statystyki

Świadczenia na dzieci: Bon wychowawczy tylko po ślubie

autor: Michalina Topolewska14.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:44
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Od września samorządy mogą ustanawiać nowe świadczenia dla rodzin.źródło: ShutterStock

Nysa chce przyznawać dodatkowe wsparcie na dzieci jedynie osobom, które są małżeństwem. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości rzecznika praw obywatelskich oraz wojewody opolskiego.

Reklama


Od września samorządy mogą ustanawiać nowe świadczenia dla rodzin, dzięki którym mogłyby one ponosić niższe koszty związane z wychowaniem dzieci. Na wprowadzenie takiego wsparcia zdecydowała się Nysa, która zamierza wypłacać wynoszący 500 zł bon wychowawczy. Jednak ze względu na zapisy uchwały nie będą mogły z niego skorzystać osoby samotnie zajmujące się dziećmi i żyjące w związkach nieformalnych. Zdaniem Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, takie rozwiązanie może naruszać zasadę równego traktowania rodzin.

Dyskusyjne kryterium

Gminy mogą wprowadzać dodatkową pomoc finansową dla rodzin na podstawie art. 22b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). W tym celu radni muszą przyjąć uchwałę, w której zostaną określone szczegółowe zasady przyznawania takiego wsparcia i jego wysokość. Nysa, która była jedną z inicjatorek zmiany przepisów w tym zakresie, postanowiła, że będzie to bon wychowawczy. Ma on być wypłacany od stycznia 2016 r. na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 13 miesięcy do 6 lat. Jednak oprócz kryterium wieku uchwała przewiduje dodatkowe warunki. Należy do nich m.in. wspólne zamieszkiwanie z dziećmi na terenie gminy i zatrudnienie rodziców – w pierwszym okresie pobierania bonu do 3. roku życia dziecka przez przynajmniej jednego z nich, a potem przez obydwu. Wreszcie muszą oni pozostawać w związku małżeńskim.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

  • asdfg(2015-12-14 19:43) Zgłoś naruszenie 129

    a ja popieram. bardzo dobry pomysł.

    Odpowiedz
  • ela(2015-12-14 19:48) Zgłoś naruszenie 1110

    Bardzo dobrze,bo do tej pory małżeństwa zawsze na wszystkim traciły.

    Odpowiedz
  • alka(2015-12-14 12:12) Zgłoś naruszenie 1011

    popieram w 100%

    Odpowiedz
  • jAGODA(2015-12-14 14:07) Zgłoś naruszenie 710

    GŁUPIA PROPOZYCJA !!!

    Odpowiedz
  • jan(2015-12-15 13:31) Zgłoś naruszenie 43

    no i dobrze, konkubinaty mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do przedszkola tak więc to 500 zł nie powinno im się należeć, pieniądze te powinny trafić do małżeństw którym konkubinaty zabrały miejsce w przedszkolu i teraz rodzice żyjący w małżeństwie musza płacić za prywatne przedszkola.

    Odpowiedz
  • dziadowizna(2015-12-15 06:45) Zgłoś naruszenie 34

    Za PRL - u był podatek tzw. bykowe dla samotnych facetów , teraz powinien być podatek dla panny z dzieckiem lub rozwódki ? A nie nagroda 500 zł na dziecko ?

    Odpowiedz
  • Tomasz Alexandrowicz(2015-12-15 00:32) Zgłoś naruszenie 32

    Warto pamiętać, że województwo opolskie otrzymało w 2013 roku specjalny status - stało się Specjalną Strefą Demograficzną i otrzymało OLBRZYMIE wsparcie z budżetu centralnego i z funduszy Unijnych. To są wielkości rzędu parudziesięciu MILIARDÓW euro ... Wystarczy poszukać w internecie: Program Specjalnej Strefy Demograficznej w województwie opolskim na lata 2013 - 2020. Przejrzyjcie to ludzie a zobaczycie, jakimi pieniędzmi operowały rządy PO oraz Pan Prezydent Komorowski, no i władze lokalne. A ile osób "pożywiło się" przy opracowywaniu i wdrażaniu tego programu!!! Niestety nie każdy miał szczęście się urodzić w specjalnej strefie ... A dla mnie osobiście ciekawostką jest to, że w pracach nad tym projektem brało udział także Centrum im. Adama Smitha ... Warto się przyssać się do TAKIEJ kasy z Unii ... MILIARDY euro i 500 zł. miesięczne na dziecko!!! Żenada!!! Jeżeli PIS nie zmieni takich UKŁADÓW z TAKĄ KASĄ to ... szkoda Polski. I szkoda, że DGP nie pisze o tym!!! Do dzieła Redaktorzy!!!!

    Odpowiedz
  • megan118(2015-12-17 22:48) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem samotną matką studiuje i pracuje sama wychowuje i jest mi ciezko i pomimo ze tyle sie słyszy o pomocy dla samotnych matek to ja jak i pewnie wiekszość jej nie otrzymuje. Alimenty tak mam zasadzone ale ojciec dziecka nie placi nie płaci zglosiłam do komornika a do funduszu alimentacyjnego moge sie zgłosić dopiero po 2 miesiacach jak komornikowi nie da sie ściagnąć. Zasilek do rodzinnego dla samotnych matek jest przyznawany w przypadku gdy ojciec jest nie znany albo sąd odrzuci pozew o alimenty. Zostaje jedynie rozliczanie sie z dzieckiem raz w roku. Więc powiedzcie mi na czym to małzeństwa traca wzgl takich osób jak ja powiedzcie ?

    Odpowiedz