statystyki

Zasiłki macierzyńskie: ZUS przygląda się firmom założonym przed porodem

autor: Paweł Ziółkowski26.09.2013, 09:35; Aktualizacja: 26.09.2013, 09:40
Negowanie przez ZUS możliwości założenia działalności gospodarczej w omawianych okolicznościach często nie znajduje uzasadnienia.

Negowanie przez ZUS możliwości założenia działalności gospodarczej w omawianych okolicznościach często nie znajduje uzasadnienia.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcą może zostać każdy. Wynika to z zasady swobody działalności gospodarczej. Samo zarejestrowanie firmy w okresie ciąży jest jednak z perspektywy organu rentowego mocno podejrzane. Uważa on, że takie działanie ma na celu wyłudzenie zasiłku macierzyńskiego, a założenie firmy jest pozorne. ZUS będzie zatem próbował udowodnić, że działalność została założona nie w celu jej wykonywania, lecz wyłącznie dla uzyskania świadczeń związanych z macierzyństwem.

Reklama


Abstrahując od tego, ilu przedsiębiorców tworzy firmy zgodnie ze scenariuszem ZUS, są przecież osoby, które rzeczywiście zakładają i prowadzą działalność gospodarczą w trakcie ciąży. I podkreślić należy, że mają do tego prawo. Żaden obowiązujący przepis nie zabrania takiej aktywności. Są nawet regulacje, które podkreślają jej legalność, np. art. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem oczywiście warunków określonych przepisami. Właściwy organ nie może żądać ani też uzależniać decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków nieprzewidzianych normami prawnymi, w szczególności przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, których przepisy nie wymagają.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • podatnik(2013-09-26 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    niech ZUS przyglądnie sie również zatrudnianiu kobiet w wysokiej ciąży za wysokie wynagrodzenie, stało sie to w ostatnim okresie zjawiskiem powszechnym. Niestety ZUS nie widzi w tym problemu.

    Odpowiedz
  • ola(2013-09-26 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    a pracodawca nie może zapytać ,, czy jest pani w ciąży ,, przed przyjęciem do pracy. a pani po miesiącu idzie na chorobowe . Bo w Polsce ciąża to choroba.

    Odpowiedz
  • podatnik(2013-09-26 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...i bardzo dobrze...brawo ZUS dosyć już tych kombinatorów za moje podatki...

    Odpowiedz
  • tako(2013-09-26 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS to banda złodziei i nic ponadto

    Odpowiedz
  • Albert(2013-09-27 00:46) Zgłoś naruszenie 00

    czym wiecej zus i skarbowka wydoi polakow tym wiecej kasy zmarnuja na stadiony,lotniska i pensje kolesiow, a moze by tak jak na wegrzech ORBAN przydusic zachodnie koncerny i tam poszukac złodziei i kombinatorow ale komu to na reke a moze ktos dostaje w reke

    Odpowiedz
  • zusman(2013-09-27 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS widzi wyłudzanie świadczenia ale nic nie może zrobić bo nie jest ustawodawcą !! - tylko wykonawcą ustaw. Tak więc wyłudzenia są w majestacie ustanowionego przez sejm prawa.

    Odpowiedz
  • Anna(2013-09-28 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce ciążą to choroba.Wiekszość ciężarnych siedzi na zwolnieniach.
    aj mam dorosłe dzieci i w czasach gdy ja byłam w ciązy, zwolnienie było wtedy gdy ciąża była naprawdę zagrożona. Przeważnie kobieta wtedy całą ciążę leżała w łożku. Treaz biegają po marketach, wyjażdżaja na wczasy, w tak długie trasy, że dzień i noc spędzają w samochodzie. Lekaeze nie domawiją zwolnień, bo uciekłyby pacjentki do konkurencji.
    Mślę, że te pieniądze państwo powinno przenaczyć na dzieci niepełnosprawne. Tam pomoc jest bardzo potrzebna.

    Odpowiedz
  • autor(2013-09-27 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby to były wyłudzenia ludziom groziłyby wyroki. Zrozumcie ze to są działania całkowicie zgodne z prawem - a jeżeli mamy rozmawiać o etyce to spójrzmy na działania polityków, urzędników czy nawet dziennikarzy

    Odpowiedz
  • znawca(2013-09-27 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej niech się zus sobie przygląda bo sami więcej wydają na rzeczy zbędne niż pół polski wyłudzi

    Odpowiedz
  • hanka(2013-09-27 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie ze Znawca. Za ten pozal sie Boze zasilek kobieta i tak mercedesa nie kupi. Lepiej niech zus przyjrzy sie temu, ze w jednej z placowek ponad 300 tys. wydano na krzesla (16 000 za sztuke). Wiekszej niegospodarnosci niz w zusie nie widzialam, wiec niech lepiej najpierw ogarna wlasne podworko a potem czepiaja sie kobiet, ktore tylko staraja sie zapewnic bezpieczny start dla swojego dziecka.

    Odpowiedz
  • ja(2013-09-29 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    wiecie co wam powiem, ja jestem w 5 miesiacu ciazy i moje zowlnienie ni ejest kombinowane, mam taka a nie inna sytuacje zdrowotna i musze na nim byc, cyz w zwiakzusam fakt, ze udalo mi sie znalesc prace i potem okazalo sie ze jestem w ciazy to wyludzanie i kombinowanie, bo akurat ja bylam na okresie próbnym , kiedy okazalo sie, ze jestem w ciazy?no na pewno planowałam ciaze i szukalam takiego ktory by mi podpisal tylko umowe. ciaza to choroba???chyba tak ja traktuje panstwo, ktore zamiast chronic ten stan bez wzgledu na sytuacje człowieka i wspierac, przynajmniej jakims ustawowym minimum swiadczen, nie robi nic, ale tyle sie przeciez slyszy o tym, zeby rosla populacja, ze wspomaga sie dzialania prorodzinne i co?nic, zupelnie! bez zrodel do zycia najlepiej, bo na pewno kombinuje, to moaj sytuacja zyciowa, i takich pryzpadkow jets wiele i nie wszyscy wyludzaja, nie, ale no lepiej zostawic kobiete w zaawansowanej ciazy na bruku i kazac jej szukac rpacy, na pewno na rozmowie o to cyz jest w ciayz nie zapytaja, bo bedzie to widac, a jak zatrudnia, to przyjdzie zus i stwierdzi, ze to bylo kombinowane,i chodzi tylko o to by nabyc swiadczenia, a no to ja mma pytanie, a o co chodiz, naturalnie o to, chyba panstwo powinno wspierac w takich sytuacjahc obywatela, ale to jest ironia losu , panstwo bez panstwa, zero opieki socjalnej, w zusie sie chyba urzednikom nudzi i na sile wyszukuja sobei zajecia, zero panstwa socjalnego, to ze politycy sa oszustami, to nie znaczy, ze zwykly zjadacze chleba rowniez, zupelnie nie zgadzam sie z takimi argumentacjami, ja podpisuje sie pod hanka, mi chodzi o to by zapewnic byt mojemu dziecko, moja rodzine utryzmywalam wylacznie ja i mi chdozi tylko o to, by miec za co przezyc

    Odpowiedz