dorosłe,które pracują na siebie

    Odpowiedz
  • zenek(2016-12-06 21:24) Zgłoś naruszenie 80

    jakby nie patrzeć to złodziejskie podatki i tyle w temacie........ Nie mówiac o Zusie który to moloch zyje kosztem pracodawców jak pasożyt na zdrowym ciele. Mieszkam i płacę podatki jako samozatrudniony w uk od 13 lat .....jest o wiele znośniej

    Odpowiedz
  • menda(2016-12-05 20:32) Zgłoś naruszenie 483

    Składki składeczki od tego i tamtego, a naprawdę jest to zwykły haracz, z którego delikwent nic nie ma. Leczyć trzeba się i tak prywatnie, a na sensowną emeryturę można liczyć tylko gdy jest się 35-letnim agentem Tomkiem strudzonym ciężką służbą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Byc moze....(2016-12-05 17:44) Zgłoś naruszenie 30

    Byc moze ustawodawca nie mial sumienia zastosowac przy naliczaniu renty tej samej metody /ile uzbierasz tyle masz/ co przy naliczaniu swiadczenia emerytalnego i utrzymal stara metode lub zastosowal inna korzystniejsza metode naliczania renty. W rezultacie mamy srednia emeryture na poziomie 2000 zl przy skladce ponad 19% wynagrodzenia , oraz srednia rente w wysokosci 1500 zl przy skladce 8% wynagrodzenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Do W...(2016-12-05 17:21) Zgłoś naruszenie 40

    W latach 90. ta sama osoba mogla pobierac swiadczenie emerytalne i swiadczenie rentowe, ale chyba juz te czasy powinny odejsc w niepamiec. Chociaz kilka dni temu VPremier Morawiecki w swojej wypowiedzi nadmienil, ze emeryt nie bedzie mogl pobierac renty obok swiadczenia emerytalnego.

    Odpowiedz
  • W...(2016-12-05 16:44) Zgłoś naruszenie 81

    W przedstawionych rozliczeniach moja uwage zwrocila wysokosc skladki rentowej 6,5+1,5 = 8%. W porownanniu ze skladka zdrowotna i skladka emerytalna wydaje sie, ze skladka rentowa jest relatywnie b. wysoka, albo skladka zdrowotna i emerytalna b. niska.

    Odpowiedz
  • Ewa(2016-12-05 14:59) Zgłoś naruszenie 50

    Dodatkowo raz w artykule jest podana składka wypadkowa w wysokości 1,93% a w drugim miejscu 1,8%.

    Odpowiedz
  • Monika(2016-12-05 10:46) Zgłoś naruszenie 143

    Skł. wypadkowa obecnie to nie 1,93 % . Takie podstawowe informacje należałoby sprawdzić przed pisaniem artykułu. Bo wychodzi na to, że procentowo składki są mniejsze w 2017 w stosunku do 2016.

    Odpowiedz