statystyki

Kalkulator emerytalny – policz, jaką dostaniesz podwyżkę od marca

autor: Bartosz Marczuk11.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.02.2011, 11:26

W marcu 9,6 mln osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe otrzyma wynoszącą 3,1 proc. podwyżkę. Przeciętna emerytura z ZUS, która wynosi 1724 zł, wzrośnie o prawie 54 zł brutto.

Reklama


Reklama


Główny Urząd Statystyczny ogłosił już dane potrzebne do obliczenia tegorocznego wskaźnika waloryzacji. A to właśnie on decyduje o wysokości marcowej podwyżki świadczeń, które otrzymują nie tylko świadczeniobiorcy ZUS, ale także osoby, które pobierają świadczenia z innych systemów emerytalno-rentowych. W sumie ponad 9,6 mln osób.

Wysokość i częstotliwość podwyższania wszystkich świadczeń objętych waloryzacją zależy bowiem od tego, w jaki sposób są podwyższane emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Podwyżki świadczeń innych grup zawodowych (np. rolników otrzymujących świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i innych świadczeniobiorców (np. osób otrzymujących zasiłki przedemerytalne czy renty socjalne) zależą bowiem od sposobu podwyższania tych, które wypłaca ZUS.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Jak samemu policzyć podwyżkę

Kto otrzyma marcową podwyżkę

Skąd pochodzi wskaźnik na podstawie którego obliczana jest waloryzacja

Jaka będzie tegoroczna podwyżka świadczeń

O ile wzrosną dodatki do świadczeń

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: O ile wzrosną emerytury i renty od marca tego roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • emeryt(2011-02-12 09:35) Odpowiedz 00

    Za te 3,1% nie głosuję na PO.

  • SENIOR(2011-02-17 13:38) Odpowiedz 00

    PO-PSL OSZUŚCI- GDZIE TE WCZASY POD PALMĄ- TUSK OBIECYWAŁ !!! ATERAZ GRABI ILE WLEZIE- SWOIM-BOGATYM NABIJA KIESĘ- BĘDZIE NA WYBORY CZYM PŁACIĆ PIJACZKOM!!!

  • Boss(2011-02-13 18:39) Odpowiedz 00

    Ty "Hydraulik", dlaczego cynicznie odnosisz się do tych, co piszą , że mają małe emerytury. Pytanie, "czyli jak Oni pracowali ?" jest tu chyba nie na miejscu. Widać nie każdemu było dane pociągnąć rurkę, jak Tobie. Ciesz się z tego co masz i "ciągnij" dalej. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Pozdrawiam Ciebie i twój "stary portfel".

  • Piotmik(2011-02-13 21:17) Odpowiedz 00

    W pracy nie miałem ani podwyżki ani rewaloryzacji i też muszę życ.
    Cieszcie się że chociaż tyle dostajecie.

  • cyl(2011-02-14 09:55) Odpowiedz 00

    Lepiej zobaczcie ile ma emerytury generał. To się załamiecie. Obojętnie jaki portfel.

  • bezrobotna po 36 latach pracy(2011-02-14 17:03) Odpowiedz 00

    Najgłośniej o niskiej waloryzacji znowu krzyczą pracujący emeryci (vide Iskierka). Jestem ciekawa czy pensje im też waloryzowano. Czy Wam zawsze będzie za mało ? Cieszyć się z tego co macie bo inni nie mają nic.

  • Iskierka(2011-02-14 19:39) Odpowiedz 00

    Do: 26: bezrobotna po 36 latach pracy z IP: 213.158.217.* (2011-02-14 17:03)

    Nie krzyczę... A teraz Ci szepnę. Tylko moje posty widzisz? Mnie żal Ciebie bardzo, uważam za wielką niesprawiedliwość to jak postępuję rząd z ludźmi o tak długim stażu pracy. Ale... czy widzisz w tym moją winę? Zastanów się.

  • ania(2011-02-17 12:02) Odpowiedz 00

    Głupi emerycie - tak o sobie piszesz.Jak ty leniu musiałeś pracować,aby mieć taką niską emeryture.No i płaciłeś 'Ogromne"składki.No jesteś chyby niedorozwinięty.Ja płaciłam wysokie skła dki,dobrze pracowałam bez zwolnień lekarskich ,no i mam emeryturę wystarczającą.A wy obiboki,więcej na lewych zwolnieniach byliście,a teraz narzekacie.

  • Stach(2011-02-18 13:54) Odpowiedz 00

    Jak rząd troszczy się o najbiedniejszych emerytów skoro nie dał kwotowej , tylko procentową waloryzację?Ciągle ci co mają najwięcej najwięcej dostają!

  • Hydraulik(2011-02-13 17:51) Odpowiedz 00

    Uważam, że jak kto pracował, to taką ma emeryturę. Ja pracowałem solidnie i rzetelnie i nie narzekam. Co prawda mam "stary portfel" ale stać mnie na więcej niż w okresie PRL. Narzekają tylko Ci, co mają bardzo małe emeryturu, czyli jak Oni pracowali ?

  • realista(2011-02-22 13:21) Odpowiedz 00

    PO nie utrzymuje nawet waloryzacji na poziomie minimum, gdyz w ub.roku waloryzacja wynosila 4,6 %, a w roku 2010 r wzrost cen byl o wiele wyzszy , a tu juz rzad PO obnizyl mimo wzrosu drastycznego cen waloryzacje do 3,1%, a mial zakusy na pozbawienie w ogole waloryzacji, jedynie ze wzgledu na wybory tuskolandia jeszcze cos dala emerytom teraz ale jestem przekonany, ze jak PO znowu zostanie ou wladzy, to wszystko zabierze ludziom pracy z ich kieszeni aby pokrywac straty i dlugi nieudolnego rzadzenia-praktycznie demolki panstwa , lenistwa i afer ,kolesiostwa, aby tylko PO zylo sie lepiej...emeryci nie dajcie sie nabic w butelke i pokazcie przy wyborach-bo PO to krach wszedzie..

  • niezalezny(2011-02-22 13:40) Odpowiedz 00

    pracownicy i mlodzi nie dajcie sie oszukac i okrasc z waszych oszczednosci na emeryture, bo to co dzisiaj mowi w tv Boni to skandal, rzad nie przedstawia projektu ustawy, tylko mowi o konsultacjach -na czym , na gadaniu zmiennym jak wiatr, to Boniego, to FEdak, to Rostowskiego- to wszystko jest oszustwo spoleczne nieudolnego rzadu , ktory probuje w UE ukryc wlasne nieudolne rzady, a sytuacja jest katastroficzna- zwroccie uwage, ze Boni mowi , ze nie moze to byc przejsciowo, tylko na stale bo trzeba byloby oddawac, tzn.ze nie martwi sie o wasze emerytury ani wasza przyszloscia,Wy pracujecie a czy mozecie nie zrobic tego co trzeba, natomiast nadal glosujecie na klamcow, okradanie was i w ofensywy ustaw , ple, ple ,,otworzmy oczy..cuda Tuska coraz bardzie są widoczne jako zero.Mialy byc ustawy Tusk przeniosl sie cyrkowo do sejmu i co , wierzycie w jego bajki i w to ze PIS jest straszny-zauwazcie ze to bylo przed wyborami, potem PO wzielo sobie miesieczny urlop od tej ofensywy, czy wy tak mozecie i wam zaplaca ..studenci, gdzie wasza praca i placa, mieszkania dla mlodych i malzenstw, gdzie dbalosc o rozwoj mlodych rodzin...szok, PO to kompletne dno, a teraz Boni probuje uzgadniac projekt zmian tak waznych ale ja domagam sie informacji rzadu na pismie w sejmie o stanie finansow panstwa oraz projektu ustawy na pismie- poslowie nie pracujcie na bajkach w eterze gloszonych przez Tuska..

  • okradany emeryt(2011-02-23 14:57) Odpowiedz 00

    taka instytucję jak zus powinni zlikwidowac a głupie baby z zus rozpędzic na 4- ry wiatry to pozostałosc komuny skorupowanej

  • EMERYT(2011-02-23 14:48) Odpowiedz 00

    ZUS TO ZŁODZIEJE OKRADAJĄCY EMERYTOW

  • szaleniec(2011-02-24 10:56) Odpowiedz 00

    Popieram te wszystkie wypowiedzi tylko musicie wiedziec jedno zblizajom sie wybory nie zapomnijcie tylko o tudku to moze doda cos do portfela nie wam ale napewno tym wszyskim z rządu pozdrawiam wszystkich

  • karina(2011-02-28 13:55) Odpowiedz 00

    takie podwyżki to nie podwyżki ani na mleko nie starczy to jest śmieszne

  • rencista(2011-03-04 23:15) Odpowiedz 00

    25 lat pracy.Choroba i głodowa renta.Szalejąca ,,drożyzna''.Waloryzacja 15 zł.Nawet zakupu leków nie można odliczyć od podatku tylko kwotę powyżej 100 zł miesięcznie od podstawy opodatkowania.I to ma być ulga?Starszych i chorych ludzi spycha się na margines .

  • głupi emeryt(2011-02-13 17:55) Odpowiedz 00

    z taka podwyżką idzcie do diabła.Mam 645zl EMERYTURY to ile mi dolożycie. Żałuję że pracowalam i płaciłam ogromne skladki.Żlodziejski rząd!!!

  • też emeryt(2011-02-13 16:39) Odpowiedz 00

    Czy te jołopy z GP , nigdy nie nauczą się ,że waloryzacja ,to jest wyrównanie kosztów inflacji , a nie żadna podwyżka ???

    Chyba że robią to celowo , aby podnieść morale pt. jak dbamy o ermerytów.

    Załosne !!!

  • MORUS.(2011-02-12 18:30) Odpowiedz 00

    tyle lat ciężkiej pracy na głodową emeryturę .Jeszcze rok dobrze się nie zaczął a politycy zamiast spełniać wyborcze obietnice gapią się w słupki w wyborczych sondażach . następne pokolenie ludzi pracy ZMARNOWANE.