statystyki

Od 2016 roku matki z nowym świadczeniem. Kto otrzyma 1000 zł na dziecko?

autor: Michalina Topolewska04.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 14.01.2016, 12:06
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Gminy zaczynają przyjmować wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego.źródło: ShutterStock

1 tys. zł miesięcznego wsparcia będzie przyznawane bez kryterium dochodowego. Może jednak spowodować utratę innych form pomocy finansowej na małoletnich.

reklama


reklama


Od dziś gminy zaczynają przyjmować wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Będzie ono przysługiwać osobom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, w tym bezrobotnym i studiującym oraz takim, którzy pracują na umowach cywilnoprawnych. Gminy spodziewają się dużego zainteresowania nowym świadczeniem, ponieważ do jego uzyskania nie będą miały znaczenia dochody drugiego rodzica. Mają jednak wątpliwości związane z jego przyznawaniem w niektórych sytuacjach.

Bez kumulacji wsparcia

Zgodnie z art. 17c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) świadczenie rodzicielskie ma wynosić 1 tys. zł miesięcznie i będzie wypłacane przez 52 tygodni od urodzenia dziecka. W przypadku przyjścia na świat większej liczby potomków okres jego wypłaty będzie wydłużany i maksymalnie ma wynosić 71 tygodni przy pięcioraczkach.

– Im bardziej zbliżał się termin wejścia w życie nowego świadczenia, tym więcej pytań w jego sprawie otrzymywaliśmy, więc spodziewamy się, że rodzice nie będą zwlekać ze składaniem wniosków – wskazuje Beata Jagielak-Dardzińska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Łomży.

Pomoc dla rodzin

Pomoc dla rodzin

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu, dodaje, że w pierwszych miesiącach po wsparcie zgłaszać się będą zwłaszcza matki, które dziecko urodziły jeszcze w ubiegłym roku. Przepisy przejściowe umożliwiają jego uzyskanie również tej grupie rodziców, przy czym wsparcie będzie im wypłacane od 1 stycznia 2016 r. do momentu upłynięcia 52 tygodni od narodzin potomka.

Część gmin zastanawia się, czy nową formę pomocy finansowej będzie można przyznać matce, która jest niepełnoletnia. – Skoro może ona otrzymywać inne świadczenia na dziecko, to dotyczy to również rodzicielskiego – tłumaczy Przemysław Andrysiak, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.

Prawidłowość takiego postępowania potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wyjaśnia, że brak pełnoletności u matki nie stanowi przesłanki wykluczającej możliwość uzyskania wsparcia. Jeżeli skończyła 13 lat, to ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych i za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego może złożyć osobiście wniosek o odpowiednie świadczenie rodzinne.

Kolejna wątpliwa kwestia jest związana z sytuacją, gdy matka ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko, a teraz rodzi drugiego potomka.

– W tym zakresie przesądzający jest art. 29 ust. 5 ustawy, który uniemożliwia kumulację wymienionych w nim świadczeń przez jedną osobę. Wśród nich znalazły się świadczenie pielęgnacyjne oraz rodzicielskie i nie ma znaczenia, że dotyczą różnych dzieci. Matka będzie musiała więc wybrać tylko jedną formę wsparcia – podkreśla Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Dodaje, że również w sytuacji, gdyby dziecko urodziła osoba zajmująca się niepełnosprawną matką i z tego tytułu jest uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie otrzyma świadczenia rodzicielskiego (chyba że zrezygnuje z tego pierwszego).

Będzie nowelizacja

Gminy zwracają też uwagę, że nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, iż nowa forma wsparcia będzie traktowana jako dochód i wliczana do kryterium w przypadku ubiegania się np. o zasiłek na dziecko. W konsekwencji mogą stracić przyznane już pieniądze na starszych potomków.

– Ważna będzie też kolejność rozpatrywania wniosków, gdy rodzic ubiega się jednocześnie o zasiłek rodzinny i świadczenie rodzicielskie na jednego potomka. Gdyby przyznać najpierw pierwsze z nich, a dopiero potem 1 tys. zł, mogłoby się okazać, że zaraz trzeba uchylać decyzję w sprawie zasiłku ze względu na przekroczenie kryterium – stwierdza Beata Jagielak-Dardzińska.

Ponadto mimo że przepisy dotyczące nowego wsparcia dopiero zaczęły obowiązywać, wkrótce zostaną znowelizowane. Zmianę w tym zakresie przewiduje projekt ustawy wprowadzającej 500 zł na dziecko. Zmodyfikowany ma zostać przepis określający sytuację, gdy ojciec może przejąć pobieranie świadczenia rodzicielskiego. Obecnie może to zrobić, gdy nie pracuje, a matka porzuci dziecko, umrze lub po 14 tygodniach zrezygnuje z pobierania 1 tys. zł. Ten katalog okoliczności ma zostać uzupełniony o zrezygnowanie przez nią z zasiłku macierzyńskiego.

Ważne zmiany w świadczeniach na dzieci - 25 pytań i odpowiedzi>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ????(2016-01-04 18:10) Odpowiedz 123

    Ustawa wchodzi w życie a oni są zieloni...

  • Monika (2016-01-05 19:53) Odpowiedz 90

    Ja pobieram świadczenia pielęgnacyjne na starszego syna i dzisiaj pani mi przyjęła wniosek a Teraz czytam że mi nie przysługuje... Juz sama niewiem

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Praktyk(2016-01-04 17:50) Odpowiedz 73

    A kto ma wypłacać wyrównanie do mniejszego niż 1000zl zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego np do 300zl, gmina mówi nie ,pracodawca mówi nie ,ZUS mówi nie bo nie zajmuje się tym, pytam i pytam i każdy mówi nie, nie mam czasu chodzic i pytać, muszę zajmować się dzieckiem, na telefony nie mam kasy ,zresztą nikt nie odbiera.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Sylwia(2016-01-16 09:40) Odpowiedz 63

    A gdy matka jest bezrobotna to musi byc zarejestrowana w UP aby pobierac ten 1000zl??

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • izka(2016-01-06 17:19) Odpowiedz 51

    Więc ja sie pytam...skoro małżonek pracuje na umowe o pracę to od kiedy facetom wypłaca sie świadczenie macierzyńskie ????Czy wasi mężowie mają zasiłki macieżyńskie???Bo mój nie ma więc żadne z nas nie pobiera tego zasiłku.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Iza(2016-04-07 08:23) Odpowiedz 51

    Same korzyści dla nierobów!!! A ja dostanę jakis dodatek do swojego macierzyńskiego? Rozumiem studenci uczniowie nie mogą podjąć pracy ale osoby zerujace w urzędach pracy powinny wziąć się do roboty a państwo powinno o to zadbać ale nie takim lesera świat reka idzie a ty pracuj do 6,7 miesiąc ciąży albo dalej żeby miec z czego opłacić podatki żeby patologia mogła sie szerzyć..

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xxxx(2016-01-04 22:00) Odpowiedz 50

    "Będzie ono przysługiwać osobom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego" Jak wygląda sprawa z kobietami zatrudnionymi, którym zus nie przyznał z jakiegoś powodu macierzyńskiego ??? Ktoś wie?

  • marta(2016-01-09 00:18) Odpowiedz 50

    A co w sytuacji , gdy matka pracuje na umowę zlecenie? Urodziłam dziecko w lipcu 2015 r. i nie pobierałam macierzyńskiego. Dziś poszłam złożyc wniosek i pani w urzędzie powiedziała mi, że nie uzyskam świadczenia, bo pracuję i się nie należy. To jak to w końcu jest przecież miało to również obejmować osoby, które pracują na umowach śmieciowych. Zna ktoś odpowiedź?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • marzena(2016-01-11 23:47) Odpowiedz 42

    pobieram swiadczenie pielęgnacyjne na syna , a urodziłam corke co ma 4 miesiące i powiedziano mi ze zasiłek rodzicielski mi się nie należy , przeczytałam ze zasiłek rodzicielski wszystkim matka będzie się nalezal a tu macie. kombinatory

  • mama(2016-01-04 12:42) Odpowiedz 40

    W Kielcach wcale nie przyjmują, ba, nawet wniosków nie mają i każą pytać po 10 stycznia.

  • Rodziciel(2016-01-06 14:27) Odpowiedz 35

    Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie po urodzeniu dziecka ,otrzymuje go bez względu na dochody , jest wypłacany że środków ZUS, przez pracodawcę lub ZUS obecna ustawa daje obowiazek wyrównania tego zasiłku do 1000zl dla tych , którzy otrzymują mniej niż tysiąc zł, kryterium dochodowe nie ma tu nic do rzeczy., poza tym swiadczenie rodzicielskie otrzymają kobiety , które nie miały dotychczas zasiłku macierzynskiego legitymujących się aktem urodzenia dziecka, również te z 2015r. Zasiłki powinny być wypłacane przez ZUS, bo z ich środków jest to finansowane.

  • Lenka(2016-01-05 21:35) Odpowiedz 32

    Nigdzie nie ma informacji ze jesli maz pracuje na umowe o prace to swiadczenie sie nie nalezy, przeciez ojcu nalezy sie zasiek jesli matka po 14 tygodniach zrezygnuje z zasilku wtedy moze ojciec moze wykorzystac reszte zasilku. A skoro jestem bezrobotna to zasilek miacierzynski mi sie nie nalezy w taki wypadky swiadczenie powinna. Dostac a gminy jak zwykld nie doinformowane.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Monika(2016-01-07 15:27) Odpowiedz 32

    Ja dzis bylam zlozyc wniosek o te swiadczenie rodzicielskie dziecko urodzone 06.08.2015r jestem na Krusie wiec tak skladalam wniosek,maz pracuje na umowe o prace.Pani poinformowala mnie ze ich meza zarobki nie obchodza bo to nalezy sie wszystkim matkom ktore nie pracuja...Wiec te placowki ktore nie przyjmuja wnioskow mijaja sie z prawda.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mini(2016-01-08 15:17) Odpowiedz 31

    Dziś również byłam złożyc wniosek i bez problemu Pani mi go przyjęła i mój mąz tez pracuje na umowie o prace a ja jestem bezrobotna. Więc to co wypisują ze sie matkom nie nalezy 1000 zl jesli mąz pracuje jest to wymysł i bzdura.. Więc mamusie nie pracujące zbierac sie i składac wnioski.... 1000 zł na drodze nie leży a zawsze jak cos dają wyliczają co do grosza od zarobków... tak jak becikowe

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mama(2016-01-08 19:09) Odpowiedz 20

    Nigdzie we wniosku nie ma zapytania o pracę męża, więc nie ma podstaw do takich twierdzeń.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • MARTA(2016-01-04 17:09) Odpowiedz 22

    U MNIE TO SAMO:/ NIE MA WNIOSKOW

  • Kasiulek(2016-01-04 22:08) Odpowiedz 20

    Dzisiaj byłam złożyć wniosek i pani poinformowała mnie , że jeśli ja jestem bezrobotna , ale mój mąż pracuje na umowę o pracę to świadczenie rodzicielskie mi nie przysługuje. Paranoja...zgłupiałam. Po ciężkich bojach jednak pani łaskawie przyjęła mój wniosek. Teraz 30 dni oczekiwania na decyzję :D

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • basia(2016-01-05 17:45) Odpowiedz 11

    wnioski powinny byc udostempnione w internecie i tak samo można było je składać

  • Ona(2016-01-05 10:04) Odpowiedz 10

    u mnie to samo nie dostane choc jestem bezrobotna bo nie mam z kim synka zostawić ale moj facet pracuje na umowe o prace i ma najnizszą krajowa ;/ przedtem gadali ze nie zależnie od dochodu a teraz sie wykręcają POLSKA BRAWOO

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • jola(2016-01-17 19:51) Odpowiedz 11

    mam zasitek opiekunczy na syna urodzitam curke 07.07.15 i terz niewiem czy dostane macierzynskie cieszyn