statystyki

Rewolucja w zasiłkach macierzyńskich 2016: Wysokie świadczenie po roku opłacania składek

30.11.2015, 17:00
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie oznacza obowiązku zawieszenia działalności gospodarczej.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie oznacza obowiązku zawieszenia działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Dotychczas wystarczyło jednorazowo opłacić maksymalną składkę ubezpieczeniową, aby przez rok otrzymywać nawet 6 tys. zł zasiłku macierzyńskiego. Po wprowadzeniu zmian nie będzie to już możliwe.

Reklama


Reklama


1. Czy zasiłek pozostanie bez zmian

Czy po nowych regulacjach w uprawnieniach rodzicielskich dla matki prowadzącej działalność gospodarczą jednorazowa wysoka składka nadal gwarantuje wysoki zasiłek macierzyński?

NIE

Znowelizowano bowiem sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (analogicznie dla świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego) w razie krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Według obecnie obowiązujących przepisów, aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński – nawet 6000 zł miesięcznie, wystarczyło opłacić jednorazową wysoką składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od najwyższej podstawy. Od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywać nowy art. 48a ustawy zasiłkowej, który przewiduje skomplikowany sposób obliczania świadczenia. Podstawą obliczania zasiłku macierzyńskiego będzie suma przeciętnej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia oraz kwoty, która jest iloczynem 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku oraz liczby tych miesięcy. Takie obliczanie w praktyce sprowadzi się do tego, że co miesiąc zasiłek będzie większy, a po roku – proporcjonalny do zadeklarowanej podstawy. Jeżeli więc przedsiębiorcza matka będzie chciała uzyskać zasiłek w maksymalnej wysokości, będzie musiała opłacać składkę w podwyższonej kwocie przez całe 12 miesięcy, a nie jak obecnie przez krótszy okres.

2. Czy będzie konieczne zawieszenie działalności

Prowadzę własną działalność i przyszłym roku urodzę dziecko. Zamierzam zająć się jego wychowaniem i pobierać zasiłek macierzyński (opłacam dobrowolną składkę). Czy będę musiała zawiesić działalność?

NIE

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie oznacza obowiązku zawieszenia działalności gospodarczej. Oczywiście niekiedy zdarzają się takie przypadki, ale nie jest to korzystne dla przedsiębiorczej matki, gdyż w czasie zawieszenia działalności można przystąpić jedynie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma natomiast możliwości przystąpienia do ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Oznacza to przerwę w podleganiu temu ubezpieczeniu. Brak decyzji o zawieszeniu działalności podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wygeneruje wysokich kosztów. W tym czasie składki emerytalno-rentowe w całości finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Nie podlega się ubezpieczeniu wypadkowemu i chorobowemu. Płaci się jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne, z wyjątkiem sytuacji, gdy zasiłek nie przekracza 1000 zł (od 1 stycznia 2016 r.).

3. Czy nowe rozwiązania mnie obejmą

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem w ciąży. Czy będą mnie dotyczyć nowe przepisy o zasiłkach macierzyńskich?

NIE

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będące 31 października 2015 r. w ciąży i ubezpieczające się według obecnie obowiązujących przepisów będą uprawnione do zasiłków macierzyńskich także według obecnie obowiązujących zasad. Takie rozwiązanie zostało przyjęte w art. 3 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1735). Ustawa ta została podpisana przez prezydenta RP 25 października br.

4. Czy coś się dla mnie zmieni

Obecnie pobieram zasiłek macierzyński dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Czy wchodzące w życie nowelizacje wpłyną na wysokość zasiłków i możliwości korzystania z nich?

NIE

Wchodzące w nowym roku w życie nowelizacje nie spowodują zmian ani w wysokości zasiłków, ani w okresie ich pobierania. Wynika to z art. 22 ust. 1 nowelizacji z 15 maja 2015 r. Zgodnie z tym przepisem zasiłki macierzyńskie, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie przepisów tejże nowelizacji zmieniających zasady ich wypłacania, wypłaca się na zasadach i w wysokości obowiązujących przed tym dniem za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Przepis ten odnosi się wyłącznie do modyfikacji wprowadzonych ustawą z 15 maja 2015 r. Jednocześnie należy zauważyć, że na sposób korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu wpłynie istotnie także ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r. Wprowadza ona zasady dzielenia się uprawnieniami rodzicielskimi przedsiębiorców z pracownikami, a także w wyjątkowych przypadkach z ubezpieczonymi innymi członkami rodziny. Ten akt prawny nie wnosi zasady korzystania z zasiłków macierzyńskich według starych regulacji przez osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy pobierają już zasiłki z ZUS. Oznacza to, że od 2 stycznia 2016 r. mogą one korzystać z nowych przepisów, bardziej przyjaznych rodzicom.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • czytelnik(2015-12-01 14:14) Odpowiedz 27

    i bardzo dobrze, niektóre cwaniaczki wpłacili 1 składkę, żeby potem doić ZUS przez rok, np, tatusiek prowadzący działalność "uratował finanse córusi" płacąc za nią jedną składkę, a córusia nie zhańbiła się w ogóle pracą, ale korzysta z zasiłku macierzyńskiego przez rok

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane