statystyki

Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne będą mogły podjąć pracę

autor: Michalina Topolewska15.11.2012, 08:07; Aktualizacja: 15.11.2012, 08:11
  • Wyślij
  • Drukuj
"Wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego"

"Wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego"źródło: ShutterStock

Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne będą mogły podjąć pracę – zapowiada ministerstwo. Gminy chcą precyzyjnych przepisów, na jakich zasadach będzie to dopuszczalne.

reklama



reklama


Ważne zmiany dotyczące zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego zapowiedział Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. Podczas ostatniego posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny poinformował posłów, że rząd prowadzi prace nad rozwiązaniami, które umożliwią uprawnionym do wsparcia rodzicom łączenie opieki z podjęciem pracy, np. w niepełnym wymiarze lub w formie telepracy.

Obecnie otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego wynoszącego 520 zł miesięcznie wymaga od osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny i zajmuje się ona niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnacji z zatrudnienia i wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

– Od dawna występowaliśmy do rządu o zniesienie tego zakazu i określenia limitu dochodów, które rodzic może osiągnąć, np. na podobnych zasadach, jakie obowiązują rencistów socjalnych – podkreśla Jolanta Martyka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Razem Możemy Więcej”.

Dodaje jednak, że wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nie wszyscy rodzice ze względu na stan zdrowia dziecka i zakres pomocy, której wymaga, mogą dodatkowo podjąć pracę.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie warunki dotyczące miejsca wykonywania pracy lub jej rodzaju będzie musiał spełnić rodzic, aby na skutek podjęcia zatrudnienia nie stracił świadczenia pielęgnacyjnego.

– Na pewno wykonywanie pracy nie mogłoby kolidować ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, ale przepisy powinny szczegółowo określać, jakich sytuacji to dotyczy – uważa Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Dodaje, że w przypadku nieostrych kryteriów decyzje wydawane przez gminy mogą mieć charakter uznaniowy i powodować nierówne traktowanie rodziców.

– Z takim problemem mamy do czynienia w przypadku dodatku do zasiłku, który przysługuje rodzicowi na urlopie wychowawczym. Otrzymując go, może dorabiać, jeśli nie przeszkadza to w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, a w oświadczeniu wskaże, gdzie i na jakich zasadach zaczął dorabiać. Przepisy jednak zostawiają uznaniu gminy, czy dalej może być mu wypłacany dodatek – wyjaśnia Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Bogumiła Podgórska zwraca też uwagę, że nowe rozwiązania powinny regulować kwestie związane z weryfikowaniem informacji podawanych przez rodziców o podejmowanej pracy i wychwytywania ewentualnych nadużyć ze strony opiekunów.

Możliwość dorabiania przez rodziców niepełnosprawnych dzieci to jednak niejedyna zmiana, którą planuje rząd.

– Przy współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych chcemy podjąć pracę nad modyfikacją systemu orzekania o niepełnosprawności, tak aby lekarz na wydawanym dokumencie ustalającym niepełnosprawność dziecka określał jednocześnie zakres usług, które są mu potrzebne – tłumaczy Jacek Męcina.

Wiceminister dodaje, że na tej podstawie byłaby zwiększana wysokość świadczenia.

Od przyszłego roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zachowają tylko rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Pozostałe osoby będą mogły otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale jego przyznanie będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł na osobę w rodzinie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

  • 1: Marta z IP: 188.146.156.* (2014-09-04 09:51)

    Do Martyna : Masz racje. Chodzi w gre nawet praca weekendowa, gdzie w tym czasie dzieckiem zajmuje się np. mąż. Bo jak narazie nie wolno nam iść do pracy, co byłoby spowodowane utraceniem zasiłku, tak?

  • 2: Marta z IP: 188.146.156.* (2014-09-04 09:44)

    Witam. Ja ma takie pytanie i nie wiem gdzie i u kogo mogę dostać odpowiedź, dlatego piszę tutaj. Zajmuje się dzieckiem niepelnosprawnym, pobieram pieniążki na dziecko i czy moge sobie iść gdzieś dorobić legalnie,bez zadnych problemow, tak zeby nie stracić tych pieniązków, które dostaje? Proszę o pomoc.

  • 3: lili z IP: 5.184.67.* (2014-03-31 10:21)

    JAK JA MAM PODJĄŚĆ PRACĘ A KTO ZAOPIEKUJE SIĘ MOIM CHORY NA AUTYZM DZIECKIEM RZĄD? CZY MOŻE SAM PREMIER BEDZIE SIĘ ZAJMOWAŁ., GŁUPIA TA NASZA POLSKA RZADZĄCA,NIE WIEM KTO TAKICH LUDZI SŁUCHA ,KTÓRZY PLOTA TAKIE GŁUPOTY. CHORY NARÓD RĘCE MI OPADAJĄ NA ŻYCIE W NASZYM KRAJU CI CO SĄ PRZY KORYTKACH TO SOBIE ŻYJĄ I W IMIĘ CZEGO MAJĄ SIĘ NAMI RODZICANI NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI PRZEJMOWAĆ JEŚLI ICH TO NIE DOTYCZY NIEW MAJĄ TAKICH DZIECI A PRZYDALO BY IM SIĘ ,ABY NIEJEDNEMU URODZIŁY SIĘ TROJACZKI I TO CHOREW TO WTEDY MOŻE BY ZMIENILI ZDANIA. JAKBY KOBIET BYŁO WIĘCEJ W RZĄDZIE TO NA PEWNO BY TAK NIE BYŁO ,BO KAZDA KOBIETA WIE ILE POŻWIĘCENIA WYMAGA WYCHOWANIE IOPIEKA ZDROWYCH DZIUECI ACO DOPIERO MIEĆ JEDNO CHORE. MY RODZICE POWINNIŚMY BYĆ UPRZYWILELOWANI NA KAŻDYM KROKU , BO TO MY MAMAY NAJGORZEJ W NASZYM KRAJU. A CZY KTOŚ POMYŚLAŁ O MOIM ZDROWIU, KTÓRE YEŻ WYMAGA LECZENIA WIZYT U PSYCHOLOGÓW ŁYKANIU DEPRESANTÓW BO CHOROBA DZIECKA SPADŁA NA MNIE JAK KATAKLIZM BURZĄC MOJE ZYCIE!!! TOWARZYSKIEGO WOGÓŁE NIE MAM BO SKUPIAM SIĘ NA DZIECKU. JEDNOCZEŚNIE POŚWIĘCAM NIEJ CZASU ZDROWEMU DZIECKU,KTÓRE CIERPI MAJĄC C HORE RODZEŃSTWO. DLACZEGO ZA GRANICĄ MAJĄ DOSTATNIE ŻYCIE MAJĄC CHORE DZIECI I OPIEKĘ PSYVHOLOGICZNĄ A U NAS PANIE W PORADNIACH URZĄDZAJĄ SOBIE KAWIARNIE I CHODZĄ KORYTARZAMI I WYPISUJĄ SWE ZASADNICZE ZAŚWIADZENIA PO PROSTU NA ODPIEPSZ!!! ile my rodzice chorych dzieci zaznamy od ludzi braku zrozumienia to tylko my wiemy!!!

  • 4: Rozgoryczona brakiem kreatywności rządu PL z IP: 178.56.200.* (2013-08-01 22:12)

    Pomysł dobry,tylko brak realizacji. Kto się w końcu za to weźmie,żeby rodziców dzieci niepełnosprawnych nie odcinać od świata?!

  • 5: Mamusia ZA :) z IP: 178.56.212.* (2013-06-12 09:49)

    Stary watek,ale jestem za tym,żeby umożliwić rodzicom chorych dzieci podjęcie jakiejkolwiek pracy. Wiem,że choroby niektórych dzieci nie pozwalają na choćby krótkotrwałe pozostawienie ich samych,ale nawet jakaś praca w domu,nawet na umowę- zlecenie za kilka groszy może podreperować domowy budżet,a państwo miałoby płatnika. Sądzę,że jest to logiczne wyjście z tej całej sytuacji. Niech rząd pomoże rodzicom dzieci niepełnosprawnych,a nie gnębi ich głodowym świadczeniem pielęgnacyjnym,które uniemożliwia podjęcie żadnej pracy. Korzyści zyskają wtedy obie strony.

  • 6: elka z IP: 95.171.97.* (2013-03-31 17:52)

    Doczytalam sie ze w senacie przygotowuja ustawe ktora opieke nad niepelnosprawnym czlonkiem rodziny ma traktowac jako prace. Pensja to ok 1000zl za opieke nad niepelnosprawnym w stopniu znacznym(dawna I gr).Maja byc odprowadzane skladki emerytalne zdrowotne. Ustawa do glosowania moze byc gotowa juz w czerwcu br. Artykuł z lutego 2013r . Może jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jak to wyliczyli 200tys bezrobodnych opiekunow mialoby prace.

  • 7: Martyna z IP: 85.198.196.* (2013-03-04 22:41)

    Żyjemy w 21. wieku i różne są możliwości pracy,np. praca zdalna, nocne inwentaryzacje, część etatu, zlecenia itp. Co w tym złego, że opiekun niepełnosprawnego chociaż parę groszy zarobi? Wydatki ogromne a świadczenie przecież groszowe.

  • 8: opiekun i mąż z IP: 164.126.130.* (2013-03-01 19:31)

    Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na protest 07.03.2013r godzina 11 przed wejściem do Sejmu R.P walczymy o prawa dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

  • 9: opiekun i mąż z IP: 164.127.195.* (2013-02-28 21:09)

    Wszystkich zainteresowanych i dotkniętych boleśnie przez nasz chory Rząd zapraszam na forum P.O

    http://www.platforma.org/forum/index.php?/topic/40718-rząd-odbiera-opiekunom-ostatnie-pieniądze/

  • 10: POMYSŁODAWCA z IP: 46.112.230.* (2013-02-26 12:59)

    Aby załatać dziurę jaką zrobiła nasza władza trzeba wybrać całkowicie nowy RZĄD bo na razie jesteśmy utrzymywani w świadomości że mamy coś do powiedzenia a w rzeczywistości głosujemy na te same osoby rządzące zmieniają się tylko nazwy i pionki którymi oni grają .Jestem wyborcą ALE w rzeczywistości nie ma na kogo głosować i ludzie głosują bo na kogoś trzeba .Aby zmniejszyć zło w kraju i uratować to co z niego zostało proponuje;
    1.)wybrać nowy RZĄD składający się wyłącznie z opiekunów osób niepełnosprawnych BO TYLKO ONI DADZĄ RADE OSZCZĘDZAĆ BO SĄ TEGO NAUCZENI. JEST WIELE WYKWALIKOWANYCH I UCZONYCH OSÓB KTÓRE MAJĄ ZWIĄZANE RĘCE BO SPRAWUJĄ OPIEKE NAD BLISKIMI.MAJĄ TEŻ SERCA I ROZUMIEJĄ LUDZI .JAK OPIEKUNOWIE BĘDĄ RZĄDZIĆ NIE BĘDĄ ŻEBRAĆ O PIENIĄDZE TYLKO LEGALNIE JE ZAROBIĄ.
    2) KARZDY OPIEKUN OBEJMUJĄCY STANOWISKO W RZĄDZIE ZATRUDNI DO JEGO PODOPIECZNEGO OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE SPRAWOWAŁA OPIEKĘ PODCZAS JEGO NIEOBECNOŚCI.PENSJA WYPŁACANA Z PIENIĘDZY OPIEKUNA OD 1500 DO 2000 ZŁ . W TEN SPOSÓB ZMNIEJSZYMY BEZROBOCIE W KRAJU.A OSOBA SPRAWUJĄCA OPIEKE NIE BĘDZI ZAWRACAŁA GŁOWY OPIECE SPOŁECZNEJ TYLKO OBRACAŁA PIENIĘDZMI I UCZCIWIE PŁACIŁA PODATKI.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie