statystyki

Kiedy rodzic może otrzymać mniej niż 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska27.04.2016, 18:00
pieniądze dziecko

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowegoźródło: ShutterStock

Narodziny syna lub córki, skończenie przez dziecko 18 lat oraz opieka naprzemienna nad małoletnim to jedyne sytuacje, gdy opiekunowie otrzymają niższe świadczenie wychowawcze.

Reklama


Polecany produkt: 500+ Krok po kroku. Rewolucja w świadczeniach >>>

Czy świadczenie na moje dziecko będzie niższe

Czytelniczka i jej mąż mają jedną córkę, a dochód na osobę w ich rodzinie wynosi 760 zł. Ponieważ nie przekracza on kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego, złożyli wniosek o jego przyznanie. Właśnie otrzymali decyzję przyznającą pomoc finansową, ale okazało się, że w związku z tym, że ich dziecko 7 sierpnia br. skończy 18 lat, otrzymają je w tym miesiącu w niższej wysokości. Czy przepisy pozwalają na przyznanie rodzicom mniej niż 500 zł?

TAK

Co do zasady świadczenie wychowawcze wynosi 500 zł miesięcznie na jedno dziecko i jest wypłacane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego (wyjątkowo złożenie wniosku między 1 kwietnia a 1 lipca br. umożliwia jego uzyskanie z wyrównaniem od kwietnia). Jednak w określonych sytuacjach pomoc finansowa za konkretny miesiąc może być niższa. Przepisy wymieniają trzy takie przypadki. Pierwszym z nich jest skończenie przez dziecko, na które przyznawane jest wsparcie, 18 lat. To dlatego, że zgodnie z przepisami świadczenie wychowawcze przysługuje do osiągnięcia przez syna lub córkę pełnoletności. Kwotę wsparcia za niepełny miesiąc ustala się w ten sposób, że 500 zł dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, a następnie mnoży się przez liczbę dni w miesiącu, przez które przysługuje świadczenie wychowawcze. Czytelniczka otrzyma więc za kwiecień, maj, czerwiec oraz lipiec 500 zł miesięcznie na córkę. Natomiast w sierpniu zostanie jej wypłacone 96,77 zł (500 zł/31 dni x 6 dni). Drugą okolicznością, w której świadczenie zostanie przyznane za jeden miesiąc w niższej niż 500 zł wysokości, jest urodzenie dziecka, na które składany jest wniosek. Wreszcie trzecią, ostatnią jest sprawowanie nad małoletnim opieki naprzemiennej przez obydwoje rodziców. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że w innych sytuacjach, takich jak np. śmierć dziecka, świadczenie będzie wypłacane w pełnej miesięcznej kwocie.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Em.(2016-05-04 10:16) Zgłoś naruszenie 31

    Dziecko w wieku 18 lat ? Ja pracowałam od 14 roku życia i radziłam sobie ,teraz młodzi ludzie tylko imprezuja, ponieważ PiS daje im (z mojej skromnej emerytury) szansę na nic nie robienie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sto lat sto lat(2016-04-27 21:30) Zgłoś naruszenie 11

    będzie na wódę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane