statystyki

Kalkulator emerytalny – policz, jaką dostaniesz podwyżkę od marca

autor: Bartosz Marczuk11.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.02.2011, 11:26
 • Wyślij
 • Drukuj

W marcu 9,6 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe otrzyma wynoszącą 3,1 proc. podwyżkę. Przeciętna emerytura z ZUS, która wynosi 1724 zł, wzrośnie o prawie 54 zł brutto.

reklamareklama


Główny Urząd Statystyczny ogłosił już dane potrzebne do obliczenia tegorocznego wskaźnika waloryzacji. A to właśnie on decyduje o wysokości marcowej podwyżki świadczeń, które otrzymują nie tylko świadczeniobiorcy ZUS, ale także osoby, które pobierają świadczenia z innych systemów emerytalno-rentowych. W sumie ponad 9,6 mln osób.

Wysokość i częstotliwość podwyższania wszystkich świadczeń objętych waloryzacją zależy bowiem od tego, w jaki sposób są podwyższane emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Podwyżki świadczeń innych grup zawodowych (np. rolników otrzymujących świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i innych świadczeniobiorców (np. osób otrzymujących zasiłki przedemerytalne czy renty socjalne) zależą bowiem od sposobu podwyższania tych, które wypłaca ZUS.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Jak samemu policzyć podwyżkę

Kto otrzyma marcową podwyżkę

Skąd pochodzi wskaźnik na podstawie którego obliczana jest waloryzacja

Jaka będzie tegoroczna podwyżka świadczeń

O ile wzrosną dodatki do świadczeń

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: O ile wzrosną emerytury i renty od marca tego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 38

 • 1: Formularz zgody. - na eutanazje ekonomiczną.... z IP: 84.234.1.* (2011-02-11 07:22)

  W związku z trwającą obecnie dramatyczną sytuacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wysoką dziurą budżetu państwa wynikającą zrozstrwonienia tej Waszej kasy przez POmyleńców j zwracamy się do Pani/a o wyrażenie dobrowolnej zgody na powtórne przeliczenie Pani/a emerytury poprzez wypełnienie poniższego formularza zgody. ...
  ... Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmuszony obecnie jest szukając środków na bieżąca działalność, zaciągać kredyty bankowe. Wynika to z niskich składek obecnie zatrudnionych.
  Z naszych danych wynika, że Pański staż pracy jest stosunkowo krótki w stosunku do aktualnie zatrudnionych. Równocześnie z danych tych wynika ,że zakłady pracy w których był Pan zatrudniany nie odprowadzały do ZUS-u żadnych dodatkowych składek wynikających z zatrudniania Pana na stanowiskach szkodliwych i niebezpiecznych a o których mówił Donald Tusk w TV.

  Prosimy Pana o wyrozumiałość gdyż ZUS finansowany jest ze składek odprowadzanych przez samych zatrudnionych i Ich zakłady pracy.

  Dlatego Zarząd ZUS szukając oszczędności przy braku środków na bieżącą działalność prosi Pana o wypełnienie poniższego formularza zgody na ponowne przeliczenie Pana emerytury „w celu pomniejszenia przelicznika emerytalnego” i odesłanie go na podany adres zwrotny.

  Tylko w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie w stanie dostarczać Wam jeszcze tylko w tym roku nadal systematycznie Wasze emerytury.


  Formularz zgody.

  Ja ... zamieszkały w ... wyrażam zgodę na ponowne przeliczenie wysokości mojej emerytury ze względu na trudną sytuacje Zakład Ubezpieczeń Społecznych spowodowaną stosunkowo krótkim moim stażem pracy oraz faktem ,że zakłady pracy w których pracowałem nie odprowadzały za mnie żadnych dodatkowych składek z tytułu zatrudniania mnie w niebezpiecznych warunkach pracy.


  Data: …... .2011…... Czytelny Podpis …...

  Korespondencje prosimy odesłać na adres:
  ZUS

 • 2: rencistka z IP: 62.87.254.* (2011-02-11 07:48)

  otrzymuję 609 zł renty II gr inwalidztwa i wózek inwal. nie 182zł zasiłku pielęgnacyjnego a 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego wypłacanego przez gminę.
  Autorkę proszę o podanie wzrostu renty od tych najniższych,nie od emerytury 2000 zł. (ładnie wygląda wzrost o 62 zł).
  Bardzo niski poziom dziennikarstwa.
  Żenada!!!

 • 3: zaskoczony szczodrobliwością z IP: 77.109.139.* (2011-02-11 08:05)

  ALE SIĘ EMERYCI OBŁOWIĄ! Dostaną dychę od rządu. Na lizaka.

 • 4: David Koperfild z IP: 79.133.195.* (2011-02-11 08:48)

  Lizak za dychę , toć to luksus.Widziałem takie lizaki na dworcu centralnym , wielkie czerwone z napisem "I love You". Ale proszę teraz zestawić słowa "luksus" i " emeryt" . I co ? Pasują do siebie ? A tu proszę polski rząd , a zapewnia emerytom luksus.

 • 5: SPAIDER z IP: 79.185.105.* (2011-02-11 08:50)

  EMERYCI ŻĄDAJCIE WALORYZACJI EMERYTUR WEDŁUG AKTUALNEJ KWOTY BAZOWEJ OBECNIE JEST TO 2822,66 ZŁ W CIAGU OSTATNICH 5 LAT KWOTA BAZOWA WZROSŁA O 42,8 % WIĘC W CIĄGU TYCH 5 LAT O TYLE POWINNY WZROSNĄĆ EMERYTURY NATOMIAST WALORYZACJA LICZONA PRZEZ RZĄD NIE PRZEKROCZYŁA W TYM OKRESIE 20% CZYLI O POŁOWĘ ZOSTALIŚMY OKRADZENI W IMIĘ "PRAWA"

 • 6: wieslawa z IP: 46.134.114.* (2011-02-11 09:26)

  zlodzieje nie dadza polakom zyc niedlugo poumieramy z glodu oni na koniaka wiecej wydaja niz ta nasza emerytura tak dalej byc nie moze

 • 7: wieslawa z IP: 46.134.114.* (2011-02-11 09:39)

  emeryci powinni solidarnie odeslac ten dodatek jeszcze stracic 2,50 niech sie bogaca bo malo maja

 • 8: Realista z IP: 87.205.52.* (2011-02-11 11:43)

  Szanowni Emeryci

  Słowo Waloryzacja to tylko przywrócenie na skutek inflacji realnej wartości świadczenia

  Ale uczciwie to, co roku nasze świadczenia, na które sumiennie płaciliśmy składki powinno być przeliczane od nowej Kwoty Bazowej.

  Waloryzacja wg dotychczasowych zasad to zgoda na tworzenie nowego Starego Portfela.

  Łatwo można to sprawdzić przeliczając wartość swojego świadczenia kilka lat wstecz i obecnie
  Uwzględniając tak szumnie opowiadaną waloryzację.

  Warto o tym przypomnieć politykom przy wyborach.

  NIE DAJMY SIĘ DALEJ W TAK PERFIDNY SPOSÓB OSZUKIWAĆ

 • 9: emeryt z IP: 83.11.215.* (2011-02-11 12:04)

  Popieram Wiesławę,bez tych 30 złotych ani mi się nie polepszy a pogorszy. Niech sobie zatrzymają te pieniądze.
  Jeśli podwyżka nie osiąga 100 zł to co to za podwyżka ,niech dadzą te pieniądze tym co tak walczą o emerytów, szczególnie przed wyborami, aby mieli na garnitury.
  Szlag mnie trafia jak pól roku prawie się pisze o podwyżkach emerytur i podaje kalkulatory do wyliczenia 30,20 zł czy 35,15 zł .

 • 10: opt z IP: 91.150.155.* (2011-02-11 12:14)

  Dlaczego GP wprowadza w błąd czytelników. Waloryzacja to nie to samo co podwyżka. Prawidłowa waloryzacja przywraca jedynie pierwotną wartość emerytur, które ją utraciły w wyniku inflacji i wzrostu płac.Ta waloryzacja jest czyniona z rocznym opóżnieniem, a zatem emeryci i renciści ciągle tylko dobiegają do należnej wartości ale nigdy jej nie osiągają. Przypomnieć należy ,że SLD jescze bardziej opóżniało ten proces, bo waloryzacja miała nastąpić , gdy inflacja przekroczy 5%. Ten proceder zmienił PiS, natomiast PO utrzymuje waloryzację na granicy minimum.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama