statystyki

500 zł na dziecko spowoduje zwolnienie pracowników socjalnych?

autor: Michalina Topolewska16.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 16.12.2015, 08:22
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Przyznawanie 500 zł na dziecko będzie z pewnością wymagało zatrudnienia dodatkowych osób.źródło: ShutterStock

Część pracowników ośrodków pomocy społecznej obawia się, że zostanie zwolniona po tym, gdy zmniejszy się liczba rodzin spełniających warunki do przyznania wsparcia. Zdaniem ekspertów – niepotrzebnie.

Zdaniem pracowników socjalnych taka perspektywa jest realna ze względu na to, że nowe świadczenie wychowawcze będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o wsparcie z pomocy społecznej. To zaś spowoduje, że wiele rodzin przekroczy kryterium uprawniające do jego uzyskania. Sam resort pracy szacuje, że na skutek przyznania 500 zł na dziecko ok. 118 tys. rodzin może stracić prawo do zasiłku okresowego, a 16 tys. do zasiłku stałego. Dlatego niektórzy pracownicy socjalni wskazują, że skoro mniej osób będzie korzystać ze świadczeń, do których m.in. przeprowadzają wywiady środowiskowe, to czekają ich zwolnienia.

Mniej obowiązków

Tych obaw nie podzielają jednak kierownicy jednostek pomocy społecznej. – Po pierwsze trzeba pamiętać o zapisach ustawy, które zobowiązują gminę do posiadania określonego wskaźnika zatrudnienia pracowników socjalnych, bo jeden z nich powinien przypadać na nie więcej niż 2 tys. mieszkańców – mówi Kazimierz Wosiek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.

Dodaje, że obecnie ta grupa osób jest obciążona wieloma różnymi zadaniami, bo poza tymi związanymi z przyznawaniem pomocy finansowej, zajmują się też sprawami dotyczącymi np. kierowania do domów pomocy społecznej, usług opiekuńczych, pomocą osobom bezdomnym czy przeprowadzaniem wywiadów na potrzeby przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Tym samym brakuje jej czasu na wykonywanie podstawowego obowiązku, czyli pracy socjalnej. – Zmniejszenie liczby rodzin, które znajdą się pod opieką pracowników socjalnych, daje szanse na większe zaangażowanie w jej prowadzenie i lepsze rezultaty – podkreśla Anna Prusak, kierownik OPS w Wrześni.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

 • zadowolony(2015-12-16 09:43) Zgłoś naruszenie 811

  To chyba dobrze, że stracą pracę te osoby... w końcu ich pensje idą z naszych podatków.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • młodzież(2015-12-16 12:15) Zgłoś naruszenie 77

  To chyba dobrze .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracownik socjalny (2015-12-17 01:03) Zgłoś naruszenie 61

  Głupstwa! My - jako przyszli pracownicy socjalni poprzez takie dodatki będziemy mieli dużo więcej pracy - niestety. A niestety dlatego, że ucierpią dzieci. 500 zł na dziecko...która patologiczna rodzina żyjąca od zasiłku do zasiłku nie wpadnie na pomysł, aby począć kolejne niczemu niewinne dzieciątko, a on właśnie która...bo myślę, że będzie ich wiele. Te 500 zł to najgorszy pomysł rządu. Bony żywnościowe, bony na artykuły domowe, ubrania dla dzieci - jestem na tak! Przynajmniej byłaby pewność, że dzieci będą miały co jeść, a pieniądze ...no cóż z tym może być różnie.

  Odpowiedz
 • stan(2015-12-16 09:19) Zgłoś naruszenie 41

  Ale idiotyzmy

  Odpowiedz
 • USia(2015-12-16 12:53) Zgłoś naruszenie 42

  Nie stracą pracy dlatego, że wydatkowanie tych 500 zł też musi być przez kogoś obsługiwane. Nie wykluczone, że w tym celu też będę jakieś wywiady środowiskowe, przecież będą jakieś warunki, po spełnieniu których będzie można otrzymać to świadczenie i ktoś to będzie to musiał sprawdzać. To oznacza, że uwolnione zasoby kadrowe będą po prostu przeniesione/ przesunięte do zadań związanych z obsługą świadczenia 500+. Przecież te 500+ to będzie kolejne dodatkowe zadanie dla urzędników i kolejne formalności i papierologia jakby tej co już jest było za mało, bo przecież pomoc socjalna i inne świadczenia nie znikają.

  Odpowiedz
 • jmk(2015-12-16 14:57) Zgłoś naruszenie 33

  Czyli praca socjalna polega na wypłacaniu zasiłku? Należy się przyjrzeć pracy tych, co się boją akurat tego, bo to może znaczyć, że nie wykonują pozostałych obowiązków pracowników socjalnych. Pytanie, czy zasiłki na dziecko powinny być wliczane do dochodów rodziny. Żeby poprawić sytuację najbiedniejszych, nie powinny być wliczane.

  Odpowiedz
 • zażenowany (2015-12-17 01:16) Zgłoś naruszenie 22

  temat wyssany z palca. absurd - dokładają więcej pracy niż odbierają.

  Odpowiedz
 • Kasia(2016-03-01 09:12) Zgłoś naruszenie 10

  Jak ktoś zechce to sprzeda bony czy nawet ubrania. Na takich cwaniaków nie ma sposobu,

  Odpowiedz
 • Piekny Kraj(2015-12-16 18:43) Zgłoś naruszenie 02

  I dlatego wg PO należy Im nie dawać a dać Prezesom. Wtedy wzrosnie ilość biednych i zatrudnienie wsrod POmocy społecznej.

  Odpowiedz
 • jola(2016-10-02 17:10) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze nic nie robią człowiek prosi o pomoc i dostaje pytanie jaka dysfunkcji pani spełnia ja pytam tzn alkoholizm narkomania bezrobocie żadne z tych porostu z moich niskich dochodów nie stać mnie na opał i obawy dla dzieci odpowiedz jest taka to proszę wziąść szukać dodatkowej pracy szmaty n83ch ich pozwalają poczują biedę z nedza

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane