statystyki

Rząd mówi jasno: Polacy mają być szczupli i zdrowi. Za odchudzanie zapłaci państwo

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto07.03.2016, 07:28; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:05
brzuch, gruby człowiek, otyłość

Jednym z pomysłów na walkę z producentami „śmieciowego” jedzenia jest zachęcanie ich do zmiany składu produktów na zdrowsze. źródło: ShutterStock

Asystent dla rodzin z otyłością, grupy wsparcia, porady żywieniowe dla rodziców dzieci do 5. roku życia i etykiety na produktach ostrzegające przed niezdrową żywnością – to pomysły rządu na walkę z kilogramami.

reklama


reklama


Rodzinom z przynajmniej dwiema osobami zagrożonymi otyłością pomocą miałyby służyć zespoły terapeutyczne. Zapewniałyby profesjonalną pomoc dietetyczną, psychologiczną i medyczną. Wszystko bezpłatnie. Do takiej opieki kierowałby lekarz pierwszego kontaktu. – Widząc zagrożenie, zlecałby uczestnictwo w sesjach terapeutycznych, na których pacjent dowiedziałby się, jak schudnąć i potem tę niższą wagę utrzymać – tłumaczy prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Obok tego samorządy miałyby także stworzyć grupy wsparcia. – Już teraz działają kluby odchudzania, ale komercyjne, których członkowie pod okiem eksperta wspólne motywują się w odchudzaniu. Te samorządowe mogłyby działać według podobnego wzoru – przyznaje Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

To niejedyny pomysł. Ministerstwo Edukacji – obok klasycznej edukacji o zdrowym żywieniu – dostanie zadanie wymyślenia atrakcyjnych form zajęć sportowych, tak aby dzieci z nich nie uciekały. Do tego szkoły mają zaoferować paletę dodatkowych zajęć fizycznych. Zaś samorząd obok tego powinien wybudować system ścieżek rowerowych czy też siłowni na otwartym powietrzu.

Autorzy projektu podkreślają, że szczególnie trzeba będzie zadbać o małe dzieci, u których można działać prewencyjnie i zawczasu uchronić je przed otyłością. Dlatego do 5. roku życia dziecka rodzice powinni otrzymywać specjalne porady żywieniowe finansowane przez NFZ.

Dorosłych do pracy nad swoją kondycją mają zachęcać pracodawcy. W zakładach pracy miałyby powstać programy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Zadbać o to ma minister pracy. Nad dietą Polaków czuwać miałoby Ogólnopolskie Centrum Edukacji Żywieniowej i Zdrowego Żywienia podlegające IŻiŻ.

Epidemia otyłości w Europie i w Polsce

Epidemia otyłości w Europie i w Polsce

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 76% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • mam pomysła(2016-03-07 15:18) Odpowiedz 349

    Jak to osiągnąć ? proste - obniżyć płace - nie będą kupować i będą szczupli. Jeszcze bardziej utrudnić dostęp do lekarza - wtedy przeżyją tylko ci najzdrowsi - i gitara.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • bmi(2016-03-07 15:32) Odpowiedz 238

    obłożyć akcyza syrop glukozowo-fruktozowy obłożyć akcyza tłuszcze trans wprowadzić obowiązkowe prace społeczne dla grubasow wprowadzić odpisy karnetu na silownie od podatku lub ulgi dla pracodawców (benefit lub ekwiwalent) i bardzo szybko okaże się ze problem przestanie istnieć

  • buśka(2016-03-07 18:05) Odpowiedz 174

    Jaja, normalnie ludziom brakuje silnej woli a wystarczy źreć mniej i więcej się ruszać, a tu jakieś specjalne programy za pieni adze podatników, zamiast lekcji religii lekcja zdrowego żywienia i gimnastyka. Słodycze raz w tygodniu.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • EU(2016-03-07 17:06) Odpowiedz 123

    PiS niech odchudzi Pana Kalisza i Pana Semke , ciekawe jak to zrobi ? Był taki pomysł za PRL -kartki na żywność.

  • psycholog,specjalista psychoterapii uzaleznien(2016-03-07 23:29) Odpowiedz 112

    Nie wystarczą ćwiczenia,to jest jak z narkotykami czy alkoholem,jest głód psychiczny,uczucie braku czegoś,to się leczy

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • psycholog(2016-03-07 23:32) Odpowiedz 90

    W uzależnieniach nie ma pojecia silna wola,ona nie stnieje

  • Lex(2016-03-07 13:19) Odpowiedz 91

    No i oczywiscie PIT od abonamentu na silownie fundowanego przez pracodawce :)

  • ADOLF(2016-03-07 12:43) Odpowiedz 95

    A ja myślałem, że wystarczy duzo sportu i nie bycie odkurzaczem.

  • trelalela(2016-03-08 15:10) Odpowiedz 71

    I wszyscy mamy być blondynami? Hipokryzja hipokryzja i jeszcze raz hipokryzja. A kto ostatnio móił, że będzie przywracał drożdżówki w szołach? HIPOKRYCI!

  • nairam(2016-03-10 18:59) Odpowiedz 70

    Najwięcej pasibrzuchów w stolicy - patrz mapka.

  • promowac zdrowych, dac im ulgi (2016-03-09 22:52) Odpowiedz 54

    zdrowym dac ulge w podatkach na NFZ bo po to zeby byc zdrowymi to dbaja o siebie, nie obżerają się, nie chleją, nie pala papierosow, cwicza itd.... Oraz druga ulga dla wszystkich - za uprawianie sportu, karnet fitness, basen itd... np mozliwosc ulgi 1200 zł w roku ( czyli 100 zł miesiecznie, tyle moze kosztowac karnet albo 4 godziny tenisa, do wyboru)..... Wtedy chorzy zaczna cwiczyc, beda zmotywowani zeby obnizyc kilogramy, cisnienie, uregulowac watrobe itd... A jak panstwo ma placic chorym za choroby to znaczy ze dbajacy o zdrowie, wydajacy pieniadze na cwiczenia zdrowi dodatkowo beda ukarani finasnowo - bo beda musieli finasnowac grubasom psychologa.... przeciez to nienormalne i nieefektywne.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • arab.(2016-03-07 19:29) Odpowiedz 40

    No to panie :Kępa i Pawłowicz mają problem. Ciekawe, czy Pan prezes narzuci jakieś sankcje.np. od kilograma nadwagi.

  • stary dureń(2016-03-11 17:22) Odpowiedz 40

    Od przedszkola, ruch, ruch, ruch, ruch,ruch,...w szkole podstawowej ruch, ruch, ale nie ten katolicki!!!!!!!!!!!!!! Ruch fizyczny !!!!!!!!!!!!!!!!! ruch fizyczny !!!!!!!!!!!!!!!!!!! codziennie, po 2 godziny dziennie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wykluczyć nauki paranormalne, o duchach i innych dziwadłach, które dziecku są potrzebne do ogłupiania a nie do ruchu fizycznego.

  • Oczywiście ...(2016-03-10 10:02) Odpowiedz 31

    ... płace zamrożone na najbliższe 20 lat, renciści i emeryci jak jeden po pińcet na miesiąc i szafa gra.

  • Tu i teraz(2016-03-12 01:21) Odpowiedz 30

    Emerytów i rencistów wzięli głodem...dali im po 1 zł brutto waloryzacji...a co z tymi zapasionymi szemranymi kolesiami z Wiejskiej...?...wyglądają jak opasy , a co z tymi brzuchatymi w czarnych kieckach co lubią dzieci...?...ich odchudzanie nie dotyczy...?

  • lora(2016-03-07 15:56) Odpowiedz 223

    jeżeli się odchudzasz bardzo pomocne staje się zastosowanie suplementu diety figurena slim który podkręca metabolizm i pozwala szybko schudnąć z nadwagi.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • zmartwiona(2016-03-13 10:55) Odpowiedz 10

    Znów wyrzucone pieniądze w błoto. :( Sprawy kolejny raz zaczyna się od ogona, a nie od przyczyny.

  • Mc(2016-03-13 11:18) Odpowiedz 10

    To już było i się nie sprawdziło. Mój znajomy grubasek był w programie leku odchudzjącego. Miał spotkania z dietetykiem,psychologiem,, gimnastykę rehabilitacyjną i po 3 miesiącach miał dosyć. Takie aktywne życie zbyt go męczyło. /Mniej niż polowa grupy sumiennie wykonywała wszystkie zalecenia.. Należy wysoko opodatkować sieciowe jedzenie w tym wędliny z MOMu wyroby seropodobne słodkie i słodzikowane napoje, podatkami zmusić do podniesienia cen fast foody typu Mc Donald i KFC .Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na dofinansowanie czyli obniżenie cen pełnowartościowe,zdrowej żywności.