statystyki

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2014 roku

autor: Marcin Rybicki13.01.2014, 13:02; Aktualizacja: 22.10.2015, 19:29

823,60 zł brutto wynosi podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wypłacany w okresie pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia. Stawki obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku wynikają z waloryzacji przeprowadzonej 1 czerwca 2013 roku.

reklama


reklama


Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych (100%):

W okresie pierwszych trzech miesięcy - 823,60 zł brutto (711,48 netto)
W okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku - 646,70 zł brutto (568,50 netto)

Obniżony zasiłek dla bezrobotnych (80%):

W okresie pierwszych trzech miesięcy - 658,90 zł brutto (578,60 netto)
W okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku - 517,40 zł brutto (463,83 netto)

Podwyższony zasiłek dla bezrobotnych (120%):

W okresie pierwszych trzech miesięcy - 988,40 zł brutto (844,44 netto)
W okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku - 776,10 zł brutto (673,25 netto)

Świadczenia, stypendia, dodatki dla bezrobotnych

Sprawdź kto może otrzymać prawo do zasiłku dla bezrobotnych w 2015 r.

Stypendia dla bezrobotnych w okresie odbywania:

Szkolenia (120% zasiłku) - 988,40 zł brutto - 844,44 zł netto
Przygotowania zawodowego dorosłych (120% zasiłku) - 988,40 zł brutto - 844,44 zł netto
Stażu - (120% zasiłku) - 988,40 zł brutto - 844,44 zł netto
Kontynuowania nauki (100% zasiłku) - 823,60 zł brutto - 711,48 zł netto
Studiów podyplomowych (20% zasiłku) - 164,80 brutto - 164,80 zł netto
Dodatek aktywizacyjny dla osób, które w okresie posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (do 50% zasiłku dla bezrobotnych) - 411,80 zł brutto - 337,80 zł netto
Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub osoba zależną (do 50% zasiłku) bezrobotnemu samotnie wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 7 roku życia - w przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego u pracodawcy - 411,80 zł brutto - 337,80 zł netto
Świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych - min. 8,00 zł/godz.

Zasady ustalania wysokości zasiłku dla bezrobotnych w zależności od okresu uprawniającego do świadczenia:
- 80% kwoty zasiłku, gdy staż pracy wynosi do 5 lat pracy
- 100% kwoty zasiłku, gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat pracy
- 120% kwoty zasiłku, gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • kaska(2014-08-19 17:59) Odpowiedz 40

    ja mysle ze donald jak by jadł i pił za 1200zł na reke to by zdechł jak pies z głodu ale takim ***** bedzie

  • marcelll(2014-09-24 20:22) Odpowiedz 10

    wiesz Alinka, znam takich co nic nie skończyli w Polsce a mają świetne zarobki. Ale rodzinka, kolesie, znajomośći i układy robią swoje. Dobrze to ma się sitwa, choćby lekarska. kto ma doktorat dobrze zarabia ale ok, kto robi doktorat? ten kto ma plecy bo może sobie pozwolić,bo wie że bedzie mieć dobrą prace. ci co nie mają znajomości nie tracą czasu na mrzonki. takie są realia i im mniejsze miasto tym bardziej to widać. Praca w Polsce to układy,znajomosci, kolesie, rodzinka

  • terenia(2014-10-25 01:03) Odpowiedz 00

    To dobrze że studia skaczyli Pani Alino ale wszyscy chcą zyc mucha też .

  • emerytJB.(2014-11-30 16:06) Odpowiedz 00

    do poz 59-Zbych. Czymś sie pochwaliłes, a teraz napisz, co spaprałeś, zle zrobiłeś w swoim zyciu, czego Ci sie nie udało zrobić, moze zle wybrałeś zawód, byłą zonę, te dzieci to trochę pózno, niektórzy są już dziadkami a wnuki pomagaja starszym.

  • jaro23$(2014-10-30 17:01) Odpowiedz 00

    Alina jest snobem i marnym ochlapem człowieka A do tego jeszcze głupi parach i tyle w temacie.

  • emerytJB.(2014-11-30 16:07) Odpowiedz 00

    Kto jest za podwyzka procentową dla emerytów i dlaczego z nn rozmówców.

  • Alina(2014-10-28 19:08) Odpowiedz 00

    ...h.kmn.--.Poziom wypowiedzi ,świadczy o kulturze osobistej .Ani nie pracowałam w gnoju ,ani nie jestem jakąś jedzą, nikomu niczego nie zazdroszczę ,podziwiam tylko ludzi ambitnych,pracowitych i wytrwałych. Całe życie zawodowe pracowałam jako księgowa, żadnym krezusem nie jestem, nie mam także żadnych układów. Moje dzieci, po prostu są bardzo ambitne. Nie było moim zamiarem obrażanie kogokolwiek. Prawda ,nie wszyscy mogą być profesorami, a w społeczeństwie potrzebne są różne profesje .Ale niektórzy poczuli sie ważniejsi/nawet Ci co pisali z błędami ortograficznymi/,że mogą bezimiennie opluć mnie. Ale takie jest nasze społeczeństwo, naubliżać, nabluźnić i teraz czuć się panem, bo Alinie dokopałem. No cóż, ja nadal pozostaję przy swoim, takie moje prawo,a Wy piszcie co tam chcecie.

  • kaja(2014-10-29 06:41) Odpowiedz 00

    Do Pani Aliny. Pani Alino moje dziecko również się wykształciło i nie ma zamiaru opuszczać kraju gdyż bardzo dobrze zarabia i nie brak jej niczego, ale nie wszyscy mogą się kształcić z różnych powodow. Proszę sobie wyobrazić co by było gdyby w kraju żyli tylko doktoranci, prawnicy, lekarze etc? Kto by naprawił nam kran, kto by posprzatał ulice, kto by budował mieszkanioa i tak dalej i tak dalej. Uważam, że każdy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy ma prawo do godnego życia i do godnego wynagrodzenia za swoja pracę. KAZDY!!!

  • nieuk dla alinki(2014-10-21 20:34) Odpowiedz 00

    alinka ciekawe co zresz z tymi tymi twoimi doktorami idotka

  • Zbyszek(2014-10-26 08:07) Odpowiedz 00

    W Polsce przepracowałem 38 lat. Mam ukończone 60 lat. Od roku jestem bez pracy. Na utrzymaniu mam dwoje dzieci 17 i 15 lat po rozwodzie pół roku temu. Na dniach kończy mi się zasiłek . I C O D A L E J ?

  • mieliniak(2014-12-04 00:56) Odpowiedz 00

    trza to wszystko wydupcyć a pomoże nam w tym jeno knp !!

  • realistka(2014-11-08 00:37) Odpowiedz 00

    Prawda jest taka P. Kamilu,

    Zasiłek to jałmużna dla nierobów i cwaniaków, ludzi niestety nie poradnych i starszych mniej ciekawych już zawodowo. Ta pierwsza grupa dorzuca jałmużnę do wora z innych wątpliwych źródełek, ta druga zwykle niema kredytów tylko walczy o przetrwanie.
    Instytucja jest nieudolna. Ja pracuję od 11 lat, i nawet nie wiem jak miałabym to zrobić, bo zawsze miałam prace.
    Co mogę poradzić - zarabiam mniej od P. bo jakieś 4,5 netto i właśnie kupiłam 2 dom za gotówkę.
    Polecam wszystkim powiedzenie mojej babci " nie ten dużo ma, kto dużo zarabia"
    Musi się chcieć wiele rzeczy, i nauczyć wielu rzeczy gospodarności, kreatywności a czasem i tak doba za krótka, ale ja nie narzekam.
    Pozdrawiam wszystkie marudy i moje 2 życiowe motta :
    CHCIEĆ ZNACZY MÓC
    UMIESZ LICZYĆ, LICZ NA SIEBIE

  • natalia(2014-09-28 14:00) Odpowiedz 00

    Mam pytanie, czy jeżeli pracowałam prawie dwa lata, potem zostalam zwolniona, ale znalazlam nowa prace i podpisalam umowe na zlecenie. Pracuje na to zlecenie od trzech dni, czy gdy ja ja zerwę dostnę z urzedu pracy zasiłek czy już wtedy nie ?

  • aekielski(2014-09-29 06:31) Odpowiedz 00

    Autor "Alina" w nauce widzi sposób na życie. Prawda, lecz nie wszyscy mogą być profesorami. Ktoś musi robić to czego uczony nie wykona. Ten ktoś też powinien mieć prawo do godnego życia.

  • kolo(2014-09-13 19:31) Odpowiedz 00

    Alina z IP: 77.45.71.* (2014-05-22 17:37)

    Kochani młodzi: Znacie takie powiedzenie: UCZ się ucz, nauka ,to do potęgi klucz. Ten więcej wart, kto więcej umie .Moje dzieci ukończyły studia, córka zrobiła doktorat, zięć kończy habilitację. Nawet nie myślą o opuszczeniu kraju ,żyje im się dostatnio, może nie są krezusami ,ale nie są też biedakami, którzy czekają co miesiąc na nędzną wypłatę. Ja nie mam litości dla nieuków i leni i tyle w tym temacie.


    To ze urodzilas sie w czepie i tak ci ***** w ******* zyciu idzie to nie szukaj winnych ze sa lenie i ********** mi ze ***** dzisiaj w polsce mozna znalesc sie w firmie co dobrze placa nawet z wyksztalceniem trzeba miec do **** szerokie plecy i skoncz ********* brednie

  • 0,32(2014-09-13 15:00) Odpowiedz 00

    `

  • emigrant zarobkowy(2014-08-11 10:47) Odpowiedz 00

    He he... Dziady i dziadostwo.
    W Irlandii najniższy zasiłek to 188€ tygodniowo dla singla.
    Gdy masz rodzinę, kredyt lub jest zima masz kilka dodatków. Znam polaków co wyciągają ponad 400 tygodniowo. Ale co by nie powiedzieć bardziej opłaca się pracować.

  • Aga(2014-08-07 15:40) Odpowiedz 00

    Odpowiedz dla Aliny:Droga Pani Alino ciekawa jestem kto by dla Pani chlebuś upiekł,lub kto by Pani ubrania uszył jakby wszyscy byli tacy wykształceni jak to Pani pisze...nie widzi Pani dlaczego mniej wykształceni są biedni to współczuje Pani bo nawet jeśli Pani widzi na oczy to jest Pani ślepa:)Pozdrawiam.

  • Weronika(2014-08-22 14:31) Odpowiedz 00

    pomozcie!!!pracodawca kazal mi zlozyc sam wypowiedzenie,w tym miesiacu konczy mi sie urlop wychowaczy (2 lata)wczesniej mialam u niej 2 lata praktyki co juz mnie poinformowala za jako dorosla pracowalam przyuczajaca sie do zawodu.wyszlo tak:nie zloze wypowiedzenia to w pismie bedzie zaznaczone ze porzucilam prace i niewiem co robic jak to ma byc,chce isc na zasilek dla bezrobotnych a prawdopodobnie i tak i tak przepadnie mi 3 miesiace bez srodkow jak to jest i na jakich zasadach to idzie??

  • k.(2014-09-28 15:21) Odpowiedz 00

    Nie czepiajcie sie tak pani Aliny, to musi byc ulga odlozyc w koncu widly gnojne i sterane kalosze, dzieci od malego trzymalo sie krotko aby spelnily ambicje rodzicow na i sie udalo - pani Alina co prawda w swoim zyciu nie odniosla sukcesu ale to niewazne gdyz moze zyc zyciem swoich dzieci. Bezlitosnym.