414 pracodawców wzięło udział w dziesiątej edycji Lodołamaczy. Nad konkursem, który jest organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), po raz kolejny patronat objął DGP.

– Lodołamacz to pracodawca, który angażuje się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych i zmienia ich postrzeganie na rynku pracy. Jednocześnie zyskuje dobrych i zaangażowanych pracowników – podkreślał Jan Zając, prezes POPON, podczas gali wręczenia nagród.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, statuetki zostały przyznane w pięciu kategoriach. W tej, w której startowały zakłady pracy chronionej (ZPChr), pierwsze miejsce zdobyła Chojnicka Spółdzielnia Socjalna, mająca wysoki wskaźnik zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i schorzeniami specjalnymi. W kategorii pracodawców z otwartego rynku pracy zwyciężyła firma Spinko Sp z.o.o z Leszna. W jej przypadku kapituła przyznająca nagrody zwróciła szczególną uwagę na to, że po rezygnacji ze statusu ZPChr dalej utrzymuje w zatrudnieniu osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi, w tym te niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie.
Z kolei w kategorii pracodawcy – instytucji, pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Uczelnia wśród swojej kadry ma 28 osób z uszczerbkiem na zdrowiu, a w poprzednim roku akademickim kształciło się w niej prawie 300 niepełnosprawnych studentów. Uniwersytet Ekonomiczny jest też jednym z inicjatorów porozumienia o współpracy międzyuczelnianej w zakresie wyrównywania szans w edukacji takich osób. Dodatkowo w ciągu ostatnich lat wykonał on wiele działań służących likwidacji barier architektonicznych i dostosowania budynków do potrzeb studentów z dysfunkcjami.
Dwie ostatnie z przyznanych w tym roku nagród ma charakter wyróżnień specjalnych. W tej edycji kapituła postanowiła uhonorować statuetką Super Lodołamacza Związek Harcerstwa Polskiego – Nieprzetarty Szlak, który w swoich gromadach i drużynach ma wielu niepełnosprawnych członków. Natomiast Lodołamacza Specjalnego otrzymała Irena Santor.