Stypendia rektora do Trybunału Konstytucyjnego

autor: Łukasz Guza19.10.2011, 08:16; Aktualizacja: 19.10.2011, 08:19

Student prawa domaga się zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego (TK) kryteriów przyznawania stypendium rektora. Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym osobie, która po ukończeniu jednego kierunku uczy się na drugim, nie przysługują stypendia (m.in. rektora), nawet jeśli nie pobierała ich wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (102)

  • Mateusz(2012-09-03 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę, że niestety znajdę się w podobnej do was sytuacji... w roku akademickim 2012/2013 kończę pierwsze studia na poziomie licencjackim i zaczynam drugi kierunek (od początku, na studiach I stopnia). Z tego co tutaj wyczytałem, to na tym drugim kierunku żadne studia nie będą mi się należały... a szkoda.

    Odpowiedz
  • ewelina8703(2011-12-20 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Witam wszystkich pokrzywdzonych studentów. W kwestii wyjaśnienia wniosek elektroniczny do RPO nie odniósł żadnego skutku, żadnej odpowiedzi. Jestem na etapie przygotowania obszerniejszego pisma w tym względzie ponownie do PRO, bo na tym etapie to póki co dostępny środek prawnych. Co do argumentów prawnych: wszystko sprowadza się do złamania przez ustawodawcę zakazu stosowania prawa wstecz w szeroko pojętym prawie administracyjnym (do którego należy ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym). W tej gałęzi prawa sąd konstytucyjny dopuszcza odstępstwa os stosowania tej zasady, ale tylko jeśli jest to konieczne dla realizacji wartości konstytucyjnych, ocenianych jako ważniejsze od zakazu retroakacji. W "naszym" przypadku nie zachodzi takie odstęsptwo, przeciwnie to nasze prawa konstytucyjne są łamane (za. państwa demokratycznego państwa prawa, ochrona praw słusznie nabytych). Moim zdaniem jest to sztandarowy argument za tym żeby podważyć konstytucyjność wybranych przepisów znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

    Odpowiedz
  • Em(2012-01-12 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Myślicie że są jakieś szanse że dostaniemy to zaległe stypendium? po tych pismach do RPO itd...

    Odpowiedz
  • prosnow(2012-01-10 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    nie dostałem stypendium na żadnym kierunku bo jestem na II roku studiów II stopnia i III roku I stopnia, a wniosek złożyłem na III roku I stopnia (nie wiedziałem, że nie można, że tak to się interpretuje!), jakby liczyły się wyniki, to na obu kierunkach dostałbym stypendium
    dostałem negatywną decyzję na ponowne rozpatrzenie sprawy (chcę iść z tym do sądu), jak myślicie czy jest szansa? jak się za to zabrać, co napisać, jakich argumentów użyć! pomóżcie będę wdzięczny!

    Odpowiedz
  • Tomek(2012-01-10 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wie już ktoś może coś na temat odpowiedzi minister Kudryckiej na pismo wystosowane przez RPO nt Ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym? Czy wiadomo coś nowego ws. stypendium rektora?

    Odpowiedz
  • mat(2012-02-02 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    witam,
    mam podobną sytuacje, ukończyłem studia jednolite mgr w 2010 r. i w tym roku kończę inż. na drugim kierunku
    oczywiście nie otrzymałem stypendium mimo wysokiej średniej
    złożyłem odwołanie - dzisiaj otrzymałem decyzje negatywną ostateczną
    jest możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego - pytanie tylko czy to coś da? czy opłaca się chodzić po sądach? i jaki jest koszt takiego procesu?

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-12-29 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda tylko, że w tym wystapieniu w żaden sposób nie odniesiono się do studentów posiadających tytuł magistra. Czyli w razie czego nas i tak zmiany nie będą dotyczyły.

    Odpowiedz
  • Robert Górecki(2011-12-28 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Adresat: MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
    Sygnatura: RPO/686330/11/I/13.6.4 RZ
    Data wystąpienia/sprawy: 2011-12-19
    Opis sprawy: Wystąpienie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie pozbawienia przez ustawodawcę możliwości dalszego otrzymywania stypendium za dobre wyniki w nauce przez studentów studiujących równocześnie na kilku kierunkach bądź kontynuujących naukę na drugim kierunku studiów.

    Odpowiedz
  • Robert Górecki(2011-12-28 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Witam.Miałem problem w wysyłaniu linków w komentarzach, więc podaje namiary Należy wejść w zakładkę "Działalność" i dalej "Wystąpienia generalne"..pismo jest z dnia 2011-12-19. pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Łukasz(2011-12-28 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do p. Góreckiego: skąd Pan wziął informację dot. wystosowania przez RPO pisma do p. Kudryckiej ws. ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym? Proszę o dokładnego linka do interesującej nas strony, gdyż na stronie RPO taka informacja nie figuruje.

    Odpowiedz
  • emma(2011-12-21 23:47) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, ukończyłam studia magisterskie jednolite w czerwcu. We wrześniu tego roku dostałam się na studia II stopnia na innym kierunku tej samej uczelni.Czy miałam prawo ubiegać się o stypendium rektora za wyniki z 5roku studiów jednolitych magisterskich na pierwszym roku nowych magisterskich studiow?wszak kontynuuje nauke?
    Proszę o opinię

    Odpowiedz
  • anka w.(2011-12-19 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    tak ja też jestem w takiej sytuacji, przez to ze mam juz magistra zostalam pozbawiona stypendium rektora na drugim kierunku... a mialam druga srednia na roku lacznie ze studentami zaocznymi... pisalam z kolezanka swego czasu i do parlamentu studenckiego i do rpo i oczywiscie nic ciekawego sie nie dowiedzialam poza tym ze skladac nie moge i juz he, tez jestem za petycja i chetnie sie podpisze, zostalam pozbawiona stypednium na ktore liczylam zeby sie utrzymac :( jak zreszta wiele innych osob...

    Odpowiedz
  • Łukasz(2012-01-17 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, czy coś wiadomo już odnośnie dwukierunkowych? Temat dziwnie ucichł. Jestem w tej samej sytuacji i chętnie przyłącze się do akcji. Co mogę zrobić?

    Odpowiedz
  • Gosia(2011-12-19 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem w tej samej sytuacji, mianowicie mam tytuł magistra i przez to nie dostałam stypendium... Petycja w formie elektronicznej byłaby świetnym pomysłem. Znam jeszcze dwie osoby w podobnej sytuacji.. dużo takich osób jest pewnie:)

    Odpowiedz
  • Unicorn(2011-12-17 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przyłączam się także do propozycji zgłaszanej przez "Optymistkę", by wystosować również zbiorczą petycję przeciw nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym zmieniającej zasady przyznawania stypendiów. Ja sama za bardzo nie umiem od strony technicznej stworzyć takiej petycji w internecie, gdyby jednak komuś udało się stworzyć taką petycję na stronie internetowej do zbierania podpisów, chętnie się podpiszę.

    Odpowiedz
  • Robert Góecki(2011-12-17 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    zachęcam Unicorn i innych zainteresowanych do wysłania pisma w temacie do Rzecznika Praw Obywatelskich, powołując się na już wiszącą sprawę mojego autorstwa - im więcej sygnałów o nieprawidłowościach, tym większe zainteresowanie Organu. Moje pismo miało charakter teoretyczno - prawny, efekt będzie lepszy jak zostanie uzupełnione o aspekt praktyczny, zwłaszcza, że ministerstwo przedstawia w mediach sielankowy obraz funkcjonowania nowych przepisów podając np. że styp. rektora jest powszechne i astronomicznych kwotach. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Unicorn(2011-12-17 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałabym dodać, że problem w pozbawieniu absolwentów stypendiów dotyczy nie tylko stypendium rektora, ale także stypendium ministra, chociaż to ostatnie w tym roku zostało jeszcze przyznane na starych zasadach, a zmiany mają wejść od przyszłego roku. W tym roku na pierwszym roku studiów magisterskich nie otrzymałam stypendium rektora, chociaż po III r. studiów licencjackich ukończonych w czerwcu mam średnią 5,0 i różne osiągnięcia. Nowe zasady przyznawania stypendiów na ten rok zostały wprowadzone zbyt późno, abym mogła się do tego jakoś wcześniej przygotować i będę w stanie się w tym roku utrzymać tylko dlatego, że otrzymałam stypendium ministra. Za rok jednak, gdy stypendium ministra za wyniki w nauce zostanie przekształcone w stypendium za wybitne osiągnięcia, stracę do niego prawo niezależnie od tego jak wybitne osiągnięcia będę miała w tym roku, tylko i wyłącznie dlatego, że skończyłam już jedne studia magisterskie z pozytywnym wynikiem w terminie. Jest to tym bardziej niesprawiedliwe, że na pierwszym kierunku nigdy stypendium ministra nie miałam. W pełni akceptowałam wcześniejsze zasady, wg których absolwent jednego kierunku studiów nie miał prawa do stypendiów socjalnych. To było w pewnym sensie zrozumiałe, że państwo nie może wspierać zasiłkami czy zapomogami osób, które skończyły już jedne studia i chcą nadal się kształcić. Nie powinno się jednak sprowadzać do rangi zapomogi stypendiów rektora czy ministra za wybitne osiągnięcia. One są nagrodą, wyróżnieniem, docenieniem dotychczasowych osiągnięć i pozbawienie absolwentów prawa do ich otrzymania jest dla mnie niezrozumiałą dyskryminacją osób z wyższym wykształceniem w stosunku do tych ze średnim. Stypendia rektora czy ministra powinny być przyznawane w oparciu o kryteria naukowe, czyli np. średnią ocen, publikacje, udział w konferencjach, prace badawcze, działalność w kołach naukowych w minionym roku, a nie o czynniki socjalne takie jak pochodzenie czy wykształcenie (szczególnie jeśli średnie ma być paradoksalnie uważane za lepsze niż wyższe).To, że mam wyższe wykształcenie, nie zmieniło tego, że nadal muszę coś jeść, gdzieś spać itp. Jeśli swój czas poświęcam na działalność naukową, to powinna być ona tak samo doceniana jak ta prowadzona przez osoby z wykształceniem średnim czy licencjackim. Obecny system stypendialny stał się jawnie dyskryminujący i wcale nie promujący najlepszych studentów.

    Odpowiedz
  • Robert Górecki(2011-12-17 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Do kolegi o nicku "dobre" wystosowałem podobne zapytanie do MNISW, jednak moje imię i nazwisko chyba nie jest tam zbyt popularne w tej instytucji, bo do dizś zero odp. Ten materiał przydałby się do odwołania od decyzji komisji stypendialnej (ew. skargi do wsa) - więc prośba - możesz zacytować pełną treść (z info od kogo to wyszło? w ministerstwie zawsZe podpisują się imieniem i nazwiskiem lub inicjałami) - ewentualnie czy możesz wysłać mi jakoś kopie tego pisma. Po zakończeniu zbierania materiałów puszczę je do kilku redakcji - jeśli prasa będzie skora do współpracy, będziecie mieli wskazówki co napisać w odwołaniu/skardze do sądu. Na zakończenie powtórka apelu - Nie bądźcie bierni - ta ustawa naprawdę zawiera wiele absurdów, o które można zaczepić odowołanie/skargę. Jeżeli na 5 wniesionych, chociaż jedna zostanie uwzględniona będzie to pomocne innym - a jest o co walczyć!Bo na te grosze ze stypendium każdy z nas pracował cały rok i jako nagroda, należy się nam. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • marek(2011-12-20 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    z chęcią Panie Robercie podzieliłbym się tą wiadomością, jednak nie mogę znaleźć żadnego kontaktu do Pana :(

    Odpowiedz
  • dobre(2011-12-15 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 184 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.), studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia pomocy materialnej dla studentów. Jednocześnie przepis ten przewiduje wyjątek od powyższej zasady, stanowiąc, iż pomoc materialna przysługuje studentowi, który kontynuuje ukończone studia pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
    W związku z powyższym student studiów pierwszego stopnia, który ukończył już jedne studia na tym samym poziomie, nie ma prawa do pomocy materialnej. Pomoc materialna przysługuje natomiast studentowi kontynuującemu studia pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, a zatem studentowi studiów drugiego stopnia.
    Przepis art. 184 ust. 4 ww. ustawy dotyczy studentów, którzy są uprawnieni do pomocy materialnej na dwóch lub większej liczbie kierunków, np. w przypadku równoległego kształcenia na dwóch kierunkach studiów pierwszego stopnia. Wówczas studentowi przysługuje prawo wyboru kierunku, na którym będzie otrzymywał stypendium. Przepis ten nie ma zastosowania do studentów, którzy ukończyli już jeden kierunek studiów – ich uprawnienia do pomocy materialnej reguluje omawiany wyżej art. 184 ust. 5 ww. ustawy.

    czyli wynika, że jak ktoś skończył dwa studia pierwszego czasu w tym samym czasie to jemu stypendium nie przysługuje :) to jest odpowiedź z ministerstwa

    Odpowiedz