statystyki

Od 2016 roku matki z nowym świadczeniem. Kto otrzyma 1000 zł na dziecko?

autor: Michalina Topolewska04.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 14.01.2016, 12:06
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Gminy zaczynają przyjmować wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego.źródło: ShutterStock

1 tys. zł miesięcznego wsparcia będzie przyznawane bez kryterium dochodowego. Może jednak spowodować utratę innych form pomocy finansowej na małoletnich.

Reklama


Reklama


Od dziś gminy zaczynają przyjmować wnioski o przyznanie świadczenia rodzicielskiego. Będzie ono przysługiwać osobom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, w tym bezrobotnym i studiującym oraz takim, którzy pracują na umowach cywilnoprawnych. Gminy spodziewają się dużego zainteresowania nowym świadczeniem, ponieważ do jego uzyskania nie będą miały znaczenia dochody drugiego rodzica. Mają jednak wątpliwości związane z jego przyznawaniem w niektórych sytuacjach.

Bez kumulacji wsparcia

Zgodnie z art. 17c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) świadczenie rodzicielskie ma wynosić 1 tys. zł miesięcznie i będzie wypłacane przez 52 tygodni od urodzenia dziecka. W przypadku przyjścia na świat większej liczby potomków okres jego wypłaty będzie wydłużany i maksymalnie ma wynosić 71 tygodni przy pięcioraczkach.

– Im bardziej zbliżał się termin wejścia w życie nowego świadczenia, tym więcej pytań w jego sprawie otrzymywaliśmy, więc spodziewamy się, że rodzice nie będą zwlekać ze składaniem wniosków – wskazuje Beata Jagielak-Dardzińska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Łomży.

Pomoc dla rodzin

Pomoc dla rodzin

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu, dodaje, że w pierwszych miesiącach po wsparcie zgłaszać się będą zwłaszcza matki, które dziecko urodziły jeszcze w ubiegłym roku. Przepisy przejściowe umożliwiają jego uzyskanie również tej grupie rodziców, przy czym wsparcie będzie im wypłacane od 1 stycznia 2016 r. do momentu upłynięcia 52 tygodni od narodzin potomka.

Część gmin zastanawia się, czy nową formę pomocy finansowej będzie można przyznać matce, która jest niepełnoletnia. – Skoro może ona otrzymywać inne świadczenia na dziecko, to dotyczy to również rodzicielskiego – tłumaczy Przemysław Andrysiak, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.

Prawidłowość takiego postępowania potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wyjaśnia, że brak pełnoletności u matki nie stanowi przesłanki wykluczającej możliwość uzyskania wsparcia. Jeżeli skończyła 13 lat, to ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych i za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego może złożyć osobiście wniosek o odpowiednie świadczenie rodzinne.

Kolejna wątpliwa kwestia jest związana z sytuacją, gdy matka ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko, a teraz rodzi drugiego potomka.

– W tym zakresie przesądzający jest art. 29 ust. 5 ustawy, który uniemożliwia kumulację wymienionych w nim świadczeń przez jedną osobę. Wśród nich znalazły się świadczenie pielęgnacyjne oraz rodzicielskie i nie ma znaczenia, że dotyczą różnych dzieci. Matka będzie musiała więc wybrać tylko jedną formę wsparcia – podkreśla Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Dodaje, że również w sytuacji, gdyby dziecko urodziła osoba zajmująca się niepełnosprawną matką i z tego tytułu jest uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie otrzyma świadczenia rodzicielskiego (chyba że zrezygnuje z tego pierwszego).

Będzie nowelizacja

Gminy zwracają też uwagę, że nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, iż nowa forma wsparcia będzie traktowana jako dochód i wliczana do kryterium w przypadku ubiegania się np. o zasiłek na dziecko. W konsekwencji mogą stracić przyznane już pieniądze na starszych potomków.

– Ważna będzie też kolejność rozpatrywania wniosków, gdy rodzic ubiega się jednocześnie o zasiłek rodzinny i świadczenie rodzicielskie na jednego potomka. Gdyby przyznać najpierw pierwsze z nich, a dopiero potem 1 tys. zł, mogłoby się okazać, że zaraz trzeba uchylać decyzję w sprawie zasiłku ze względu na przekroczenie kryterium – stwierdza Beata Jagielak-Dardzińska.

Ponadto mimo że przepisy dotyczące nowego wsparcia dopiero zaczęły obowiązywać, wkrótce zostaną znowelizowane. Zmianę w tym zakresie przewiduje projekt ustawy wprowadzającej 500 zł na dziecko. Zmodyfikowany ma zostać przepis określający sytuację, gdy ojciec może przejąć pobieranie świadczenia rodzicielskiego. Obecnie może to zrobić, gdy nie pracuje, a matka porzuci dziecko, umrze lub po 14 tygodniach zrezygnuje z pobierania 1 tys. zł. Ten katalog okoliczności ma zostać uzupełniony o zrezygnowanie przez nią z zasiłku macierzyńskiego.

Ważne zmiany w świadczeniach na dzieci - 25 pytań i odpowiedzi>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Iza(2016-04-07 08:23) Odpowiedz 1611

    Same korzyści dla nierobów!!! A ja dostanę jakis dodatek do swojego macierzyńskiego? Rozumiem studenci uczniowie nie mogą podjąć pracy ale osoby zerujace w urzędach pracy powinny wziąć się do roboty a państwo powinno o to zadbać ale nie takim lesera świat reka idzie a ty pracuj do 6,7 miesiąc ciąży albo dalej żeby miec z czego opłacić podatki żeby patologia mogła sie szerzyć..

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • ????(2016-01-04 18:10) Odpowiedz 133

    Ustawa wchodzi w życie a oni są zieloni...

  • Praktyk(2016-01-04 17:50) Odpowiedz 116

    A kto ma wypłacać wyrównanie do mniejszego niż 1000zl zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego np do 300zl, gmina mówi nie ,pracodawca mówi nie ,ZUS mówi nie bo nie zajmuje się tym, pytam i pytam i każdy mówi nie, nie mam czasu chodzic i pytać, muszę zajmować się dzieckiem, na telefony nie mam kasy ,zresztą nikt nie odbiera.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Monika (2016-01-05 19:53) Odpowiedz 110

    Ja pobieram świadczenia pielęgnacyjne na starszego syna i dzisiaj pani mi przyjęła wniosek a Teraz czytam że mi nie przysługuje... Juz sama niewiem

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Sylwia(2016-01-16 09:40) Odpowiedz 84

    A gdy matka jest bezrobotna to musi byc zarejestrowana w UP aby pobierac ten 1000zl??

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • marta(2016-01-09 00:18) Odpowiedz 71

    A co w sytuacji , gdy matka pracuje na umowę zlecenie? Urodziłam dziecko w lipcu 2015 r. i nie pobierałam macierzyńskiego. Dziś poszłam złożyc wniosek i pani w urzędzie powiedziała mi, że nie uzyskam świadczenia, bo pracuję i się nie należy. To jak to w końcu jest przecież miało to również obejmować osoby, które pracują na umowach śmieciowych. Zna ktoś odpowiedź?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • izka(2016-01-06 17:19) Odpowiedz 62

    Więc ja sie pytam...skoro małżonek pracuje na umowe o pracę to od kiedy facetom wypłaca sie świadczenie macierzyńskie ????Czy wasi mężowie mają zasiłki macieżyńskie???Bo mój nie ma więc żadne z nas nie pobiera tego zasiłku.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xxxx(2016-01-04 22:00) Odpowiedz 61

    "Będzie ono przysługiwać osobom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego" Jak wygląda sprawa z kobietami zatrudnionymi, którym zus nie przyznał z jakiegoś powodu macierzyńskiego ??? Ktoś wie?

  • marzena(2016-01-11 23:47) Odpowiedz 53

    pobieram swiadczenie pielęgnacyjne na syna , a urodziłam corke co ma 4 miesiące i powiedziano mi ze zasiłek rodzicielski mi się nie należy , przeczytałam ze zasiłek rodzicielski wszystkim matka będzie się nalezal a tu macie. kombinatory

  • mama(2016-01-04 12:42) Odpowiedz 51

    W Kielcach wcale nie przyjmują, ba, nawet wniosków nie mają i każą pytać po 10 stycznia.

  • ewa(2016-02-12 10:51) Odpowiedz 50

    i ja rownież złozyłam wniosek o zasilek. miał mi sie nalezeć,ale okazało sie ze jesli pobieram zasiłek pielegnacyjny za dziecko niepełnosprawne (choruje na mukowiscydoze)to na drugie urodzone 22.07.2015r nie należy mi sie zasiłek1000zł. nie rozumiem co ma jedno dziecko do drugiego skoro kazdeej matce sie nalezy. 1300zł zasiłku pielegnacyjnego i 1000zł na drugie to juz za duzo dla rodziny ktorej koszty leczenia dziecka tak ciezko chorego przekraczaja kwote zas. pielegnacyjnego. żenada co za kraj. 

  • mama(2016-01-08 19:09) Odpowiedz 50

    Nigdzie we wniosku nie ma zapytania o pracę męża, więc nie ma podstaw do takich twierdzeń.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • mini(2016-01-08 15:17) Odpowiedz 42

    Dziś również byłam złożyc wniosek i bez problemu Pani mi go przyjęła i mój mąz tez pracuje na umowie o prace a ja jestem bezrobotna. Więc to co wypisują ze sie matkom nie nalezy 1000 zl jesli mąz pracuje jest to wymysł i bzdura.. Więc mamusie nie pracujące zbierac sie i składac wnioski.... 1000 zł na drodze nie leży a zawsze jak cos dają wyliczają co do grosza od zarobków... tak jak becikowe

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Monika(2016-01-07 15:27) Odpowiedz 42

    Ja dzis bylam zlozyc wniosek o te swiadczenie rodzicielskie dziecko urodzone 06.08.2015r jestem na Krusie wiec tak skladalam wniosek,maz pracuje na umowe o prace.Pani poinformowala mnie ze ich meza zarobki nie obchodza bo to nalezy sie wszystkim matkom ktore nie pracuja...Wiec te placowki ktore nie przyjmuja wnioskow mijaja sie z prawda.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Lenka(2016-01-05 21:35) Odpowiedz 34

    Nigdzie nie ma informacji ze jesli maz pracuje na umowe o prace to swiadczenie sie nie nalezy, przeciez ojcu nalezy sie zasiek jesli matka po 14 tygodniach zrezygnuje z zasilku wtedy moze ojciec moze wykorzystac reszte zasilku. A skoro jestem bezrobotna to zasilek miacierzynski mi sie nie nalezy w taki wypadky swiadczenie powinna. Dostac a gminy jak zwykld nie doinformowane.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Rodziciel(2016-01-06 14:27) Odpowiedz 36

    Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie po urodzeniu dziecka ,otrzymuje go bez względu na dochody , jest wypłacany że środków ZUS, przez pracodawcę lub ZUS obecna ustawa daje obowiazek wyrównania tego zasiłku do 1000zl dla tych , którzy otrzymują mniej niż tysiąc zł, kryterium dochodowe nie ma tu nic do rzeczy., poza tym swiadczenie rodzicielskie otrzymają kobiety , które nie miały dotychczas zasiłku macierzynskiego legitymujących się aktem urodzenia dziecka, również te z 2015r. Zasiłki powinny być wypłacane przez ZUS, bo z ich środków jest to finansowane.

  • Kasiulek(2016-01-04 22:08) Odpowiedz 30

    Dzisiaj byłam złożyć wniosek i pani poinformowała mnie , że jeśli ja jestem bezrobotna , ale mój mąż pracuje na umowę o pracę to świadczenie rodzicielskie mi nie przysługuje. Paranoja...zgłupiałam. Po ciężkich bojach jednak pani łaskawie przyjęła mój wniosek. Teraz 30 dni oczekiwania na decyzję :D

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • MARTA(2016-01-04 17:09) Odpowiedz 22

    U MNIE TO SAMO:/ NIE MA WNIOSKOW

  • jola(2016-01-17 19:51) Odpowiedz 11

    mam zasitek opiekunczy na syna urodzitam curke 07.07.15 i terz niewiem czy dostane macierzynskie cieszyn

  • Kto?(2016-01-04 22:21) Odpowiedz 14

    Pracodawca cienko przedzie, wypłaca mi 200zl macierzynskiego, czy ktoś mi coś dołoży do tego ,uczciwie pracowałam kilka godzin dziennie, płacili grosze , lepiej platnej pracy szukałam ale niestety , więc pracowałam aby mieć choć trochę na utrzymanie, teraz mam dziecko i za ten macierzyński nawet na mleko nie wystarczy.