statystyki

Niepełnosprawni: Więcej dopłat do wózków, mniej na turnusy rehabilitacyjne

autor: Łukasz Guza26.01.2011, 03:00

Mniej osób niepełnosprawnych pojedzie w tym roku na turnusy rehabilitacyjne. Dzięki temu będzie jednak więcej pieniędzy np. na wózki i protezy.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia tego roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu przyjęło 800 wniosków o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

– Będziemy w stanie sfinansować mniej niż połowę tych wniosków, a codziennie wpływa do nas kilkadziesiąt kolejnych – mówi Stanisław Bartoszewicz, kierownik Działu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie w Wałbrzychu.

Jak sprawdziliśmy, podobnie jest w innych miastach. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu przyjął od nowego roku 701 wniosków o dopłaty do uczestnictwa w turnusach, a w całym zeszłym roku pomoc taką otrzymało 215 osób (w tym połowie dofinansowano również uczestnictwo opiekuna osoby niepełnosprawnej).

– Z powodu niewystarczających środków musimy decydować, które działania na rzecz niepełnosprawnych zasługują na szczególne wsparcie. Dla nas priorytetem jest pomoc w zakupie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i sprzętu rehabilitacyjnego, bo jest to pomoc niezbędna – mówi Marcin Gierczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Powiaty muszą dokonywać takich decyzji, bo w 2011 r. na zadania związane z rehabilitacją otrzymają ponad 80 mln zł mniej niż w 2010 roku. To spadek o 13 proc. Tak wynika z planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na 2011 r. dołączonego do uchwalonej 20 stycznia 2011 r. ustawy budżetowej. W porównaniu z 2008 r., gdy wsparcie było rekordowe, kwota ta będzie niższa aż o 376 mln zł, czyli o 41 proc.

Ze środków otrzymanych z PFRON samorządy powiatowe finansują m.in. działalność warsztatów terapii zajęciowej (te wydatki są obowiązkowe), dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i środków pomocniczych, udział niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych, likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, technicznych oraz szkolenia zawodowe i tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Wcześniej otrzymywały na te cele znacznie więcej środków, ale wtedy PFRON nie miał problemów finansowych spowodowanych wzrostem wydatków na dofinansowania pensji niepełnosprawnych pracowników.

– A potrzeby są większe, bo niepełnosprawni coraz lepiej znają przepisy i wiedzą, o jaką pomoc mogą się ubiegać – mówi Ferdynand Gronko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

Podkreśla, że w tym roku będzie się starał, aby więcej środków trafiło np. na pomoc w zakupie wózków lub sprzętu ortopedycznego, a mniej na szkolenia zawodowe (rehabilitację zawodową niepełnosprawnych, którą prowadzą urzędy pracy). Tylko kilkadziesiąt osób otrzyma też dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych.

– Samorządy zastanawiają się nad dofinansowaniem rehabilitacji z własnych środków, ale nie wiadomo, czy jest to możliwe, bo brakuje podstawy prawnej do przekazania takiej pomocy – dodaje dyrektor rzeszowskiego PCPR.

W ubiegłym roku na zadania związane z rehabilitacją w Radomiu wydano 2,5 mln zł (bez wydatków na warsztaty terapii zajęciowej).

– Aby zaspokoić potrzeby wszystkich wnioskodawców, którym zgodnie z prawem można przyznać pomoc, musielibyśmy dysponować sumą około 10 mln zł – mówi Marcin Gierczak.

535 mln zł mają otrzymać samorządy powiatowe na zadania związane z rehabilitacją w 2011 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • kaśka(2011-01-26 08:00) Odpowiedz 00

  trzeba pomagać faktycznie niepełnosprawnym , a z tym jest różnie

 • ChoreToWszystko(2011-01-26 09:12) Odpowiedz 00

  te turnusy rehabilitacyjne to idiotyzm do kwadratu. kosztują krocie za dwa tygodnie i niby co tam się robi. trochę rehabilitacji i cały dzień to wakacje.
  a taki wózek służy latami. teraz PFRON dopłaca tylko część do wózka. Skąd niepełnosprawny chory zależny od innych ma wziąć 8 czy 10 tysięcy na resztę. Bardziej humanitarne dla niego byłoby zafundowanie mu pavulonu niż udawanie pomocy.

 • *(2011-01-26 10:19) Odpowiedz 00

  "więcej dopłat do wózków"-...tak bo niepełnosprawni co rok kupują wózki (dopłata z NFZ do wózka należy się raz na 5 lat).

 • Ag(2011-01-26 10:49) Odpowiedz 00

  Wystarczy dać ON godnie zarobić i co im jest niezbędne do w miarę godnego funkcjonowania/ rehabilitacja, leczenie, egzystencja, dokształcanie itp/, to ON nie będzie potrzebowała żadnych dotacji. W sumie pomysł zwiększenia pomocy wózkowiczom jest OK, lepiej dać wędkę, a reszty się nie obawiajmy, bo ludzie mogą sobie poradzić. Nie mówię o ON, które są bardziej niesamodzielne. Bo to inna sprawa i tak rzeczywiście sami nie dadzą sobie rady.

 • anka(2011-01-26 11:21) Odpowiedz 00

  Nareszcie coś rozsądnego. Żeby pojechać na turnus, trzeba mieć pieniądze, a tych najczęściej potrzebujący pomocy nie posiadają. Byłam na takim turnusie i czułam się psychicznie fatalnie mając świadomość, że komuś naprawdę potrzebującemu zabrałam nie miejsce, bo na turnusie było pusto (początek lipca, atrakcyjna miejscowość, świetny obiekt z basenem i tylko 9 osób), ale 600zł., które do mnie dopłacono. Rehabilitacja była tylko dodatkiem do beztroskiego wypoczynku.

 • rencistka(2011-01-26 15:40) Odpowiedz 00

  zabrać pracodawcom zakładów pracy chronionej a dać niepełnosprawnym ! oni sobie kasę nabijają !

 • ojciec dziecka niepełnosprawnego(2011-01-26 22:34) Odpowiedz 00

  Co to są turnusy rehabilitacyjne i co gwarantują ? Dwa zabiegi dziennie ale przede wszystkim wieczorki zapoznawcze, pożegnalne, ogniska, grille, szampan itp. działania usprawniające za nasze pieniądze. Polecam oferty na stronach internetowych. To pic na wodę a nie rehabilitacja.

 • Jolka(2011-01-28 16:27) Odpowiedz 00

  Te turnusy to są dobre dla ludzi ,chorych psichicznie .Ludzi mniejszym uszczerbkiem na zdrowiu czyli takich nie potrzebujących wózka,aby mogli śie zralaksować ,a nie siedzieć w domu i nic nierobić a mogli mieć kontakt z innymi ludzmi .a przytym brać jeżcze zabiegi .Bylam na takim Turnusie i widziałam ,jak młodzież.sie bawiła jaka w nich była radośc i uśmiech a z płaczem sie zegnali.

 • zonia(2011-02-13 10:48) Odpowiedz 00

  tak byłam na takim turnusie i jest tam więcej ludzi niepotrzebujących tych zabiegów,np.ludzie z chorobami psychicznymi jeżdzą co roku,jakie zabiegi są im w stanie pomóc ?! a ludzie chorzy z innymi schorzeniami którym te zabiegi by ulżyły nie dostają dofinansowania to jest chore..

 • Podatnik(2011-02-17 16:17) Odpowiedz 00

  Mam problem ,jestem matką niepełnosprawnych dzieci i Urząd Skarbowy nie zaakceptował mojej i męża wpłaty własnej jako opiekunów dzieci w turnusie rehabilitacyjnym twierdząc,ze od tego roku2010 r opiekun otrzymujący z PFRON-u -dofinansowanie nie może odliczyć własnej wpłaty! To Nikt obcy jako opiekun nie będzie chciał jechać i być opiekunem!

 • baszka(2011-03-08 13:14) Odpowiedz 00

  nie zgadzam sie ze turnusy rehab sa doniczego Gdyby nie dofinansowanie moje dziecko nic by nie zobaczylo bo nie moze samodzielnie wyjechac na oboz czy kolonie Jest pieluszkowany i jest na scislej diecie To takiemu dziecku nic sie nie nalezy? Nie stac mnie na wyjazd w dwojke Kazdy widzi swoj kawalek nosa i swoj problem ...bo tak jest najwygodniej

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane