statystyki

Kancelaria premiera utajnia raport o ZUS. Zakład nie znał faktycznego zadłużenia firm do 2013 r.

autor: Bożena Wiktorowska23.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 23.09.2014, 10:04
Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznychźródło: DGP

Najpierw NIK, teraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skontrolowały ZUS. Zarzut izby sprowadzał się do jednego: zakład do 2013 r. nie znał faktycznego zadłużenia przedsiębiorstw. To efekt nieprawidłowego działania systemu informatycznego, na który wydano 3 mld zł. Jaki zakres ma kontrola rządowa i co wykryła – nie wiadomo. Jej efekty opatrzono pieczęcią „informacja niejawna o klauzuli zastrzeżone”. Członkowie rady nadzorczej ZUS, którzy znają rządowy raport, mają zakaz mówienia o nim.

Reklama


Reklama


Posłowie są oburzeni działaniem rządu, zapewniają, że będą się domagać odtajnienia dokumentu.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeden z zarzutów raportu dotyczy braku praw majątkowych do programów obsługujących system informatyczny ZUS

System informatyczny ZUS nadal kulawy

Najwyższa Izba Kontroli bez wahania ujawniła nieprawidłowości w systemie ściągania składek od przedsiębiorców. KPRM zaś utajniła przed opinią publiczną wyniki swojej kontroli w ZUS, która była następstwem działań izby.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • cvv(2014-09-24 12:39) Odpowiedz 10

    Kto podpisywał te umowy z IT? Przecież całe zarządy ZUS od tego '99 powinny mieć dożywocie...

  • dziejek19421(2014-09-24 15:05) Odpowiedz 00

    W Państwie Prawa , powinniśmy wiedzieć co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Ale tak się dzieje w państwie prawa, a nie w państwie mafijnym.

  • Debil(2014-09-25 23:40) Odpowiedz 00

    Przyjacielu mojej teściowej o nicku OFE, PZPR nie ściągał ani od Państwa , ani od społeczeństwa na własne stołki. PZPR utrzymywał się z własnych dochodów, w tym: z wydawnictw, prasy, składek członkowskich. Jeżeli w tej chwili masz nieodpartą chęć wyzwania mnie od komuchów, to informuję, że nigdy do PZPRu nie należałem. Do ORMO też nie.

  • analityk(2014-09-23 13:54) Odpowiedz 00

    "System" sam niczego nie robi. Dane wprowadza człowiek. A jest ich cała chmara w ZUS. Wypłaty co miesiąc nie brał "system" tylko pracownicy. Za co? Dostali ponadto premie, nagrody , trzynastki. Dlaczego pracownicy nie dostają tylko premii w wysokości waloryzacji ustalonej dla emerytów i rencistów? Dlaczego zatem emerytom i rencistom nie można zamrozić świadczeń i przyznać roczne premie, nagrody tak jak pracownikom ZUS?

  • POLAK(2014-09-23 15:22) Odpowiedz 00

    a kiedy rudy chwast nie kłamał? za to pojechał do brukseli!!!

  • dziadek Franek(2014-09-23 16:14) Odpowiedz 00

    Premiera, który zataja publiczne informacje w celu osiągniecia określonych korzyści lub zamiarów powinno się postawić przed trybunałem.

  • Barik(2014-09-23 16:26) Odpowiedz 00

    A w Centrali Zus w Warszawie przy ul. Szklarskiej wachlują się same Departamenty (26 ) i Biuro Poligrafii, a do
    obsługi korespondencji mają Centrum Korespondencji w Jaśle. To jest też paranoja. Wystarczy wydrukować
    schematy organizacyjne są podane wszystkie telefony .

  • Laik(2014-09-25 23:32) Odpowiedz 00

    " ZUS nie znał faktycznego zadłużenia firm" to nie jest śmieszne ,to jest tragiczne. Co miesiąc są składane deklaracje do ZUS od firm z wyliczona kwotą składek do zapłaty, więc widać jakie jest saldo zadłużenia dla danej firmy. Czy dużym problemem jest zebrać te wszystkie zadłużenia razem. Jeśli coś w systemie nie zaskoczyło to robi się ręczne zestawienia we wszystkich placówek i dodaje razem ,tym bardziej na koniec roku.

  • okradziony(2014-09-24 08:18) Odpowiedz 00

    sakramenckie złodzieje

  • Laik(2014-09-26 00:02) Odpowiedz 00

    Ja też nie , ale wolałem swoją młodość, przeżyć w tamtych latach niż w obecnych. Z czego się teraz cieszy, kiedy dzieci uciekają za granice za chlebem.

  • No,nie(2014-09-23 12:54) Odpowiedz 00

    A od kiedy to ZUS będący własnością PUBLICZNĄ i utrzymywany ze SKŁADEK OBYWATELI - utajnia dane związane z płatnościami OBYWATELI ?! ZUS NIE JEST własnością prywatną !!! ŻĄDAMY UJAWNIENIA wyników kontroli !

  • kp(2014-09-25 19:13) Odpowiedz 00

    zatajanie przed suwerenem informacji o państwowej jednostce organizacyjnej przez rząd to demokracja? zatajanie, że ZUS jest pod krechą ponad dwa biliony a państwo w ogóle ponad 4 to jawność informacji publicznej? praca.gazetaprawna.pl/artykuly/547027,kazdy_z_nas_ma_80_tys_zl_dlugu_emerytalnego_debet_obciazy_nasze_dzieci.html
    http://www.polskatimes.pl/artykul/1005111,balcerowicz-pokazuje-prawdziwy-dlug-polski,id,t.html

  • OFE(2014-09-23 07:44) Odpowiedz 00

    ZUS to gigantyczny parazyt zdzierajacy wymuszane oplaty na wlsne stolki. jak za PZPR-u.

  • Wiem co piszę(2014-10-06 00:11) Odpowiedz 00

    A na poważnie to nie ma co pisać czy pasożytem jest OFE czy ZUS.
    To są dwa różne systemy, które nie mogą działać równocześnie z tych powodów o których napisałem wcześniej.

  • Wiem co piszę(2014-10-06 00:07) Odpowiedz 00

    Pasożytem to jest OFE, bo zamiast opłacać ze składki emeryturę swojej matki i ojca, należący do OFE odkłada ją dla siebie, a na emeryturę jego matki i ojca płacą inni należący do ZUS.
    System emerytalny polega na tym, że ze składek emerytalnych pracujących opłacane są emerytury aktualnych emerytów. Możemy zmienić system emerytalny na samo OFE, czyli na odkładanie składek dla siebie, wtedy jednak dla aktualnych emerytów nie będzie pieniędzy, bo ich za ich składki były emerytury ich rodziców.
    I na tym polega różnica między OFE i ZUS, pomijając KRUS i uprzywilejowanych.

  • ja(2014-12-28 21:59) Odpowiedz 00

    ***** zlodzieje oszuści.

  • next(2014-09-23 13:51) Odpowiedz 00

    Mnie to nie zdziwiło, bo od 89 roku, kiedy kupili nas jankesi jesteśmy poligonem dświadzczalnym i nie tylko, a wszysto to, to jedno, wielkie, złodziejskie DZIADOSTWO, które kiedyś było miłym krajem POLSKĄ!!!

  • wojt 49(2014-09-23 11:48) Odpowiedz 00

    Moim zdaniem brak danych o zadłużeniu firm w systemie informatycznym to jest wina tylko i wyłącznie tych co zlecali ten system, wskazując zarazem jak ma on działać. Jeżeli wykonawca tego nie ujął w zleceniu to powinien to w ramach rękojmi usunąć. Natomiast gorzej będzie jeżeli zlecając ten system zlecający nie wiedział co zleca i jak ma to wyglądać. Prawdopodobnie nie wiedział co zleca i w jakim zakresie. Może dlatego ten raport jest utajniony ?!!!

  • no tak jak ja(2014-09-23 11:50) Odpowiedz 00

    Stasek co mógłbyś zrobić dla tego uczciwego i sprawiedliwego kraju Polski ? Kupę !

  • Koordynator "BYLY" Obywatelskiej Inicjatywy Gwaran(2014-09-23 09:32) Odpowiedz 00

    Tak najlatwiej utajnic !!! === oklamywac spoleczenstwo !!! i wyjechac w swiat...

    tak robi kto ???!!! sami sobie odpowiedzcie spoleczenstwo !!!

    Bo coz przez te 7 lat zrobiono dla SPOLECZENSTWA !!???

    Powiem lepiej przez te 25 lat ??? tylko okradziono z 50 letniego dorobku i okrada sie dalej - bo jak wyzyc z 650 zl odkladawszy 38 lat do ZUSu !!!\\NO i to OFE - tu by sie przdala dobra LUPA !!!

    Koordynator "BYLY" Obywatelskiej Inicjatywy Gwarancje Zaplaty