statystyki

Jakie świadczenia przysługują opiekunom niepełnosprawnych członków rodziny

autor: Maria Kuźniar20.09.2013, 06:55; Aktualizacja: 20.09.2013, 09:22
Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadcze

Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadczeźródło: ShutterStock

Pani Anna rozważa rezygnację z pracy i zaopiekowanie się rodzicami ze względu na ich pogarszający się stan zdrowia. – Czy będzie mi przysługiwało jakieś świadczenie, a jeśli tak – to gdzie powinnam złożyć odpowiedni wniosek? – pyta nasza czytelniczka.

Reklama


Z początkiem tego roku weszły w życie przepisy, które znacznie utrudniły możliwość uzyskania świadczeń – dotyczy to przede wszystkim osób zajmujących się chorymi rodzicami. 30 czerwca br. zakończył się także półroczny okres przejściowy i wygasły decyzje, które przyznawały świadczenia na podstawie starych przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (czyli tych obowiązujących do końca ubiegłego roku). Teraz, zarówno osoby, które chciałyby w dalszym ciągu uzyskiwać świadczenie, jak i takie jak nasza czytelniczka, które rozważają rezygnację z pracy w celu opieki nad rodzicami, są w znacznie trudniejszej sytuacji.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (14)

  • KuMa(2013-10-01 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    podpisz.to/petycja/wykluczeni-opiekunowie-osob-doroslych-niepelnosprawnych,5
    PROSIMY o poparcie petycji wykluczonych opiekunów. Po podpisaniu prosimy pamiętać o potwierdzeniu swojego poparcia na poczcie e-mail.

    Odpowiedz
  • zona.(2013-09-22 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    popieram komentarz nr 1. opiekunka niepelnosprawnego meza. po puarze.

    Odpowiedz
  • laryska(2013-09-22 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    biednych ludzi -Wykluczonych Opiekunów nie stać na wykupienie dostępu do płatnych artykułów ,ale grunt to to ,że jeden czytający odpowiada drugiemu !!!
    Zawsze sobie pomagamy.

    Odpowiedz
  • opiekun matki(2013-09-21 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    odpowiadam na pytanie z artykułu:
    - gdzie powinnam złożyć odpowiedni wniosek?
    - Kancelaria Rady Ministrów, W-wa, przed wejściem wytrzeć buty, odświeżyć oddech, najlepiej ubrać się w garnitur czy garsonkę, prosić prezesa, podać rękę, ukłonić się po same kostki, liczyć na poklepanie po ramieniu, wyjść i nigdy już więcej nie wracać, bo i nie ma po co i do kogo.

    Odpowiedz
  • ewka(2013-10-28 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Laryska masz rację wiedza tylko dla wybranych i .. Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  • Bożena(2014-03-26 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem opiekunem matki opieka potwierdzona przez sąd.Matka ma schizofrenię paranoidalną,jest po udarze dodatkowo straciła wzrok.My opiekunowie dorosłych też zrezygnowaliśmy z zatrudnienia.Jesteśmy gorsi?
    Mamy tylko 520zł

    Odpowiedz
  • Znajoma(2014-04-02 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Opiekunom daje sie kase ze zwrotem gdy tymczasem rencistów nie stać na opikunkę z mopsu bo zabrakło by na leki,podwyżka 15 zł. paranoja.niech rząd pochyli sie nad takimi starymi.chorymi i samotnymi ludzmi.

    Odpowiedz
  • mariusz k.(2014-04-03 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    A co z takimi przypadkami moja mama dostała udar w lutym 2013udałem się do MOPS a oni ze na chwile obecną przepisy są zawieszone do czerwca natomiast w czerwcu okazało się ze nie przysługuje mi zasiłek bo musiałbym zwolnić się z pracy i nie osiągać dochodu na członka rodziny 529 zł

    Odpowiedz
  • zrozpaczona(2014-04-04 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    kochani opiekunowie sama mam mame 80 letnia po wylewie i nie mam zasilku nowe zasady zostawiamy chorych i idziemy do pracy potem sie zwalniamy i mamy zasilek to tylko ukochany nasz donald tusk ktury powinien otworzyc oswiecim i wypalic chorych ludzi i ich opiekunuw bo najgorsza jest smierc glodowa pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Obserwator(2014-04-05 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    TO JEST GRANDA.!! Zwolniłam się z pracy aby opiekować się chorym Ojcem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uzyskałam 520 zł, którego wypłata obowiązywała do czerwca 2013r. Z tego względu, że o parę złotych przekraczamy kryteria dochodowe , 520 zł zabrano. A KTO MNIE PRZYJMIE DO PRACY ?? Musiałam się zwolnić zgodnie z wymogami aby otrzymać 520 zł A CO TERAZ = KTO MI DA PRACĘ ??? Mamy dostać zwrot zgodnie z decyzją TK. Kiedy ? i co znowu wymyślą rządzący. Będą wypełniane wnioski. Coś ktoś wymyśli aby utrudnić zwrot tego co takim jak ja zabrano i pozostawiono bez pracy !!!

    Odpowiedz
  • obserwator 2(2014-04-05 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani. ALE DZIĘKI TEMU SPADŁO BEZROBOCIE.
    Pani się musiała zwolnić z pracy, zarejestrować się jako bezrobotna.
    1. -POZOSTAŁO STANOWISKO PRACY
    2.- PRZED PRZYZNANIEM ŚWIADCZENIA MUSIAŁA SIĘ PANI ZAREJESTROWAĆ JAKO BEZROBOTNA. Z CHWILĄ OTRZYMANIA 520 zł JUŻ NIE BYŁA PANI BEZROBOTNA> " ILOŚĆ BEZROBOTNYCH SPADŁA"
    TAK TO JEST GRANDA. !!!

    Odpowiedz
  • ted(2014-05-15 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    a po wćiąż liderem w sądażach nawet tych do europarlamentu,

    Odpowiedz