statystyki

Jakie świadczenia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych?

autor: Oprac. K.W25.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:21
Jakie świadczenia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych?

Jakie świadczenia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych?

Częściowe pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej zagwarantowane jest przez świadczenie opiekuńcze w postaci dodatku, zasiłku czy świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


Wsparciem dla opiekunów osób niepełnosprawnych jest świadczenie, zasiłek i dodatek pielęgnacyjny. Dwie pierwsze formy pomocy są uregulowane na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Z kolei dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie przepisów prawa regulujących zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czym różnią się od siebie poszczególne świadczenia i kto może się o nie ubiegać?

Zasiłek pielęgnacyjny

Według informacji podanych przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, powstałej przed 21 roku życia a także osobie, która ukończyła 75 lat.

Jego wysokość wynosi 153 zł miesięcznie a jego celem jest częściowe pokrycie kosztów ponoszonych przez opiekunów osób niepełnosprawnych. Nie przysługuje on jednak osobom, które pobierają dodatek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny

Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Jest on przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Całkowita niezdolność do pracy definiowana jest jako utracona zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Z kolei niezdolność do samodzielnej egzystencji orzekana jest, jeżeli stopień naruszenia sprawności organizmu powoduje konieczność długotrwałej opieki i pomocy osób trzecich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Wysokość przyznawanego dodatku to 208, 17 zł.

Świadczenie pielęgnacyjne

Ten rodzaj pomocy w znacznie większym stopniu wpływa na poprawę bytu materialnego opiekunom osób niepełnosprawnych. Przysługuje ono rodzicom, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną oraz innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest niezależnie od osiąganych dochodów.

Od 1 stycznia 2016 roku jego wartość jest znacznie wyższa niż w ubiegłych latach. Jego wysokość wzrosła do 1300 zł netto (jest to równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia netto). Rządowe projekty przewidują, że w kolejnych latach ta kwota będzie ulegała zmianie. Ustawa o świadczeniach rodzinnych zakłada, że od 2017 roku kwota świadczenia będzie podlegała corocznej waloryzacji . Jej wskaźnik będzie równy procentowemu wzrostowi minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społeczej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • Diana(2016-02-25 17:37) Odpowiedz 423

  Jak to ? Dlaczego pisze się ciągle tylko o niepełnosprawnych dzieciach i ich mamusiach które maja 1300 zł? A my opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych to co możemy zdychać za te nędzne 520 ł ? Litości my też jesteśmy ludzmi i żyjemy !!!! Tak żyjemy w biedzie i nędzy. Musimy być zdrowi i sprawni dla naszych bliskich starych rodziców 24 h na dobę.Często niedospani bo w nocy też trzeba kukać na chorego. Po 27 latach pracy musiałam zrezygnować z pracy. Teraz nawet składek na emeryture mi już nie wpłacają bo mam 20 lat pracy. Jaka to będzie emerytura?

 • rozczarowany (2016-02-25 15:29) Odpowiedz 383

  a opiekuncze dla osób opiekujacych sie dorosła osoba 520 zł WSYD

 • krzysek 1(2016-02-25 17:31) Odpowiedz 313

  Właśnie Ci styrani i chorzy ludzie często tyrali na nich a teraz mają zapłatę.W pierw rozgrabili majątek polski i zadłużyli nas na pokolenia i teraz wzięli się za wykańczanie tych ludzi wraz z rodzinami.Do kościółka na kolanach a po cichu nóż w plecy!!!

 • caro(2016-02-25 19:26) Odpowiedz 262

  całkowicie zgadzam sie z komentarzami ,które podnoszą niesprawiedliwość na rzecz DOROSŁYCH I ICH OPIEKUNÓW ,ale najtrafniejszy w ocenie całości jest komentarz P.MIROSŁAWA SOBOLEWSKIEGO ,z tym że należałoby dodać jeszcze iż ŚP sa dublowane na rodziców biorących 1300 zł a w wiekrzości NIE SPRAWUJACYCH FAKTYCZNEJ OPIEKI ,gdyż ich pociechy są w osrodkachcałymi miesiącami ,gdzie mają opłacony wikt i opierunek noi opiekę ,to pytam ZA CO RODZIC POBIERA ŚP???? POLSKI PODATNIK MUSI DOWIEDZIEĆ SIE ZE JEST BIERNYM SPONSOREM LAJTOWEGO ŻYCIA PSEUDOOPIEKUNÓW DZIECI

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • oszukiwany(2016-02-25 10:00) Odpowiedz 250

  Wstyd i złodziejstwo,oszczędzanie na kalectwie,od 9 lat nie waloryzowany zasiłek 153 zł ,to nie tylko łajdactwo,a także złamanie prawa.Ale co tam,przy tej sumie ,szybciej postępuje eutanazja oszukiwanych,

 • opiekun rysiek(2016-02-25 17:40) Odpowiedz 171

  Tylko oszuści się zmienili stołkami, a tak to wszystko po staremu.

 • zrezygnowana(2016-02-25 18:51) Odpowiedz 171

  tak opiekunowie niech wegetują łykną powietrza i popiją kranówą i przeżyją co tam ważne jest 500+ na mamusie alkoholiczki niź na opiekuna który nie ma środków na życie i leczenie!

 • Kasia(2016-02-25 17:32) Odpowiedz 162

  Przed wyborami tyle ludzia naobiecywali zeby tylko zaglosowac wstyd mi juz poprzedni rzad nie liczyl sie z chorymi ludzmi moze ich to terz spotkac to samo .Dzis ja jutro ty, a te 520 zl dajcie rzadzacym niech sie zbogaca

 • matka na EWK(2016-02-25 19:00) Odpowiedz 72

  A o nas matkach na EWK już nikt nie chcę słyszeć.My możemy zdychać .Jesteśmy dorosłymi ludźmi więc możemy szukać pracy bo za 880 brutto nie da się wyżyć

 • żona, opiekunka całodobowa(2016-03-22 15:00) Odpowiedz 32

  PRZECIEŻ TO JEST NIEPRAWDA !!!! TO DLACZEGO JA I WIELU INNYCH OPIEKUNÓW DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH, SPEŁNIAJĄCYCH POWYZSZE WARUNKI, NIE OTRZYMUJĄ TAKIEGO ŚWIADCZENIA ?!

 • Matka-Opiekunka(2016-03-03 18:51) Odpowiedz 32

  A co z EWK? od urodzenia syna niepełnosprawnego z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym opiekuję się nim już 28 lat i jestem ukarana Ze mam 20 lat pracy i dostaję tę nędzną EWK, a dzisiaj nie trzeba wogóle miec 20-letniego stażu pracy i dostaje się Swiadczenie opiekuńcze 1.300,-zł+400na składki zdrowotne,emerytalne itp. Moja EWK to 860.- na rękę po 20 latach pracy+28 lat ciężkiej pracy w opiece nad synem 24 godziny na dobę!!! Dlaczego nie uznają nam tych lat pracy czyli opieki nad naszymi dziećmi do EWK?????

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane