statystyki

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Będzie można ponownie przeliczyć świadczenie

10.06.2011, 10:33; Aktualizacja: 10.06.2011, 10:52

Sejm w piątkowym głosowaniu uchwalił ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych. W głosowaniu wzięło udział 420 posłów; 265 było za, 153 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

reklama


reklama


Zmiana dotyczy tych osób, które przeszły na emeryturę nie przerywając zatrudnienia u swojego pracodawcy. Grudniowa nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.

Gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone

Ustawa zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone. Z takiego ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać tylko raz.

We wtorek Sejm skierował prezydencki projekt do komisji polityki społecznej, bo zgłoszono do niego dwie poprawki. W piątek sprawozdawca komisji Teresa Piotrowska (PO) wyjaśniła przed głosowaniem, że obie poprawki dotyczą okresu zawieszenia emerytury, po którym będzie można złożyć wniosek o ponowne ustalenie jej wysokości.

Przyjęta została poprawka autorstwa PO, która zakłada, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostało zawieszone od 1 października 2011 r., może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, o ile nie pobrał jej wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.

Dlatego też posłowie nie głosowali poprawki autorstwa SLD, która zakładała, żeby byłoby to 12 miesięcy.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • xxx(2011-06-10 21:26) Odpowiedz 00

  Dlaczego mam wrażenie, że te nowelizacje- kompromitacje są sposobem "zacierania śladów". Każda następna jest nie tylko mniej przejrzysta ale także mniej mądra. Nikt i nic nie zmieni faktu, ze tych ludzi oszukano.

 • Zniesmaczony Polak(2011-06-10 23:48) Odpowiedz 00

  I stało się. Prezydent kłamie, Premier tylko jest rzetelny dla emerytów mundurowców,bowiem zapewniał kilkakrotnie, że dla nich prawo nie działa wstecz,a dla pozostałego plebsu prawa nie ma. Wstyd panie Prezydencie i panie Premierze. Wasze Rządy mam nadzieję skończą się wkrótce. Nie jesteście godni reprezentować WSZYSTKICH POLAKÓW. Do zobaczenia przy urnach i w sądzie. Nie mówcie więcej, że chcecie polepszyć życie emerytom z drugiego obiegu. Dziękuję za taką Polskę, w której rządzący tylko myślą o sobie, a naród mają w głębokim poważaniu.

 • Jacek M.(2011-06-13 08:07) Odpowiedz 00

  Zaczął się najbardziej podły i oszukańczy okres przedwyborczy. Nie ulegajcie kolejny raz obietnicom złotoustych z jakiejkolwiek by partii nie pochodzili. Oni tak naprawdę martwią się jedynie jak za wszelką cenę pozyskać Wasze głosy i przedłużyć lub zdobyć władzę na kolejne lata. Dobro Obywatela i Polski to dla nich i dla Was, tylko hasła na czas wyborów.
  Rządy ostatnich 20 lat pokazały o co walczą elity polityczne tego kraju i jak złudne są obietnice sprawiedliwości deklarowane przez partie wszelkiego autoramentu a szczególnie w stosunku do tych co naprawdę i długo pracują w tym kraju. To ta grupa pracowników jest najbardziej oszukiwana i wyzyskiwana przez rządzące tak naprawdę w kraju kliki zagranicznych bankierów i stojących przy nich krezusów.
  Dotychczas tylko ci, którzy mają siłę, zapewnili sobie w tym kraju wysokie emerytury i dogodne warunki ich uzyskania. Ludzie normalnej, długoletniej i udokumentowanej pracy, dostaną w najlepszym przypadku w 60 roku życia 725 zł zasiłku przedemerytalnego. Jak wskazują statystyki, mało który z nich dożyje w tym kraju do 65 lat aby uzyskać przynajmniej minimalną emeryturę. A pracy dla ludzi starych jak nie było tak i nadal niema (program 50+ to raczej +50 and RIP).
  Jacek M.

 • PRAC(2011-06-16 13:35) Odpowiedz 00

  TAK TRZYMAĆ POWCY I ANTY-KOMOR

 • hela(2011-06-10 19:52) Odpowiedz 00

  jak emerytom mozna zabrac prawa nabyte dlaczego mundórowym nie zabiera sie praw nabytych tylko tym najsłabszym

 • Emerytka(2011-06-10 19:33) Odpowiedz 00

  Do ZXZ nr 17,

  "Odkryta Ameryka"
  Jeśli odebrano Pani/Panu prawa nabyte (emeryturę), to życzę powodzenia w zwalnianiu się na jeden dzień.
  Cytuję:
  "Sytuacja, gdy pracownik chcący pobierać emeryturę musi rozwiązać umowę, choćby tylko na jeden dzień, była absurdalna - podkreślają eksperci Pracodawców RP. Sprowadzała się do obejścia prawa w celu uzyskania świadczenia. Kuriozalna była też argumentacja rządu, iż jest to szansa na pracę dla ludzi młodych. - Nie można pozbawiać prawa do zatrudnienia osób starszych, które niejednokrotnie mają problemy finansowe. Jeśli emeryt chce nadal pracować, powinien mieć prawnie zagwarantowaną taką możliwość. Obowiązkiem państwa jest promowanie zatrudniania osób starszych, a nie eliminowanie ich z rynku pracy - mówią eksperci Pracodawców RP".

 • emeryt, który staciłprawo przeliczenia(2011-06-10 14:52) Odpowiedz 00

  nie liczcie na zawetowanie tej ustawy przez prezydenta, bo jej pomysł wyszedł z kancelarii Kompromitowskiego!!!

 • wiki(2011-06-10 16:45) Odpowiedz 00

  wydaje mi się, że emeryturę i tak można było przeliczyć po przepracowaniu jakiegoś okresu. Więc o co chodzi w tym bałaganie. Brak podania przejrzystego sposobu przeliczania. Pewnie celowo.A jak zaczną liczyć, to się okaże , że czym dłużej pracujesz to mniejsza emerytura i o to chodziło. Gdzie emeryt ma się odwoływać. Trochę ich umrze,przez te 18 miesięcy i już są do przodu rządzący. Gdyby z inną grupą społeczna nie odważyliby się tak postąpić . Najprawdopodobniej wiedzą ,że nie maja szans na następną kadencję stad ten pasztet.

 • emerytka(2011-06-10 18:26) Odpowiedz 00

  Będę głosować na SLD

 • zofia(2011-06-10 18:33) Odpowiedz 00

  a gdzie Kluzik,gdzie obiecana pomoc? OSZUŚCI WSZYSCY!

 • EMER(2011-06-16 13:39) Odpowiedz 00

  nam zabiera a tw bolkowi daje i dostał podwyżkę 100% tylko ubek za co za zrujnowanie polski i przywłaszczeni majątku okradani

 • Gof(2011-06-19 21:50) Odpowiedz 00

  Podłe Państwo,po co im emeryci będą mieli mało pieniędzy to szybciej poumierają.

 • kama(2011-09-07 16:32) Odpowiedz 00

  Panie Tusk co z prawami nabytymi których p. tak broni

 • ANTONIO z Wrocławia(2011-11-16 22:39) Odpowiedz 00

  Czy do was nie dociera ,że Hitlera i Stalina zastąpili współcześni ekonomiści,współcześna finaniera ,prywatne banki w rękach obcego kapitału ,którzy zmuszają do samobójstw ponad 500 osób rocznie normalnuych ,uczciwych Polaków,którzy chcieli żyć normalni a zawieżyli oszxołomom

 • Ewa ZROZPACZONA EMERYTKA(2011-11-29 11:35) Odpowiedz 00

  Tym co od początku dzieje się od rządów Wałęsy w Polsce jestem przerażona.To jakiś horror.Pracowałam 35 lat od najmłodszych lat niestety kiedy przechodziłam na wcześniejszą nauczycielską emeryturę ZUS nie doliczył mi lat pracy chałupniczej bo stwierdził , że nie wyrabiałam normy, ale przecież zakład płacił ZUS , chciał mnie oszukać twierdząc, że pracowałam do 2005 roku ,a ja na emeryturę przeszłam 1 września 2007 r. Czytajcie dokładnie decyzje ZUS o przyznaniu emerytury. Dodatkowo zabrano mi pieniądze zgromadzone w OFE tzw.ii filar na skarb państwa. Nikt nie umie odpowiedzieć na jaki cel państwo polskie przeznaczyło te pieniądze. To skandal w jakim kraju my żyjemy.Dziwię się że znowu ludzie uwierzyli Panu TUSKOWI I , ŻE ZNOWU RZĄDZI.Polskiemu emerytowi zabiera się prawa nabyte zabrania mu się podejmować dodatkową pracę , a renciście wolno chory , a jednak wolno mu pracować., zdrowemu emerytowi , który płacił całe życie ZUS nie wolno bo zawiesza lub zabiera się mu emeryturę. Niech ZUS weżmie się za pseudorencistów zwłaszcza rolników, którzy praują naa budowachza granicąa , a w Polsce jest chory, lub opiekuje się starszą osobą za granicą , a w Polsce chory na serce. Rolnicy powinni płacić ZUS kasę chorych bo od kiedy pamiętam to naród ci co pracują utrzymują tą klasę społeczną. Trybunał Konstytucyjny nakaażał rolnikom płacić składkę zdrowotną czy płacą? jESTEM OBURZONA TYM CO ROBI SEJM SENAT RZĄD POLSKIM PRAWEM ŁAMANIEM KONSTYTUCJI O RÓWNOŚCI SPOŁECZNEJ. Nowelizacja ustawy pogrąża jeszcze bardziej emerytów zwłaszcza tych nieprzerwanie pracujących przez 30-40 lat . Gdzie są odebrane pieniądze z ii filaru emerytom , którzy należeli do ii filaru , a póżniej zdecydowali się na wcześniejszą emeryturę przecież to były nasze pieniądze. Gdzie przedwyborcze obietnice Pana Tuska , a może Pan Tusk i jego rząd oraz posłowie chcą Polski gdzie będzie RZĄDZIŁ PAN,WÓJT PLEBAN reszta to poddani. Podnoszą wiek emerytalny, żeby płacący ZUS NIE ODBIERAŁ ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO BO GO NIE BĘDZIE , A ZUS NAPRAWI SWOJĄ KONDYCJĘ FINANSOWĄ , MŁODZI BEZ PRACY I BEZ PIENIĘDZY BO ZUS POWIE NIEPRACOWAŁ WIĘ NIE MA ŚWIADCZENIA I ZNOWU POPRAWI SIĘ KONDYCJA ZUS.

 • kolonko(2012-02-24 23:16) Odpowiedz 00

  dlaczego po otrzymaniu emerytury wczesniejszej od listopada 2009r do września 2011 r nie mogę pisać o ponowne przeliczenie tylko muszę mieć 30 miesięcy jeśli to nie z mojej winy odeszłem z zakładu pracy tylko zwolniła mnie ustawa emerytalna i rozwązałem stosunek pracy na zasadzie porozumienia stron z winy zus oczekuję odpowiedzi z poważaniem wiktor

 • k.w.(2011-08-31 08:31) Odpowiedz 00

  Najlepiej zajmować się tym "bezpiecznym". Po co ruszać KRUS, mundurówki można emerytów, którzy pogadają i nie wyjdą na ulice.

 • Jacek M.(2011-08-26 17:36) Odpowiedz 00

  Może zdążycie jeszcze dzisiaj zakupić Gazetę Wyborczą. Strona 20 z widokiem pojednania SLD z Bussines Center Club. To trzeba ujrzeć aby zupełnie stracić wiarę. To dla nas oczekujących na emeryturę po 40 latach pracy i zwalnianych ze względu na starość, obrazek zaiste przerażający.

  Zatem:
  Pamiętajcie o wyborach,
  Przecież do nich już szliście
  A na starość szarym ludziom
  Nadal drzew cmentarnych liście.

  Jacek M.

 • POmponiusz(2011-06-20 17:43) Odpowiedz 00

  Kochani emeryci. Po raz kolejny daliście się nabrac na piękne słowka. Najpierw głosowaliście za wejściem do unii europejskiej, że by wnukom żyłosię lepiej. I co. WNuki kończa szkoły i błakają sie jak pijani za pracą. Potem zafascynował was złotousty kaszub, taki śliczny, wygadany i tyle wam naobiecywał. Wybraliście go sobie, a on wypiął się na was i na na Polaków. Jemu po drodze z bogatymi, a wy tylko sprawicie kłopot, że żyjecie. Ale na następną kadencję, idąc do wyborów pomyślcie lepiej czy warto dawać się w konia robić po raz kolejny. Zycze wszystkim zdrowego rozsądku i rozpędzenia tej skorumpowanej platformerskiej watachy, rozsprzedającej wszystko co się da i komu się da. Bieda w tym, że w starzym wieku trudno nauczyć się szybko niemieckiego i przypomnieć sobie rosyjski. Nie leczcie się, nie pobierajcie emerytur a spełnicie swój obywatelski obowiązek wobec jedynie słusznej linii partji PO. (Nowszej wersji PZPR dla bogatych). A tak na poważnie to życzę wszystkim emerytom zdrowia i pogody ducha.

 • hala(2011-06-24 09:31) Odpowiedz 00

  to prawda przepisy nie powinny działać wstecz, jeżeli ustawa działa od stycznia 2011 roku to emeryci ,którzy uzyskali prawo do świadczenia nie powinni go utracić to uczciwie wypracowana emerytura ,oszukali nas !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane