statystyki

ZUS nie zdefiniuje podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

autor: Paweł Ziółkowski20.08.2015, 20:00; Aktualizacja: 23.11.2015, 11:35
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

ZUS nie zdefiniuje podstawy wymiaru składekźródło: ShutterStock

Pojęcie to występuje bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. A to dla organu rentowego argument, by w kwestiach wątpliwych odsyłać do fiskusa

W przypadku pracowników czy zleceniobiorców przepisy ubezpieczeniowe nie określają podstawy wymiaru składek, odsyłając w tym zakresie do przepisów podatkowych. Podstawą tą jest bowiem przychód w rozumieniu podatkowym, a ten siłą rzeczy zdefiniowany jest w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Te zaś stwierdzają, że przychodami są:

1) otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz

2) wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Istotne jest przy tym to, że w pierwszej grupie mamy do czynienia z podwójnym powstaniem obowiązku podatkowego (otrzymanie lub postawienie do dyspozycji), a w przypadku drugiej grupy – przychód powstaje wyłącznie w momencie faktycznego otrzymania świadczenia.

Dodatkowo ustawodawca doprecyzował, że za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • Inspektor Pracy(2015-08-21 12:51) Zgłoś naruszenie 00

  Zwracam się do Biura RPO z prośbą o podjęcie działań zmierzających do likwidacji kolejnej patologi społecznej jaką obecnie praktykuje ZUS w Naszym kraju
  .
  Pamiętamy jeszcze niedawne czasy kiedy to zastraszone społeczeństwo nie wzywało do ludzi chorych karetek pogotowia gdyż bało się opłat za nieuzasadnione wezwanie . Rozpętano w tym temacie medialne piekło.. Później aby przywrócić normalność musiano przynajmniej tu na Śląsku w kościołach z ambon apelować o opamiętanie.
  Obecnie na odmianę zastrasza się ponownie ubezpieczonych i lekarzy kontrolami w przypadku pójścia pacjenta na chorobowe. Efekt jest taki, że wielu chorych faktycznie ludzi zamiast korzystać z należnej Im opieki medycznej chodzą do pracy i zarażają innych .
  O tym, że w tym temacie ZUS rozpętał Panikę niech świadczą liczne artykuły w mediach .
  ZUS pobiera miesięcznie składkę chorobową i jeżeli nie ma zamiaru z tego tytułu chronić ubezpieczonych to należy zaapelować do polityków o wprowadzenie dobrowolnego a nie obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego także w przypadku ubezpieczeń pracowniczych . Wielu tak ubezpieczonych po wielu latach pracy sami sobie zrefundowała by z zaoszczędzonych w ten sposób środków ewentulany okres choroby. . Tylko z czego by żyli Prezesi ZUS ?-a to jest inna kwestia . Niestety temat ten osiąga już apogeum i staje się nadmiernie niebezpieczny gdy ubezpieczeni są w zamian za płacone składki zastraszani.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-20 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  A PO co ZUS ma cokolwiek definiować ?! - przecież każda rozbieżność pomiędzy interpretacją ubezpieczonego , a widzi mi się ZUS-u , jest dobra okazją - i kilkudziesięcioletnią już praktyką , do pobrania składek i wymiksowania ze świadczeń .
  I tak leci kabarecik - jak mawiał Turecki , też wielbiciel żyrandola . I "Ryżego" .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane