statystyki

Zasiłek dla bezrobotnych w 2015. Sprawdź, komu przysługuje

autor: Natalia Ryńska28.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 28.10.2014, 10:55
Istotne jest jakiej wysokości, były składki odprowadzane na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy

Istotne jest jakiej wysokości, były składki odprowadzane na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracyźródło: ShutterStock

Fakt pozostawania bez pracy nie jest równoznaczny z otrzymaniem świadczenia. Bezrobotny musi spełnić długą listę wymagań by mieć zagwarantowane pieniądze.

reklama


reklama


Definicję osoby bezrobotnej zawiera art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz. U. z 2004r., Nr 99, poz. 1001 z zm. – dalej ustawa)

Zgodnie z art. 71 ustawy aby otrzymać zasiłek osoba bezrobotna musi wykazać, że spełniła trzy poniższe wymagania:
• zarejestrowała się w urzędzie pracy,
• podczas gdy urząd nie dysponuje pasującymi do niej propozycjami, takimi jak: staż, przygotowanie zawodowe, szkolenia, prace interwencyjne czy roboty publiczne
• dodatkowo musi udokumentować na podstawie historii zatrudnienia, że przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę, która skutkowała odprowadzaniem składek w odpowiedniej wysokości.

Do okresu uprawniającego do zasiłku zalicza się:
• zatrudnienie i osiąganie wynagrodzenia, nie niższego niż stawka minimalna. Z wyłączeniem urlopów bezpłatnych dłuższych niż 30 dni
• wykonywanie pracy w oparciu o umowę o pracę nakładczą
• świadczenie usług na podstawie: umowy agencyjnej , umowy zlecenia lub innej o świadczenia usług albo współpracowanie przy ich realizacji,
• prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy z samodzielnym opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne z tego tytułu
• wykonywanie pracy w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności
• wykonywanie pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub usług rolniczych będąc zarazem jej członkiem
• opłacanie we wskazanej wysokości składki na Fundusz Pracy w czasie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy za granicą u tamtejszego pracodawcy
• posiadanie statutu repatrianta po powrocie z zagranicy, gdzie wykonywana była praca we wskazanym terminie
• otrzymywanie za świadczoną pracę wynagrodzenia lub dochodu, w wysokości od której istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy
• pełnienie wskazanej w przepisach służby wojskowej oraz na rzecz określonych służb np. Policji, ABW, BOR
• przebywanie na urlopie wychowawczym,
• pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby
• czas, za który przyznane zostało odszkodowanie z tytułu: niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy lub stosunku służbowego lub skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Sprawdź wysokość zasiłku dla bezrobotnych od 1 stycznia 2014r.

W każdym z powyższy przypadków istotne jest jakiej wysokości, były składki odprowadzane na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.

Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość otrzymania zasiłku przez osoby zwolnione z zakładów karnych i aresztów śledczych jeżeli ich historia zatrudnienia na to pozwala.

W stosunku do jednej grupy zawodowej ustawodawca przewidział krótszy termin nabycia uprawnień do świadczenia. Są to wojskowi. W ich przypadku już 240 dni w ostatnich 18 miesiącach pełnienia służby pozwala na otrzymanie zasiłku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • cd1(2015-10-04 18:34) Odpowiedz 525

    Nikt z Obywateli Polski nie powinien zostać bez środków do życia w czasie, gdy 70% środków na pomoc społeczną jest przejadane przez urzędników tą pomoc rozdzielających - to chore

  • ola(2015-02-12 15:56) Odpowiedz 317

    Czy dostanr zasilek jesli sama zwolnie sie z pracy?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Bernadetta(2015-10-27 00:08) Odpowiedz 234

    Był taki co chciał żeby wszyscy co stracili pracę nie z własnej winy mieli choć to ubezpieczenie i tzw minimum socjalne, to go wzięli i powiesili.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Lenka(2015-05-06 20:32) Odpowiedz 202

    A co z osobami, które nie musiały płacić na fundusz pracy i po likwidacji etatu zostały z niczym, chociaż przepracowały ponad 40 lat. Może nasz Rząd zajmie się tymi osobami. Przecież Konstytucja RP gwarantuje tym osobom godne życie.

  • Grzegorz.(2015-06-26 08:53) Odpowiedz 204

    Bezrobotny powinien jak Unii otrzymać zasiłek jak nie ma pracy ,czy trzeba zacząć kraść i wtedy w więzieniu będzie chleb ?

  • magdaaaa(2015-09-01 10:44) Odpowiedz 1617

    hej bylam w ciazy poszlam do pracy pracowalam przez miesiac pozniej urodzilam dzidziusia jestem na maciezynskim zaraz minie rok nie mam gdzie wracac do pracy bo juz ta firma sie rozpadla czy przysluguje mi kuroniowka ?pracowalam na umowe o prace

  • SLAVY(2015-10-31 11:41) Odpowiedz 156

    CZY JESLI PRACOWALEM NA 1/2 ETATU ROWNIEZ PRZYSLUGUJE MI ZASILEK DLA BEZROBOTNYCH. CZY KTOS SIE W TYM ORIENTUJE

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zosia(2015-05-17 18:13) Odpowiedz 138

    posiadam 39lat pracy wiek 57 pracodawca wypowiada prace okresie 3miesieczne poniewaz odmuwilam podpisania wypowiedzenia zmieniajocego zapropoponowali mi prace oddalonom od miejsca zamieszkania odmuwilam co mam dalej robic morze ktos pomorze

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • cd(2015-10-04 18:17) Odpowiedz 122

    To Państwo swoimi niedokształconymi albo opłaconymi przez OBCYCH zniszczyło miejsca pracy Poaków i to Państwo powinno zabezpieczyć ich byt ze swoich dochodów.

  • WEKTOR(2015-05-07 19:07) Odpowiedz 1118

    A ja ma pytanie,co z osobami które zataiły zwolnienie dyscyplinarne i wyłudziły zasiłek? Znam taki przypadek i wkurza mnie to. Pytałem o ten temat w urzędzie pracy i odpisali mi bardzo niegrzecznie że ich to nie interesuje. A POWINNO. Jak zwykle urzędnicy mają gdzieś komu dają pieniądze. Co za ironia???

  • przemek(2015-05-25 17:32) Odpowiedz 107

    a ja zostałem zwolniony z pracy we wrześniu,zarejestrowałem się w kwietniu i zasiłek mi się nie należy(zabrakło 20 parę dni) to oznacza, że za długo czekałem z rejestracją :),na profilowanie nie stawiłem się na wyznaczony dzień więc skreślono mnie z listy bezrobotnych.mam teraz karę na 120 dni.przez następne 4 miesiące nie mogę się ponownie zarejestrować.TAK K... WYGLĄDA POMOC ZE STRONY PAŃSTWA.ten ch... co pisał ustawę powinien siedzieć.i mają jednego z głowy i statystyka już wygląda inaczej,ciekawe ilu takich jak ja jest w naszym kraju wolności, panie były prezydencie...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • PUP w Zabrzu(2015-06-05 20:04) Odpowiedz 83

    REKTOR Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wywalił na bruk POdstępnie BEZ WYPOWIEDZENIA pracownika naukowego Instytutu Filologii Obcych i pozbawił go w okresie ochronnym środków do ŻYCIA, aby dać pracę osobom z EMERYTURĄ

  • kol(2016-01-08 12:44) Odpowiedz 73

    To jest chore jak się w tym kraju traktuje osoby bezrobotne,że nie spełnia się podstawowego prawa.Jesteśmy w Unii a wszystko ma być jak w Unii tylko nie mogą zmienic praw człowieka. Wszyscy powinni mieć zagwarantowane min socjalne i ubezpieczenie.

  • Konstytucja Polski(2015-11-26 18:14) Odpowiedz 60

    Konstytucja Polski Rozdział II art. 32. 1 i 2

    A teraz jak to się ma do tego co wy ustalacie ?

  • Hasiek(2015-02-11 10:39) Odpowiedz 52

    Przydatne informacje można znależć również tutaj: http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-pracy/zasilek-dla-bezrobotnych-.html

  • jedyny normalny(2015-06-11 15:17) Odpowiedz 518

    Za robotę się weźcie ludzie, zamiast tu w komentarzu się produkować. Ja pracuję dobrze od 8 lat i mnie jeszcze żaden pracodawca nie zwolnił. A jak mnie zwolni, to szybko znajdę nową pracę, bo cały czas rozwijam swoje kompetencje i obserwuję jakie są trendy na rynku pracy. I jeszcze muszę na was płacić te wasze zasiłki nieroby. W Chinach nie ma w ogóle zasiłków i przez to nie ma prawie bezrobocia! W Hiszpanii i Grecji zasiłki są spore i te gospodarki upadają. To daje do myślenia. Więc jazda do pracy zamiast żerować na płatnikach takich jak ja i miliony innych ciężko pracujących ludzi!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • PracownikNormalny(2015-06-24 16:34) Odpowiedz 42

    Kolego z góry "24: jedyny normalny" Przeczytaj wszystkie komentarze, większość straciła prace, bo mogli pójść na chorobowe, redukcji etatów, za miłość do ojczyzny, a ty im mówisz że pracujesz nędzne 8 lat... Oni pracowali dłużej od ciebie i wiedzą więcej o życiu niż jakiś baran z niskim IQ jak ty podejrzewam... Zostali wydupczeni przez chore państwo i chorych ludzi. Mówisz że ty na nich płacisz? Czy aby na pewno? Ja to widzę że płacimy do portfela władzy państwa. Prezydent dostaje kase, bezrobotny dostaje w dupe pałe. Zrobić ruch narodowy i zmienić te chore państwo na lepsze.

  • Pracujący.(2015-05-03 16:21) Odpowiedz 47

    Artykuł jest głupi. Idę gdzieś indziej szukać informacji.

  • bronek(2015-02-25 21:43) Odpowiedz 33

    najwazniejsze doplaty dla rolnikow, bezrobotni w miescie moga umierac z glodu na ulicy...